Vårkonsert med församlingens yngsta körer

VÅRKONSERT. Finska församlingens barn- och ungdomskörer Riimu, Saundi, Sancti Amici och sånggruppen Frida sjunger i Borgå domkyrka på torsdag. Bild: Markku Pihlaja

Det drar ihop sig till vårkonsert i Borgå domkyrka på torsdag. Då uppträder finska församlingens barn- och ungdomskörer med konserten What a morning, vilken morgon.

Körerna Riimu, Saundi, Sancti Amici och sånggruppen Frida kommer samman i domkyrkan för en vårkonsert med musik från olika tidsåldrar. Konserten What a morning bjuder bland annat på inhemska stycken som folkmusikern Liisa Matveisens Armoton lapsi, Jean Sibelius Finlandia och Heikki Sarmantos Kesäyö.

På repertoaren finns också en rad nordiska kompositörer, såsom Knut Nystedts Laudate, Kim André Arnesens Love's onward journey och Kjell Mørk Karlsens Ave Maria. samtliga Dessutom bjuder körerna på konsertledaren, kantorn Minna Wesslunds, små sånger för barn.

Konserten avslutas med ett nummer där närmare femtio korister sjunger den över 300 år gamla psalmen Herraa hyvää kiittäkää, de äldre sångarna i sjustämmigt arrangemang av Juhani Komulainen medan de yngre stämmer in i melodin.

Det är fritt inträde till konserten i Borgå domkyrka torsdagen den 18 maj klockan 19.

Mer läsning