Skolskidning i Lovisa är populära

Bild: Görel Engström

Cirka hundrafemtio elever på årskurserna 3-6 deltog i skolskidtävlingen i fredags.

I tävlingarna deltog Lovisa, Lappträsk och Mörskom skolor. Förhållandena var ypperliga.

Flickor åk 3 1,4 km

1) Josephine Starck G 6.17 2) Mathilda Lindén G 6.44 3) Pinja Lindstedt F 6.50 4) Ellen Löfqvist M 7.25 5) Madeleine Bengts G 7.54 6) Saga Jordas K 8.21 7) Hanna Rantanen Ko 8.25 8) Karin Lill-Smeds K 8.39 9) Ellen Johansson K 8.44 10) Vanessa Bosas K 8.50 11) Mea Haarala K 9.12 12) Mona Honkonen M 9.17 13) Ronja Kaarakainen M 9.40 14) Hedda Antas 9.55 15) Cecilia Norra K 10.07 16) Enni Europaeus M 10.17 17) Adéle Wirtanen K 11.00 18) Ronja Suvanto K 11.34 19) Kadi Nygård K 11.47 20) Kajsa Suurnäkki M 12.12 21) Elli Henriksson M 12.29 22) Veera Nurminen M 17.51

Skolornas förkortningar

Forsby skola(F)

Generalshagens skola (G)

Haddom skola (Ha)

Harjurintenn koulu (H)

Kapellby skola(K)

Kirkonkylän koulu

Lapinjärvi (L)

Kyrkoby skola

Pernå (P)

Tessjö skola(T)

Sävträsk (S)

Valkon koulu (V)

Myrskylä (M)

Koskenkylä (Ko)

Pojkar åk 3 1,4 km

1) Einar Vickholm K 4.54 2) Sean Jordas K 5.52 3) Jonni Hujala M 6.07 4) Antti Nurkkala Ko 7.01 5) Elvis Mickos K 7.04 6) Valter Tallberg Ha 7.37 7) Dan Pesonen G 8.14 8) Daniel Ramstedt Ha 8.26 9) Ilari Huotari V 8.31 10) Max Lindström K 8.52 11) Anton Henriksson P 8.57 12) Akseli Mäki Ko 9.02 13) Max Fagerroos K 9.02 14) Alexander Hollmén G 11.36 15) Benjamin Niemelä G 17.18

Flickor åk 4 1,4 km

1) Ellen Jordas K 4.50 2) Ronja Kronvall F 4.51 3) Miisa Virtanen M 5.26 4) Nea Hänninen M 5.31 5) Emilia Stenbäck F 6.26 6) Emma Johansson G 6.38 7) Lina Mickos K 6.48 8) Emma Aaltonen T 7.10 9) Miina Westman M 7.16 10) Alwa Lamberg G 7.44 11) Fanny Nordman F 7.54 12) Fia Lindholm T 7.56 13) Erika Anttila M 8.12 14) Ninna Helander T 8.14 15) Viena Räsänen Ko 8.19 16) Erika Broman F 8.21 17) Amelie Wallén K 8.24 18) Sara Henriksson T 8.25 19) Adéle Kalenius K 9.07 20) Sofia Pirhonen P 9.40 21) Iida Turunen Ko 9.42 22) Jessica Hoffmann V 9.49 23) Jamila Stenberg G 9.55

Pojkar åk 4 1,4 km

1) Noa Lax G 4.13 2) Mickel Back S 5.05 3) Isac Lindholm P 5.07 4) Martin Carlsson K 5.16 5) Andrej Forssell P 5.54 6) Toivo Heiskanen Ha 7.21 7) Albert Tyskas K 7.26 8) Daniel Stenberg F 7.43 9) Väinö Hovi Ko 8.14 10) Robin Broman F 8.58 11) Oliver Schröder F 8.58 12) Eetu Perttola M 9.07 13) Valentin Lundström F 9.23 14) Niilo Palasmaa H 9.29 15) Eemeli Strid Ko 9.39 16) Leo Matsinen G 9.52 17) Aleksi Hovi Ha 11.22

Flickor åk 5 1,4 km

1) Sanni Högström M 5.18 2) Mariska Nykänen K 5.18 3) Sofia Lill-Smeds K 5.46 4) Elin Jordas K 7.32 5) Jenny-Emilia Heinonen F 7.47 6) Michelle Sarström K 8.03 7) Ada-Maria Salokannel Ko 8.08 8) Elena Koso Ha 8.27 9) Hanna Nurkkala Ko 8.52 10) Janette Kuhlman Ko 8.56 11) Lina nygård K 9.44 12) Neela Korhonen F 10.00 13) Nella Vehmer Ko 10.50

Pojkar åk 5 1,4k m

1) Niclas Willström V 5.05 2) Rasmus Heino M 5.06 3) Anton Stengård V 5.07 4) Pontus Stark S 5.35 5) Matteus Törnqvist P 5.20 6) Miko Vaarimo T 5.56 7) Marwin Lindholm T 6.02 8) Tommy Lindfors Ha 6.45 9) Mico Hellroos T 6.49 10) Walter Nyström S 7.36 11) Emil Palm Ha 8.16 12) Sakari Huotari V 8.59

Flickor åk 6 1,4 km

1) Ida Suuronen P 3.56 2) Wilma Lax G 3.56 3) Emma Nässlund F 5.02 4) Ada Hänninen M 5.07 5) Alexandra Starck G 5.50 6) Laura Henriksson T 7.07 7) Rebecka Silfast K 7.32 8) Saga Louhelainen Ko 7.49 9) Verna Lempiö L 8.03 10) Jessica Aaltonen M 8.32 11) Anni Antas K 8.37 12) Aamu A L 8.53 14) Tiia Oravakangas L 11.31

Pojkar åk 6 1,4 km

1) Axel Mickos K 4.38 2) Jesper Ek G 5.03 3) Eetu Niemelä H 5.12 4) Valtteri Martin V 5.38 5) Aaron Lindholm G 5.50 6) Martin Björkell K 5.52 7) Sebastian Hollmén K 6.25 8) Jere Nyström L 6.34 9) Eetu Olli T 6.44 10) Otto Räsänen Ko 6.57 11) Peik Blomqvist M 7.04 12) 13) Martin Leppälä T 7.55 14) Ville-Hjalmar Vickholm K 8.06 15) Aku Timoskainen M 8.25 16) Tuomas Inkilä F 9.29 17) Robin Tallila M 9.35 18) Nick Hagstedt H 11.05