Skolelever i Sibbo och Borgå letade skärmar

LJUSRÖTT ÄR POP. Sibboskolornas orienteringsmästerskap lockade totalt 113 tävlande och dessutom var det över 300 deltagare i skärmskojklasserna. På bilden är pristagarna i klassen F1-2RR med segraren Ester Ståhl längst till höger, följd av tvåan Lucia Freudentahl, trean Emma Tuominen, fyran Loviisa Leander, femman Antonia Catani och sexan Wilma Lindblad.Bild: Ulrica Holmgren

Både Sibboskolornas och Borgåskolornas mästerskap i orientering har avgjorts. Borgåeleverna tävlade i Kerko och Sibboeleverna i Söderkulla.

Resultat Borgåskolornas mästerskap i Kerko

D3-4RR, 1.0 km: 1) Cecilia Nordgren, Näse, 12.53, 2) Tuuli Kiviniemi, Hinthaara, 18.45, 3) Vadelma Vilkko, Huhtinen, 19.44, 4) Julia Ranta, Tolkis, 19.52, 5) Helmiina Kaarre, Hinthaara, 20.10, 6) Marija Isomäki, Keskus, 21.58, 7) Minni Grönlund, Huhtinen, 22.05, 8) Patricia Pronina, Huhtinen, 22.24, 9) Julia Frejborg, Huhtinen, 22.28, 10) Emma Johansson, Gammelbacka, 22.29, 11) Saara Mustakallio, Hamari, 22.33, 12) Jadeliina Hälvä, Hinthaara, 22.56, 13) Eevi Kontinen, Hindhår, 23.25, 14) Corinna Björksten, Gammelbacka, 23.50, 15) Eeva Hyttinen, Hamari, 23.53, 16) Taava Pylkkänen, Hinthaara, 24.15, 17) Sarah Stjernberg, Kullo, 25.00, 18) Viena Porvari, Huhtinen, 25.03, 19) Enni Nystedt, Keskus, 25.25, 20) Kerttu Pakarinen, Keskus, 25.42, 21) Anna-Lydia Nyman, Hinthaara, 25.47, 22) Inari Uotila, Hamari, 26.00, 23) Taika Kostiainen, Hamari, 27.31, 24) Marja Jaatinen, Kulloo, 28.10, 25) Lumi Venäläinen, Kulloo, 28.14, 26) Tilda Larsson, Huhtinen, 28.25, 27) Ellen Huttunen, Tolkis, 28.50, 28) Kiia Sipiläinen, Huhtinen, 28.57, 29) Nea Mättö, Keskus, 29.12, 30) Mimmi Koski, Kulloo, 29.20, 31) Viivi Nieminen, Huhtinen, 30.07, 32) Erica Lindell, Epoo, 30.23, 33) Enni Toivonen, Hamari, 31.02, 34) Jenny Nurmiranta, Epoo, 31.59, 35) Nea Hagman, Hamari, 32.02, 36) Maarja Lauronen, Hinthaara, 32.16, 37) Sara Lind, Huhtinen, 32.35, 38) Elena Kesselring, Keskus, 32.44, 39) Helka Heikkilä, Hinthaara, 33.18, 40) Anna Riekkinen, Huhtinen, 34.20, 41) Emma Sund, Kulloo, 35.24, 42) Stella Hagström, Hamari, 40.37, 43) Iita Pakkanen, Kulloo, 46.52, 44) Hanna-Mari Sinisalo, Tolkis, 50.27.

D5-6TR, 1.1 km: 1) Melissa Lönnström, Kvaba, 7.52, 2) Kaisla Lehosmaa, Hinthaara, 16.10, 3) Helmi Särkkälä, Huhtinen, 18.12, 4) Ronja Mikkonen, Hamari, 26.19, 5) Iitu Kuusela, Hinthaara, 27.17, 6) Ronja Turunen, Albert Edelfelt, 28.10, 7) Veera Kosunen, Hamari, 33.44, 8) Kea Rannström, Vårberga, 38.27, 9) Iida Nyman, Hinthaara, 39.03, 10) Selma Lepistö, Kvaba, 41.31, 11) Kerttu Löppönen, Hinthaara, 46.44, 12) Lotta Puustinen, Tolkis, 48.14, 13) Ida-Sofia Vesala, Kulloo, 53.28, 14) Amanda Palmen, Gammelbacka, 56.19.

H3-4RR, 1.0 km: 1) Lucas Liski, Näse, 11.19, 2) Linus Ekholm, Hindhår, 11.46, 3) Eelis Vesterinen, Hinthaara, 13.31, 4) Rasmus Kinnunen, Hinthaara, 13.48, 5) Albert Isaksson, Tolkis, 16.50, 6) Daniel Wahlstedt, Tolkis, 17.09, 6) Aaron Hassinen, Keskus, 17.09, 8) Oiva Odiah, Keskus, 17.20, 9) Jasper Savolainen, Hinthaara, 17.47, 10) Kevin Nordström, Tolkis, 17.59, 11) Lucas Bremer, Tolkis, 19.13, 12) Emil Guldbrand, Vårberga, 19.54, 13) Eero Lähdeaho, Kulloo, 19.59, 14) Niilo Vahtera, Gammelbacka, 20.33, 15) Justus Silvasti, Keskus, 20.50, 16) Wiljo Miettinen, Hamari, 20.55, 17) Topi Hintikka, Hinthaara, 20.59, 18) Aappo Ollila, Hinthaara, 21.48, 19) Sami Vainionpää, Keskus, 22.21, 20) Alec Nyman, Hinthaara, 22.46, 21) Aatu Hytönen, Hinthaara, 22.53, 21) Taavi MacKenzie, Epoo, 22.53, 23) Lenni Strömberg, Keskuskoul, 22.55, 24) Lukas Jöns, Vårberga, 23.58, 25) Alec Appel, Huhtinen, 24.21, 26) Martin Karlsson, Kråkö, 25.11, 27) Jonathan Nyman, Sannäs, 25.43, 28) Otto Janhunen, Huhtinen, 25.48, 29) Benjamin Lindén, Vårberga, 27.01, 30) Fabian Hellström, Gammelbacka, 27.30, 31) Matias Rintala, Vårberga, 27.56, 32) Oskari Oksanen, Huhtinen, 28.50, 33) Seamus Roos, Kullo, 28.51, 34) Jasper Riihinen, Hinthaara, 29.03, 35) Vili Varpio, Huhtinen, 29.09, 36) Paavo Sundström, Kulloo, 30.53, 37) Bruno Brandt, Tolkis, 31.13, 38) Viktor Kulmala, Kullo, 31.17, 39) Max-Casper Sandström, Kullo, 33.15, 40) Kaapo Kuusela, Hamari, 34.13, 41) Niko Stolt, Huhtinen, 36.24, 42) Max Edsvik, Gammelbacka, 36.45, 43) Teemu Teränen, Huhtinen, 36.48, 44) Oliver Sällström, Keskuskoul, 38.43.

H5-6TR, 1.1 km: 1) Elias Lönnström, Kvaba, 9.43, 2) Ville Isoniemi, Kullo, 10.11, 3) Elias Nuutinen, Albert Edelfelt, 14.13, 4) Kaapo Markkanen, Albert Edelfelt, 15.43, 5) Eetu Heikkilä, Kevätkumpu, 17.49, 6) Aaro Tiitinen, Kulloo, 18.05, 7) Eetu Kaarre, Hinthaara, 21.12, 8) Nicce Blomqvist, Kråkö, 21.44, 9) Mikael Patey, Hamari, 21.45, 10) Nooa Hartolahti, Huhtinen, 21.52, 11) Valtteri Kuosmanen, Kulloo, 23.53, 12) Jimi Kurkikangas, Kulloo, 25.27, 13) Aaron Meling, Kullo, 26.19, 14) Max Sinervirta, Hinthaara, 28.09, 15) Veikka Tölli, Hinthaara, 29.09, 16) Viljo Korpela, Kulloo, 29.44, 17) Benjamin Koponen, Huhtinen, 32.13, 18) Otto Huopalainen, Huhtinen, 35.54, 19) Leevi Hakku, Hinthaara, 36.17.

Sibbo skolmästerskap i Söderkulla.

P1-2RR, 2,0 km: 1. Määttä Mico Borgby 13:27, 2. Vuorinen Vili Kyrkoby 14:23, 3. Burman Isak Kyrkoby 15:05, 4. Eriksson Rufus Gumbostrands 15:53, 5. Tackman Pontus Salpar 16:05, 6. Heikkiö Valo Sipoonlahden 17:19, 7. Dupont Benny Norra Paipis 18:36, 8. Pukkila Kevin Gumbostrands 19:11, 9. Granberg Daniel Norra Paipis 19:53, 10. Tuulari Emil Kyrkoby 20:02, 11. Liljeström Joona Kyrkoby 21:23, 12. Laine Aake Salpar 21:44, 13. Broberg William Salpar 21:54, 14. Sundström Emil Boxby 22:19, 15. Holmström Samuli Söderkulla 22:55, 16. Hemnell Frey Salpar 29:31.

F1-2RR, 2,0 km: 1. Ståhl Ester Boxby 18:22, 2. Freudenthal Lucia Gumbostrands 20:05, 3. Tuominen Emma Gumbostrands 20:46, 4. Leander Loviisa Salpar 21:17, 5. Catani Antonia Boxby 23:45, 6. Lindblad Wilma Kyrkoby 25:42, 7. Vahtola Cilla Kyrkoby 25:46, 8. Berg Lene Linnea Sipoonlahden 28:26, 9. Blomqvist Elsi Kyrkoby 28:36, 10. Eriksson Matilda Kyrkoby 28:41, 11. Virtanen Siru Leppätien 29:09, 12. Tennilä Elma Gumbostrands 30:17, 13. Sundberg Janina Gumbostrands 30:46, 14. Backström Leona Gumbostrands 31:13, 15. Tuulari Saga Kyrkoby 33:33, 16. Ahlbom Adele Gumbostrands 34:58, 17. Ylirisku Kerttu Leppätien 36:11.

P3-4RR, 2,0 km: 1. Virtanen Atte Leppätien 10:21, 2. Bäckblom Joar Salpar 10:41, 3. Wickholm Arthur Söderkulla 10:57, 4. Strandström Kaarlo Jokipuiston 11:17, 5. Sundman Axel Gumbostrands 12:38, 6. Melleri Alvar Söderkulla 13:15, 7. Martin Oliver Gumbostrands 13:29, 8. Lehto Oliver Gumbostrands 14:31, 9. Nurmi Nooa Leppätien 14:38, 10. Lajunen Jerry Salpar 14:40, 11. Juntunen Joona Gumbostrands 14:58, 12. Wickholm Sebastian Kyrkoby 15:31, 13. Levälampi Wilmer Salpar 16:02, 14. Grönqvist Anton Gumbostrands 16:24, 15. Wallenius Christoffer Gumbostrands 16:56, 16. Hännikäinen Anton Gumbostrands 17:03, 17. Nousiainen Tor Söderkulla 17:30, 18. Lipponen Neo Kyrkoby 17:48, 19. Savolainen Theo Söderkulla 23:22, 20. Sandsjoe Martin Kyrkoby 35:20.

F3-4RR, 2,0 km: 1. Kajander Saana Norra Paipis 8:12, 2. Laasonen Viivi Jokipuiston 9:33, 3. Balk Helmi Leppätien 13:58, 4. Tillander Elin Kyrkoby 14:35, 5. Suihkonen Inga-Sofia Jokipuiston 15:00, 6. Berg Miranda Gumbostrands 15:07, 7. Lindberg Veronica Borgby 15:45, 8. Franzén Julia Borgby 16:15, 9. Saajoranta Aura Jokipuiston 19:19, 10. Nystén Cassandra Salpar 19:28,11. Gädda Ida Borgby 19:42, 12. Borgström Cinja Borgby 21:39, 13. Erlund Helene Borgby 23:35, 14. Huolman Ada Jokipuiston 25:40, 15. Gylling Andrea Gumbostrands 26:13, 16. Funck Sara Salpar 28:53, 17. Holm Fanny Kyrkoby 30:09, 18. Pihlström Vera Jokipuiston 31:34.

P5-6TR, 1,4 km: 1. Hindsberg Christian Borgby 9:54, 2. Määttä Max Borgby 11:08, 3. Sillman Valter Söderkulla 11:27, 4. Sulander Severi Sipoonlahden 13:45, 5. Hannus Kian Söderkulla 14:16 , 6. Nikkanen Emil Boxby 15:27, 7. Kinnunen Petrus Sipoonlahden 16:16, 8. Heikkilä Lenny Sipoonlahden 20:20, 9. Holmbom Alex Kyrkoby 21:17, 10. Väntsi Jesper Kyrkoby 23:56.

P7-8, 1,7 km: 1. Schroderus Erik Kungsvägens 14:51, 2. Kunnas Oskar Kungsvägens 18:29, 3. Kämpe Kasper Kungsvägens 20:37, 4. Höglund Casper Kungsvägens 20:38, 5. Melleri Eliel Kungsvägens 25:56, 6. Nousiainen Erik Kungsvägens 27:54, 7. Lajunen Joakim Kungsvägens 32:33, 8. Gadolin Roland Kungsvägens 1:18:17.

P9-III, 2,0 km: 1. Sulander Valtteri Sipoonlahden 36:32.

F5-6TR, 1,4 km: 1. Wickholm Saga Söderkulla 10:01, 2. Lehtonen Helmi Jokipuiston 13:32, 3. Schroderus Elli Salpar 13:44, 4. Wickholm Wilma Söderkulla 13:45, 5. Strandström Eevi Jokipuiston 15:02, 6. Laasonen Lotta Jokipuiston 15:10, 7. Krogell Olivia Söderkulla 16:04, 7. Borgman Minea Boxby 16:04, 9. Virkkunen Jenni Leppätien 19:34, 10. Hankonen Sara Sipoonlahden 32:12.

F7-8, 1,7 km: 1. Kettumälki Inka Sipoonlahden 25:52, 2. Lindberg Victoria Kungsvägens 37:58, 3. Hallikainen Emilia Sipoonjoen 1:12:29.

F9-III, 2,0 km: 1. Nieminen Venla Sipoonlahden 40:10.