Här hittar du studenterna - skrivningarnas resultat till skolorna i dag

SJUNGOM STUDENTENS LYCKLIGA DAG! Resultatet på skrivningarna kommer till skolorna i dag. Bild: Arkivbild

I dag får vårens abiturienter veta hur de klarat av studentskrivningen. Vi publicerar namnen på östnyländska studenter här, i den takt vi får in dem. På lördag presenteras namnen på alla finlandssvenska studenter i tidningen.

Borgå gymnasium (98)

Ainetdin Heidiye, Andergård Oscar, Backman Mathilda, Bergholm Julia, Bergström Isa, Björkman Emma, Breen Shane, Brusas Emilia, Bärlund Alicia, Bärlund Annika, Crawford Stella, Ek Amanda, Eklöf Eira Balder, Ewalds Jasmine, Forsblom Niklas, Forsblom Viktor, Forsell Marianna, Fridefors Daniel, Grönholm Jonathan, Haglund Mathias, Halttunen Rosanna, Hanén Jessica, Helanne Dennis, Henriksson Matilda, Hoffström Jonas, Holst Sorella, Hänninen Heidi, Illman Emilia, Ingelin Nadja, Jansson Sofia, Johansson Hanna, Johansson Oscar, Järvi Alexander, Kankainen Viivi, Karlsson Natalie, Karlsson Sofie, Kauppi Emil, Kellgren Fred, Keränen Kia, Kristjankroon Frida, Kullberg Sofia, Laakko Lina, Laine Tiia, Laitala Rasmus, Lassila Samuel, Lehtinen Pontus, Lindahl Jesper, Lindberg Malena, Lindfors Andreas, Lindfors Fredrik, Lindgård Daniela, Lindholm Pinja, Lindström Benjamin, Lindström Laura, Lindström Olivia, Lönn Alexandra, Lönnström Emil, Malin Sara, Mansner Wilhelm, Meyer John, Nenonen Lari, Nordström Jonas, Nyholm Andrea, Nylund Daniel, Nylund Sofie, Nyqvist Camilla, Orrenius Hanna, Petrell Oskar, Piipponen Jonna, Pitkänen Olle, Puranen Johannes, Roisko Sirke, Rosenström Daniel, Rämö Jalo, Serell Linda, Sihvonen Ida, Silander Melinda, Skogberg Jonny, Smidtslund Patrik, Stark Benjamin, Stendahl Annie, Strandberg Niklas, Ståhlberg Cecilia, Sundbäck Ann-Sofie, Sundström Jesse, Svärd Tobias, Söderqvist Carolina, Tarkkonen Ronja, Tuominen Jesse, Tuominen Jessica, Törnqvist Linda, Viitala Matias, Vikström Emil, Viljakainen Kia, Volanen Oskar, von Kraemer Moritz, Weckström Frank, Wedenberg Sebastian.

Lovisa Gymnasium (26)

Aalto Ida-Maria, Ahonen Janica, Andersson Kristian, Arnkil Oscar, Aro Charlotte, Björklund Sanna, Buddas Alex, Bäckman Carin, Dahlström Michelle, Eriksson Alexander, Flinck Jonathan, Hirvijärvi Robin, Hovi Julia, Huhtanen Sara, Häggblom Anton, Jansson Carolina, Johansson Ebba, Lassas Robert, Lindroos Jessica, Malmberg Nicolas, Reini Pontus, Rinne Henri, Salmela Linda, Taimioja Liinakaisa, Waked Josefin, Österholm Johanna.

Kotka svenska samskola (6)

Björnman Robert Tommi Sebastian, Lybeck Ida Anna Sofia, Nousiainen Rasmus Aleksander, Pakkanen Robert Johannes, Pellas Leena Wilhelmina, Terho Martin Andreas.

Sibbo gymnasium (38)

Lindberg Axel Håkan Maxwell, Ahlberg Emma Fredrika, Andersson Markus Vilhelm, Blomqvist Pia Maria Cecilia, Eriksson Niklas Rafael, Granqvist Alexandra Helena, Granqvist Sanna Katarina, Gustavson Cajus Johan, Heikkilä Sonja Katariina, Holappa Wiktor Johannes, Hult Carolina Janine, Högel Caroline Sofia Petersdotter, Ihanainen Heini Ilona Eveliina, Immonen Onni Olavi Alexander, Johansson Sara Matilda, Jäderholm Matilda Linnea, Järvinen Kalle Oskar Maximilian, Kantén Henri Edvin Akseli, Kunnas Jonne Kristian, Laiho Petrus Alexander, Lemmetty Olivia Ella Alexandra, Liljeström Oskar Anders, Ljungqvist Tove Carolina, Lundström Oliver Ben Mikael, Mellin Dennis Carl-Michael, Mänttäri Oliver Anton, Mäntylampi Jenny Alice, Nordman Emmi Sofia, Pasanen Henri Jukka, Rönnbäck Robert Sebastian, Simola Henrica Ester Maria, Söderström Robin Alexander Mikael, Villanen Anna Frida Ulrika, von Nandelstadh Sofia Alexandra, Väätäinen Salla Maaria Laurintytär, Welander John Mario Alexander, Westerlund Emilia, Wilenius Heidi Janica.

Linnankosken lukio (185)

Aaltonen Hanna, Ahola Ella, Ahvenainen Sofia, Airas Sofia, Brandt Nea, Ceder Ida, Ekholm Ella, Eklund Adina, Ekroth Ronja, Elomaa Tuuli, Eronen Heta, Falin Pauliina, Graeffe Camilla, Gröndahl Julius, Haapatalo Erik, Hattukangas Topi, Havukainen Jyri, Heikkinen Joel, Hildén Jussi, Hirvonen Kim, Hoikka Saana, Holstein Sabina, Honkala Johanna, Huotilainen Sofia, Hynninen Oona, Hyrylä Susanna, Hämäläinen Antti, Hämäläinen Julius, Hänninen Aleksi, Ihalainen Venla, Immonen Janina, Impiö Jaakko, Inkilä Tuomas, Isomaa Eevastiina, Juutilainen Iida, Järvinen Oona, Kaasinen Julia, Kangasmaa Mikko, Kankaanpää Lotta, Karhu Hanna-Mari, Karhunen Jimi, Karilahti Miro, Karivieri Saila, Kauppinen Teemu, Keskimäki Valmari, Kinnunen Anni, Kirjonen Markus, Kiviluoma Janika, Kohonen Antti, Kokko Jussi, Kokkonen Eetu, Kokkonen Jasmina, Kokkonen Marisa, Kolsi Emmi, Komulainen Aleksi, Korhonen Emmaliina, Koskenmäki Erno, Kotiranta Sami, Krigsman Morgan, Krogars Albert, Kulojoki Saara, Kultalahti Henna, Kuusela Lasse, Kuzmin Egor, Lagerstam Fredrik, Lakka Juha, Lam Thinh, Latola Paavo, Le Kiet, Liikonen Lauri, Liljendal Jim, Lindlöf Hanna, Lindlöf Mikko, Linkinen Juliet, Lundqvist Aleksi, Luoma Sandra, Luoto Lauramaija, Ly Nhu, Ly Tram, Lähdemäki Aatos, Makkonen Sally, Malin Peter, Mankonen Matias, Manninen Heidi, Meling Emilia, Mielikäinen Inka, Miettinen Santtu, Myllylä Merit, Mäkelä Siri, Naapila Tia, Nieminen Karri, Nordström Janette, Norrgård Rony, Nurmi Hanna, Nyholm Janne, Nyström Leo, Oinonen Tea, Ojanen Niki, Opoja Canan, Paakkunainen Santtu, Palo Anna, Palomäki Leo, Partanen Saku, Pellikka Venla, Pelo Matias, Peltola Eevi, Peltola Inka, Perokorpi Inka, Perälä Pontus, Pham Andy, Pieninkeroinen Rosa-Ellen, Pitkänen Pihla, Pollari Miika, Päivärinta Aleksina, Rae Antti, Raja Katri, Rantala Elisa, Rauh Isabella, Rautomaa Stina, Relander Tommi, Riekkinen Krista, Riipinen Ville, Ronkainen Henna, Ronni Janne, Rosenberg Topi, Rouhiainen Meri, Rytinki Tuomas, Rytkönen Jasmin, Ryyttäri Liida, Räsänen Miika, Saalanko Inka, Saarelainen Siiri, Saarnio Katri, Salmela Inka, Salonen Pinja, Siljamo Petri, Sillanpää Emmi, Siltasalmi Saara, Silvennoinen Laura, Simola Paula, Sinkko Severi, Sorjonen Noona, Sundström Ronja, Tahvanainen Miia, Tenhovuori Veera, Toikka Onni, Tolonen Veera, Tran Uyen, Truong Nghi, Tuupanen Joonas, Tähtinen Veera, Uimonen Sini, Ulkuniemi Nora, Vaara Niklas, Valkonen Maria, Vanttola Katri, Vaskonen Nea, Viitala Valtteri, Virmajoki Nini, Virokannas Daniel, Virolainen Milla, Vuohelainen Jimi, Vuong Viivi, Vuorikari Evelina, Wahlman Vilhelmiina, Wiklund Ronja, Wiksten Tiitus, Öström Sami.

Linnankosken lukios vuxenlinje (17)

Aho Rene, Dietrich Vilma, Elfengrén Aada, Korhonen Venla, Latifi Hajrije, Lehto Jesse, Lyhty Marja, Nieminen Elli, Nyqvist Jon, Ruiz Truhponen Patricia, Salmi Valtteri, Savikko Oskar, Syla Mirjeta, Söderström Petri, Ullakko Janette, Virkki Anette, Wickström Henna.

Sipoon lukio (46)

Ahonen Minja, Arasola Sakari, Bergman Joonas, Haapala Sampo, Hakkarainen Miko, Heinonen Iris, Hyväri Eetu, Hyvärinen Matias, Jokinen Mari, Katajarinne Jenni, Knuuti Perttu, Kokki Joonatan, Kola Olli-Antti, Koukku Ulriikka, Kuusela Veeti, Laitinen Pinja (kaksoistutkinto), Lankinen Erica, Lestelin Niko, Lindroos Kim, Martikainen Karoliina, Minkkinen Eerika, Moen Meri, Moilanen Emma, Mäntysaari Verneri, Okany Linda, Pelkonen Valtteri, Peltoniemi Alina, Pietikäinen Valtteri, Romppainen Vilma, Ruuskanen Waltteri, Sahala Tuukka, Salo Eelis, Seppänen Tia, Ståhl Oskar, Söderqvist Tia, Taponen Aino, Tetenburg Isabella, Tolkkila Teemu, Tuominiemi Tanja, Vallioniemi Minja, Vesimäki Katariina, Vähä-Erkkilä Lauri, Väyrynen Amanda, Wickholm Alpo, Widberg Kim, Wikström Sami.

Myllyharjun lukio (25)

Andersson Milja, Enberg Anni, Engblom Konsta, Fagerudd Siiri, Honkala Markus, Honkanen Matleena, Iivari Saara, Kallio Liisa, Koho Pauli, Kokkola Lauri, Koponen Johanna, Koskenvesa Senni, Kuortti Iiro, Laitinen Otto, Laukkanen Pinja, Myller Venla, Pelto Joakim, Perttilä Rosanna, Puranen Elmeri, Puustelli Valtteri, Snellman Ella-Roosa, Ståhls Ronja, Vainio Lauri, Viskari Miro, Ylämäli Hannele.

Mer läsning