ÖK-tävlingarna i Lovisa – här är resultaten

ÖK-tävlingarna som arrangerades av Lovisa Tor gick av stapeln på måndagen.

Flickor 9:

1000 m

1. Elin Nyholm Borgå Akilles 4.31.3

2. Ellen Peltomäki Lovisa Tor 4.32.9

3. Alina Viitala Borgå Akilles 4.38.1

4. Lotta Hovi Lovisa Tor 5.18.1

Höjd

1. Aino Suokas Lovisa Tor 103

2. Ellen Peltomäk Lovisa Tor 100

3. Alina Viitala Borgå Akilles 85

3. Elin Nyholm Borgå Akilles 85

5. Lotta Hovi Lovisa Tor 75

6. Eevi Mattila Lovisa Tor 75

Utanför tävlan

Jenny Lonka Pyhtään Urheilijat 80

Spjut

1. Ellen Peltomäki Lovisa Tor 9.56

2. Alina Viitala Borgå Akilles 8.55

3. Elin Nyholm Borgå Akilles 8.23

4. Aino Suokas LovisaTor 7.46

5. Lotta Hovi Lovisa Tor 6.81

6. Eevi Mattila Lovisa Tor 4.42

Flickor 11:

1000 m

1. Brenda Jalkanen Borgå Akilles 3.48.8

2. Isabella Stenbäck Borgå Akilles 3.51.5

3. Iida-Maria Lehtimäki Sibbo Vargarna 4.06.6

4. Fanny Finell Borgå Akilles 4.10.0

5. Edith Ahlgren LuLi 4.26.0

6. Charlotta Knape Sibbo Vargarna 5.03.0

Alina Nyholm Borgå Akilles DNF

Längd

1. Erika Tallqvist Borgå Akilles 3.73

2. Iida-Maria Lehtimäki Sibbo Vargarna 3.74

3. Lumi Koskelainen Sibbo Vargarna 3.51

4. Alina Nyholm Borgå Akilles 3.36

5. Fanny Finell Borgå Akilles 3.31

6. Brenda Jalkanen Borgå Akilles 3.28

7. Sarah Isaksson Borgå Akilles 3.24

8. Isabella Stenbäck Borgå Akilles 3.20

9. Edith Ahlgren LuLi 2.77

Kula

1. Erika Tallqvist Borgå Akilles 7.79

2. Charlotta Knape Sibbo Vargarna 7.52

3. Brenda Jalkanen Borgå Akilles 6.30

4. Sarah Isaksson Borgå Akilles 5.84

5. Lumi Koskelainen Sibbo Vargarna 5.79

6. Alina Nyholm Borgå Akilles 5.47

7. Fanny Finell Borgå Akilles 5.30

8. Edith Ahlgren LuLi 4.98

Flickor 13:

1000 m

1. Alexandra Kinnunen Borgå Akilles 3.36.8

Utanför tävlan

Aino Jokkela Porvoon Urheilijat 3.42.7

3-steg

1. Jessica Björksten Borgå Akilles 8.18 (+2,6)

2. Madeleine Bengts Lovisa Tor 7.56 (+2,0)

3. Emilia Liljendal Borgå Akilles 5.75 (+0,4)

Spjut

1. Jessica Björksten Borgå Akilles 24.49

2. Emilia Liljendal Borgå Akilles 15.74

3. Madeleine Bengts Lovisa Tor 15.12

4. Amanda Paju Borgå Akilles 14.90

Utanför tävlan

Aino Jokkela Porvoon Urheilijat 10.98

Flickor 15:

2000 m

1. Melissa Lönnström Borgå Akilles 7.23.4

2. Iines Hakkarainen Lovisa Tor 9.25.8

Längd

1. Gisela Bergström Borgå Akilles 4.79 (+3,4)

2. Ida Finell Borgå Akilles 4.75 (+3,6)

3. Madeleine Bengts (F/T13) Lovisa Tor 3.72 (+6,7)

4. Iines Hakkarainen Lovisa Tor 3.40 (+3,0)

Utanför tävlan

Jannika Viljakainen (2003) Borgå Akilles 4.65 (+2,5)

Spjut

1. Carla Jalkanen Borgå Akilles 31.56

2. Gisela Bergström Borgå Akilles 29.86

3. Ida Finell Borgå Akilles 26.08

4. Iines Hakkarainen Lovisa Tor 18.17

Pojkar 9:

1000 m

1. Sisu Koskelainen Sibbo Vargarna 3.59.2

2. Tobias Tallqvist Borgå Akilles 4.08.8

3. Tobias Isaksson Borgå Akilles 4.12.0

4. Julius Johansson Lovisa Tor 4.12.5

5. Victor Nyberg Sibbo Vargarna 4.17.6

6. Anton Ahlgren LuLi 4.25.7

7. Mio Palomäki Lovisa Tor 4.57.9

8. Neo Dolk Sibbo Vargarna 5.03.8

9. Robin Johansson Borgå Akilles 5.04.8

Höjd

1. Tobias Isaksson Borgå Akilles 120

2. Tobias Tallqvist Borgå Akilles 113

3. Julius Johansson Lovisa Tor 105

4. Johannes Eriksson Sibbo Vargarna 100

5. Sisu Koskelainen Sibbo Vargarna 95

6. Neo Dolk Sibbo Vargarna 95

7. Anton Ahlgren LuLi 85

7. Mio Palomäki Lovisa Tor 85

9. Jonathan Liljendal Borgå Akilles 85

10. Robin Johansson Borgå Akilles 80

Spjut

1. Tobias Tallqvist Borgå Akilles 19.25

2. Johannes Eriksson Sibbo Vargarna 13.77

3. Tobias Isaksson Borgå Akilles 11.42

4. Julius Johansson Lovisa Tor 9.74

5. Anton Ahlgren LuLi 9.45

6. Neo Dolk Sibbo Vargarna 9.02

7. Sisu Koskelainen Sibbo Vargarna 7.92

8. Mio Palomäki Lovisa Tor 7.80

9. Jonathan Liljendal Borgå Akilles 7.30

10. Robin Johansson Borgå Akilles 6.50

Pojkar 11:

1000 m

1. Kent Lindholm Lovisa Tor 3.43.8

2. Konrad Holmström Lovisa Tor 3.58.6

3. Oliver Hallikainen Borgå Akilles 4.00.5

Längd

1. Konrad Holmström Lovisa Tor 3.92

2. Oliver Hallikainen Borgå Akilles 3.83

3. Oliver Liljendal Borgå Akilles 2.82

4. Ami Marttila Lovisa Tor 2.59

Kula

1. Oliver Liljendal Borgå Akilles 5.51

2. Oliver Hallikainen Borgå Akilles 5.45

3. Ami Marttila Lovisa Tor 4.43

Pojkar 13:

1000 m

1. Albert Isaksson Borgå Akilles 3.55.4

3-steg

1. Henri Aspelin Borgå Akilles 9.58 (+2,5)

2. Isak Eriksson Sibbo Vargarna 9.15 (+3,3)

3. Valter Nylund Sibbo Vargarna 9.14 (+1,7)

4. Albert Isaksson Borgå Akilles 8.07 (+2,6))

Spjut

1. Henri Aspelin Borgå Akilles 33.02

2. Isak Eriksson Sibbo Vargarna 25.74

3. Albert Isaksson Borgå Akilles 25.10

4. Valter Nylund Sibbo Vargarna 21.20

Pojkar 15:

2000 m

1. Oscar Nyholm Borgå Akilles 6.26.8

2. Robin Fransman Sibbo Vargarna 7.03.1

Längd

1. Emil Stade Borgå Akilles 5.48 (+4,5)

2. Emil Nylund Sibbo Vargarna 5.28 (+2,4)

3. Thomas Isaksson Borgå Akilles 4.85 (+1,8)

4. Elmer Eriksson Sibbo Vargarna 4,84 (+0,8)

5. Daniel Wickström Sibbo Vargarna 4,74 (+5,0)

6. Samuel Puustinen Borgå Akilles 4,48 (+5,5)

Spjut

1. Robin Hildén Sibbo Vargarna 40.44

2. Oscar Nyholm Borgå Akilles 36.74

3. Samuel Puustinen Borgå Akilles 28.26

4. Thomas Isaksson Borgå Akilles 27.03

5. Elmer Eriksson Sibbo Vargarna 26.25

6. Emil Nylund Sibbo Vargarna 25.11

7. Daniel Wickström Sibbo Vargarna 22.88