Skyddshem för djur i Borgå ordnar nätauktion

PENSIONAT. På Saparomäkis nätsajt står det att bland annat lamm, hönor och svin ska få tillbringa slutet av sitt liv på föreningens gård i Borgå. Bild: Skärmdump från föreningens nätsajt

Det finns planer på att öppna ett skyddshem för pensionerade produktionsdjur i Borgå.

Initiativtagaren till pensionatet, som går under namnet Saparomäki, är Eveliina Lundqvist. Redan år 2014 berättade hon om sina planer på ett skyddshem men nu har projektet framskridit så långt att skyddshemmet har en gård i Borgå.

Om allt går som planerat kan de första djuren tas emot nästa höst.

Som stöd för finansieringen pågår en nätauktion på Facebook.

Auktionen pågår fram till den 14 december.

Bland auktionsobjekten finns konstverk av bland andra Leena Nio, Heidi Huovinen, Milla Paloniemi, Pekka Hokkanen och Heidi Strengell. Med finns även Borgåkonstnärerna Kaisa Leka, Saara Piispa och Nelli Nio.

Intäkterna från auktionen går i sin helhet till skyddshemmet.

Mera information om skyddshemmet finns på adressen www.saparomaki.fi.

Mer läsning