Skidtävlingar i vårligt väder

REDO. Tävlingsklassen med flest deltagare var pojkar åk 3-4. Längst framme med nummer 136 står Oliver Carlström från Sannäs skola och väntar på sin starttur. Bild: Kristoffer Åberg

Över trehundra lågstadieelever deltog i onsdagens skidmästerskap.

Skidspåren är ännu i gott skick trots det vårliga vädret. På onsdagen var det dags för Borgåskolornas skidmästerskap med start och mål vid skidstadion bakom Aurorahallen.

Sammanlagt 315 elever från både svenskspråkiga och finskspråkiga lågstadieskolor deltog i mästerskapen.

I MÅL. Andraklassaren Sohvi Leppänen från Ilolan koulu på målrakan. Bild: Kristoffer Åberg

Resultat

Pojkar årskurs 1 och 2

1) Tobias Isaksson, Tolkis, 3.31,1, 2) Urho Kanervala, Kerkkoo, +23,0, 3) Axel Mara, Vårberga, +35,3, 4) Tobias Tallqvist, Saxby, +37,9, 5) Juho Kanervala, Kerkkoo, +42,1, 6) Eemil Syri, Ilola, +59,0, 7) Luka Soiramo, Näse, +1.04,4, 8) Johannes Hintsala, Albert Edelfelt, +1.10,8, 9) Sampo Backman, Tolkkinen, +1.24,3, 10) Elmo Manner, Peiponkoulu, +1.28,0, 11) Niila Ranua, Tolkkinen, +1.35,7, 12) Bobi Bruun, Näse, +1.40,6, 13) Eemil Liakka, Tolkkinen, +1.43,5, 14) Elmo Mustonen, Albert Edelfelt, +1.49,5, 14) Tarmo Varis, Tolkis, +1.49,5, 16) Kamu Harjunen, Hamari, +1.57,4, 17) Otso Paronen, Kulloo, +1.58,2, 18) Julius Lanett, Tolkkinen, +2.03,4, 19) Nooa Vanha-Mylläri, Albert Edelfelt, +2.03,6, 20) Lukas Lauren, Gammelbacka, +2.05,1, 21) Elias Mikkilä, Albert Edelfelt, +2.13,3, 22) Panu Nenonen, Sannäs, +2.21,6, 23) Alex Uutela, Gammelbacka, +2.24,6, 24) Tim Selby, Kulloo, +2.31,1, 25) Teemu Lehesaari, Albert Edelfelt, +2.31,9, 26) Lorenz Nuorti, Albert Edelfelt, +2.38,2, 27) Joel Mielonen, Albert Edelfelt, +2.48,9, 28) Onni Sorvisto, Albert Edelfelt, +2.50,6, 29) Joni Karlsson, Peiponkoulu, +2.51,3, 30) Viljami Remes, Ilola, +2.52,6, 31) Miika Kiiski, Peiponkoulu, +2.55,0, 32) Jymy Pennanen, Kulloo, +3.01,7, 33) Lucas Carlström, Sannäs, +3.02,4, 34) Luca Nuorti, Albert Edelfelt, +3.04,7, 35) Eemil Hahka, Hinthaara, +3.10,2, 36) Onni Wahlqvist, Kulloo, +3.10,6, 37) Niklas Saarela, Tolkkinen, +3.13,4, 38) Reino Lindblad, Albert Edelfelt, +3.15,6, 39) Otto Bruckner, Hinthaara, +3.24,2, 40) Max Karlson, Näse, +3.34,6, 41) Jens Rämö, Sannäs, +3.40,8, 42) Kevin Lindell, Vårberga, +3.42,0, 43) Patrik Lundberg, Peiponkoulu, +3.44,0, 44) Mikael Rinne, Peiponkoulu, +3.48,6, 45) Filip Igonen, Kulloo, +3.58,6, 46) Veikko Verronen, Tolkkinen, +4.21,5, 47) Eeli Ristolainen, Kerkkoo, +4.31,2, 48) Aron Hämäläinen, Peiponkoulu, +4.38,7, 49) Alvar Pylkkä, Albert Edelfelt, +4.53,5, 50) Sharaf Adam, Peiponkoulu, +4.55,4, 51) Eemeli Seppinen, Kulloo, +5.26,6, 52) Aarni Kesävaara, Kulloo, +5.42,8, 53) Roope Kuisma, Peiponkoulu, +6.14,4, 54) Rene Mäkelä, Hamari, +6.32,6, 55) Ahmed Hamid, Peiponkoulu, +7.06,4, 56) Otto Nissinen, Kerkkoo, +7.49,8, .

Flickor årskurs 1 och 2

1) Ilona Rönnbacka, Gammelbacka, 4.32,0, 2) Ella Tuparinne, Albert Edelfelt, +2,7, 3) Pihla Vaittinen, Albert Edelfelt, +14,6, 4) Lilja-Aurora Uosukainen, Albert Edelfelt, +14,8, 5) Nea Kiviranta, Peiponkoulu, +22,0, 6) Ingrid Ahlfors, Hindhår, +39,2, 7) Alina Wiitala, Vårberga, +55,7, 8) Aino Ek, Hinthaara, +1.10,7, 9) Sanni Krusberg, Vårberga, +1.11,7, 10) Amelie Järveläinen, Hamari, +1.13,7, 11) Moona Pirhonen, Tolkkinen, +1.16,4, 12) Julia Rauhala, Albert Edelfelt, +1.38,8, 13) Edith Niemelä, Albert Edelfelt, +1.39,7, 14) Emilia Palomäki, Albert Edelfelt, +1.53,3, 15) Emilia Björhem, Gammelbacka, +2.00,3, 16) Lilly-Maj Roos, Kullo, +2.02,3, 17) Sohvi Leppänen, Ilola, +2.06,1, 18) Sylvi Manninen, Hinthaara, +2.07,9, 19) Säde Ristolainen, Kerkkoo, +2.10,3, 20) Kadri Ikonen, Ilola, +2.13,1, 21) Bella Lustig, Vårberga, +2.17,1, 22) Mea Eklund, Saxby, +2.17,5, 23) Sofia Backman, Näse, +2.50,9, 24) Ella Karjalainen, Peiponkoulu, +2.56,3, 25) Kira Välimaa, Gammelbacka, +2.57,4, 26) Ella Pynnönen, Albert Edelfelt, +3.01,0, 27) Minea Hokka, Gammelbacka, +3.05,5, 28) Meriella Rajala, Hinthaara, +3.16,8, 29) Linda Traks, Peiponkoulu, +3.21,3, 30) Elsi-Maria Vesala, Kulloo, +3.24,2, 31) Iia Wiiala, Albert Edelfelt, +3.36,9, 32) Venla Lindroos, Gammelbacka, +3.41,8, 33) Sahar Lius, Keskuskoulu, +3.52,7, 34) Peppi Puukko, Tolkkinen, +4.22,6, 35) Elsa Parkkonen, Kulloo, +5.53,4, 36) Ronja Söderström, Peiponkoulu, +9.24,3, 37) Minea Sundström, Albert Edelfelt, +10.23,1, 38) Luna Vuosmaa, Kulloo, +13.38,0, .

Pojkar årskurs 3-4

1) Niko Kiviranta, Albert Edelfelt, 6.08,5, 2) Aron Nordman, Kvarnbacken, +3,9, 3) Vili Viinikka, Peiponkoulu, +43,8, 4) Wilmer Höglund, Sannäs, +44,2, 5) Veikka Mehtälä, Albert Edelfelt, +55,9, 6) Eeli Hyttinen, Keskuskoulu, +57,1, 7) Albin Eklöv, Kvarnbacken, +1.02,2, 8) Aapo Odiah, Kevätkumpu, +1.08,8, 9) Oliver Hallikainen, Tolkis, +1.12,8, 10) Jalo Tuomaala, Tolkkinen, +1.17,1, 11) Oiva Kannas, Hamari, +1.19,5, 12) Iivari Piispanen, Albert Edelfelt, +1.26,8, 13) Jonne Mäkipeura, Albert Edelfelt, +1.29,2, 14) Joona Wahlqvist, Kulloo, +1.40,2, 15) Elias Lanzett, Tolkkinen, +1.54,4, 16) Filip Nyström, Kullo, +2.02,1, 17) Alex Ahlgren, Gammelbacka, +2.04,6, 18) Veeti Mehtälä, Albert Edelfelt, +2.22,8, 19) Isak Palo, Hamari, +2.24,4, 20) Roope Telama, Tolkkinen, +2.31,3, 21) Miikka Miikkulainen, Hinthaara, +2.37,9, 22) Niklas Hukkanen, Kulloo, +2.51,4, 23) Liam Blom, Sannäs, +2.56,6, 24) Markus Acquah, Albert Edelfelt, +2.58,1, 25) Eero Aaltonen, Kerkkoo, +3.06,4, 26) Veeti Tiitinen, Hamari, +3.06,8, 27) Naatan Heikkilä, Hinthaara, +3.07,2, 28) Amos Karlsson, Albert Edelfelt, +3.07,3, 29) Elmo Oras, Keskuskoulu, +3.09,0, 30) Hermann Salo, Tolkkinen, +3.19,8, 31) Edvin Viren, Kulloo, +3.22,1, 32) Verneri Remes, Ilola, +3.30,3, 33) Linus Leivo, Keskuskoulu, +3.36,3, 34) Niilo Moilanen, Huhtinen, +3.44,7, 35) Milo Juumajärvi, Keskuskoulu, +3.54,0, 36) Akseli Salminen, Hamari, +3.58,6, 37) Olavi Aro, Keskuskoulu, +4.01,4, 38) Oliver Carlström, Sannäs, +4.04,3, 39) Lari Honkanen, Kevätkumpu, +4.10,1, 40) Pyry Oikarinen, Hamari, +4.21,7, 41) Robert Ehder, Huhtinen, +4.27,8, 42) Nooa Hämäläinen, Peiponkoulu, +4.36,9, 43) Henrik Arojärvi, Hinthaara, +4.43,1, 44) Emil Vento, Huhtinen, +4.49,6, 45) Niko Hirvonen, Peiponkoulu, +4.54,9, 46) Noel Haapalahti, Albert Edelfelt, +4.59,4, 47) Kristian Räisänen, Tolkkinen, +5.01,6, 48) Markus Backman, Vårberga, +5.04,1, 49) Luka Tervonen, Albert Edelfelt, +5.16,7, 50) Eero Sihto, Huhtinen, +5.20,4, 51) Nooa Ekroth, Huhtinen, +5.38,3, 52) Emil Tiilikka, Huhtinen, +5.41,9, 53) Santeri Eriksson, Tolkkinen, +5.48,5, 54) Alex Broman, Huhtinen, +6.02,8, 55) Robin Grönqvist, Vårberga, +6.07,3, 56) Odin Borgman, Vårberga, +6.09,3, 57) Eelis Hilkamo, Peiponkoulu, +6.19,8, 58) Olavi Isohella, Keskuskoulu, +6.28,8, 59) Niilo Piitulainen, Kevätkumpu, +7.51,8, 60) Lenni Liljemark, Huhtinen, +10.50,1, 61) Casimir Karlsson, Vårberga, +11.30,4, 62) Rasmus Kultanen, Kevätkumpu, +11.43,1, .

Flickor årskurs 3 och 4

1) Sabina Luts, Albert Edelfelt, 5.38,3, 2) Helmi Saxlund, Albert Edelfelt, +32,5, 3) Aino Kanervala, Kerkkoo, +45,6, 4) Stella Öhberg, Näse, +54,4, 5) Ansa Löppönen, Hinthaara, +1.14,0, 6) Lumikukka Uosukainen, Albert Edelfelt, +1.26,6, 7) Iisa Laurila, Albert Edelfelt, +1.39,0, 8) Sara Tuparinne, Albert Edelfelt, +1.59,4, 9) Maija Hytönen, Hinthaara, +2.27,5, 10) Taija Tommola, Kerkkoo, +2.28,4, 11) Ada Ulmanen, Tuorila, +2.42,0, 12) Vilja Hetemaa, Albert Edelfelt, +2.51,1, 13) Kalla Harjunen, Hamari, +2.54,3, 14) Hilla Ristolainen, Kerkkoo, +3.00,9, 15) Louna Kankaanpää, Hinthaara, +3.01,4, 16) Clara Henriksson, Vårberga, +3.08,0, 17) Milana Laurila, Albert Edelfelt, +3.12,7, 18) Minea Henriksson, Albert Edelfelt, +3.20,2, 19) Kerttu Rusanen, Kevätkumpu, +3.26,7, 20) Erika Tallqvist, Saxby, +3.27,9, 21) Malanja Nybom, Keskuskoulu, +3.54,1, 22) Ada Alen, Albert Edelfelt, +4.26,2, 23) Nella Reinistö, Huhtinen, +4.34,9, 24) Ellen Lustig, Vårberga, +4.40,3, 25) Veera Hurskainen, Ilola, +4.43,8, 26) Meri Mäki-Tulokas, Ilola, +4.50,7, 27) Julia Ritamaa, Huhtinen, +4.53,4, 28) Ellen Räty, Albert Edelfelt, +4.53,9, 29) Kerttu Turunen, Kevätkumpu, +5.16,4, 30) Vera Vanha-Majamaa, Hamari, +5.19,7, 31) Wilma Mielonen, Albert Edelfelt, +5.21,4, 32) Neelia Hartolahti, Huhtinen, +5.26,9, 33) Salla Heikkilä, Albert Edelfelt, +5.50,3, 34) Moona Kuismanen, Kulloo, +5.54,1, 35) Tinja Vikla, Huhtinen, +6.01,2, 36) Margarita Gröndahl, Hamari, +6.06,0, 37) Sara Hakamaa, Huhtinen, +6.06,7, 38) Ella Nivakoski, Keskuskoulu, +6.08,8, 39) Vilma Kosunen, Hamari, +6.22,4, 40) Ronja Helin, Huhtinen, +6.43,2, 41) Lowa Lindèn, Vårberga, +6.51,2, 42) Ellen Hokka, Gammelbacka, +6.56,1, 43) Melissa Eklund, Saxby, +7.34,2, 44) Katariina Ruotsalainen, Kevätkumpu, +8.20,8, 45) Liliana Globoderi, Huhtinen, +8.53,2, 46) Maria Kotikumpu, Kevätkumpu, +11.28,1, 47) Tiia Käkelä, Kevätkumpu, +13.27,0, .

Pojkar årskurs 5 och 6

1) Lauri Kortejärvi, Peiponkoulu, 7.32,7, 2) Valtteri Liukkonen, Albert Edelfelt, +46,4, 3) Alexander Heikkinen, Näse, +1.04,7, 4) Oiva Odiah, Kevätkumpu, +1.29,1, 5) Albert Isaksson, Tolkis, +1.41,2, 6) Jaakko Kankkonen, Hamari, +1.52,1, 7) Venne Tiihonen, Keskuskoulu, +1.53,1, 8) Eemil Piispanen, Albert Edelfelt, +2.10,5, 9) Oskari Paldanius, Keskuskoulu, +2.14,1, 10) Niilo Mölsä, Peiponkoulu, +2.35,3, 11) Onni Laulasmaa, Kerkkoo, +2.39,3, 12) Oiva Tuomaala, Tolkkinen, +2.47,5, 13) Arttu Haverinen, Albert Edelfelt, +2.54,9, 14) Mico Talsi, Kulloo, +3.09,5, 15) Sauli Pitkänen, Hamari, +3.20,6, 16) Eetu Peräkylä, Hamari, +3.25,5, 17) Aarni Lenkkeri, Keskuskoulu, +3.35,8, 18) Oscar Nyström, Kullo, +3.39,1, 19) Christoffer Ahlgren, Saxby, +3.48,8, 20) Eeti Kannas, Hamari, +3.55,9, 21) Albert Äijö, Kvarnbacken, +3.56,6, 22) Casper Hyypiä, Keskuskoulu, +4.14,5, 23) Kalle Ranua, Huhtinen, +4.42,9, 24) Siilas Heikkilä, Hinthaara, +4.44,4, 25) Leevi Tervola, Keskuskoulu, +4.47,3, 26) Pentti Kalliokoski, Keskuskoulu, +5.36,9, 27) Paavo Pylkkänen, Keskuskoulu, +5.49,1, 28) Henri Hedström, Sannäs, +5.50,0, 29) Justus Nurmi, Tolkkinen, +6.12,2, 30) Viktor Kulmala, Kullo, +6.12,6, 31) Uronen Jalo, Hinthaara, +6.34,2, 32) Otso Nykänen, Keskuskoulu, +6.55,5, 33) Aaro Pasala, Peiponkoulu, +6.58,6, 34) Vili Varpio, Huhtinen, +6.58,8, 35) Eris Miftari, Peiponkoulu, +7.06,7, 36) Matias Palomäki, Albert Edelfelt, +7.10,1, 37) Joonas Vieira de Melo, Keskuskoulu, +7.49,5, 38) Ben Fagerman, Keskuskoulu, +8.07,7, 39) Kasper Ruotsalainen, Kevätkumpu, +8.08,9, 40) William Behm, Kullo, +8.12,5, 41) Onni Laine, Keskuskoulu, +8.16,6, 42) Axel von Schantz, Kvarnbacken, +8.50,5, 43) Jesse Mällinen, Albert Edelfelt, +9.10,0, 44) Pyry Lauronen, Hinthaara, +10.00,6, 45) Alvari Alamiekkaoja, Tolkkinen, +10.46,4, 46) Pyry Rikala, Albert Edelfelt, +10.51,4, 47) Otto Janhunen, Huhtinen, +11.09,9, 48) Robert Svart, Peiponkoulu, +11.11,0, 49) Joakim Englund, Grännäs, +11.13,2, 50) Oka Silventoinen, Keskuskoulu, +11.30,9, 51) Luka Hämäläinen, Peiponkoulu, +13.26,0, 52) Oliver Sällström, Keskuskoulu, +14.20,1, .

Flickor årskurs 5 och 6

1) Nella Daavitsainen, Kerkkoo, 8.06,8, 2) Alisa Kiiski, Peiponkoulu, +30,5, 3) Malin Lindblom, Näse, +1.34,8, 4) Inari Uotila, Hamari, +2.33,5, 5) Amanda Ristolainen, Hinthaara, +2.51,1, 6) Minttu Mehtälä, Albert Edelfelt, +3.26,8, 7) Tuuli Kiviniemi, Huhtinen, +3.44,1, 8) Iitu Ristolainen, Kerkkoo, +3.48,1, 9) Helka Pelkonen, Kerkkoo, +3.59,8, 10) Emilia Patey, Hamari, +4.09,5, 11) Venla Tirkkonen, Keskuskoulu, +4.22,5, 12) Elli Welling, Peiponkoulu, +5.08,6, 13) Julia Frejborg, Huhtinen, +5.19,6, 14) Marja Jaatinen, Kulloo, +5.24,6, 15) Taimi Löppönen, Hinthaara, +5.27,0, 16) Anna Ulmanen, Tuorila, +5.40,5, 17) Ava Leppiviita, Huhtinen, +5.44,4, 18) Joanna Bjugg, Peiponkoulu, +6.06,2, 19) Caroline Harlin, Huhtinen, +8.11,1, 20) Venla Moilanen, Huhtinen, +8.40,4, 21) Jenna Rämö, Sannäs, +8.48,2, 22) Viivi Nieminen, Huhtinen, +10.19,2, 23) Amanda Paju, Sannäs, +10.20,0, 24) Saimi Palmen, Kerkkoo, +10.44,2, 25) Tanja Nissi, Keskuskoulu, +11.09,5, 26) Valeriia Safronova, Peiponkoulu, +11.27,0, 27) Kristina Hirtentreu, Huhtinen, +11.56,7, 28) Sofja Panova, Peiponkoulu, +11.59,2, 29) Ida Klemola, Kullo, +13.46,0, .

Mer läsning