Isak är ingen första resans gosse

Små fötter som i snabb takt slår som trumpinnar mot löpbanan. En sista tänjning över mållinjen och sedan en spännande väntan på resultaten. Och ett stort och stolt smil då man i egenskap av guldmedaljör får kliva upp på högsta podiet.

Isak Ståhls från Lovisa tog hand om segern på 40 meter i den yngsta pojkklassen P5 då Borgåbarnens olympiad på onsdagskvällen avgjordes på centralidrottsplanen i Borgå.

Har du tränat något inför olympiaden?

– Nää.

Isak studerade noga sin fina guldmedalj och visste exakt var den kommer att hamna.

– Jag lägger den på samma plats där jag har alla mina övriga medaljer.

Det handlade med andra ord inte om någon första resans gosse i de här sammanhangen.

Isak Ståhls spädde ytterligare på med en förstaplats i längdhopp och blev därmed en av kvällens sammanlagt elva dubbelsegrare.

Jag lägger den på samma plats där jag har alla mina övriga medaljer.

Övriga dubbla guldmedaljörer på pojksidan var Jasu Ahola, Lucas Lindgren, Aron Antas, Oiva Odiah och Samuel Shams medan kvintetten Wilma Vuorinen, Erika Tallqvist, Niia-Sofia Auranen, Ida Henricson och Patricia Kellgren stod för motsvarande bedrift bland flickorna.

Årets olympiad, som redan var den sjuttonde i ordningen, lockade 289 deltagare – en ökning med uppemot femtio deltagare från i fjol.

– Det är svårt att sätta fingret på vad det ökande intresset beror på. Vi har varit lite aktivare i vår marknadsföring och vädret spelar naturligtvis också in, säger Leif Rikberg från arrangerande Akilles friidrottssektion.

I år sågs också förvånansvärt många gäster från annat håll.

– Vi har deltagare från bland annat Karhula, Nurmijärvi, Lappträsk, Helsingfors, Kervo och Lovisa, vet Rikberg berätta.

FAKTA

Tävlingsresultat

Barnens Olympiad på centralidrottsplanen i Borgå 1.6.

P5 40 m: 1) Isak Ståhls 9,09, 2) Tino Ristolainen 9,40, 3) Alexander Harling 9,44, 4) Walter Willström 9,56, 5) Alex Uutela 9,64, 6) Lucas Lindqvist PorvU 10,40, 7) Lucas Carlström 11,00, 7) Kalle Ahola 11,00, 9) Touko Backman 11,04, 10) Elmo Alanen PorvU 11,60, 11) Alfons Karlsson 12,12, 12) Viktor Kullberg 12,80.

P5, Längd: 1. Isak Ståhls 2,12, 2. Walter Willström 2,00, 3. Tobias Nygren 1,47, 4. Elmo Alanen PorvU 1,44, 5. Paavo Karvala PorvU 1,39.

P5 Bollkast: 1) Lucas Lindqvist PorvU 13,20, 2) Paavo Karvala PorvU 12,28, 3) Alexander Harling 12,24, 4) Tino Ristolainen 7,34, 5) Touko Backman 6,97, 6) Alex Uutela 6,94, 7) Tobias Nygren 6,60, 8) Lucas Carlström 6,25.

P6 40 m: 1) Jasu Ahola PorvU 8,25, 2) Tobias Isaksson 8,29, 3) Axel Mara 8,45, 4) Elliot Andersson PorvU 8,57, 5) Tobias Tallqvist 8,58, 6) Oliver Davitsainen 8,61, 7) Lucas Karlsson 8,68, 8) William Ek 8,72, 9) Viggo Karlsson 8,75, 10) Cristian Stenbäck 8,79, 11) Noah Gustafsson 8,95, 12) Sampo Backman 9,21, 13) Luka Muona PorvU 9,31, 14) Luka Soiramo PorvU 9,37, 15) Robin Hägglund BorgåAk 9,39, 16) Edward Skogman 9,47, 17) Albert Ståhls 9,58, 18) Teemu Lehesaari PorvU 9,97, 19) Julius Nygren 10,03, 20) Oliver Blom 10,18.

P6 Längd: 1) Jasu Ahola PorvU 2,35, 2) Tobias Isaksson 2,31, 3) Elliot Andersson PorvU 2,31, 4) Oliver Davitsainen 2,30, 5) Tobias Tallqvist 2,24, 6) Sampo Backman 2,23, 7) Luka Soiramo PorvU 2,14, 8) Edward Skogman 2,01, 9) Albert Ståhls 1,92, 10) Luka Muona PorvU 1,71.

P6 Bollkast: 1) William Ek 14,99, 2) Robin Hägglund BorgåAk 13,28, 3) Teemu Lehesaari PorvU 8,72, 4) Noah Gustafsson 8,60, 5) Axel Mara 7,95, 6) Viggo Karlsson 7,71, 7) Cristian Stenbäck 7,50, 8) Julius Nygren 6,92.

P7 40 m: 1) Lucas Lindgren 7,30, 2) Milton Nylander 7,68, 3) Tom Uutela 8,02, 4) Oliver Hallikainen BorgåAk 8,07, 5) Viggo Niklander 8,31, 6) Aapo Odiah PorvU 8,41, 7) Aron Nordman 8,44, 8) Viljo Ek 8,56, 9) Amos Hasselblatt 8,60, 10) Oliver Carlström 8,75, 11) Matias Karvala PorvU 8,82, 12) Max Helenius 9,15, 13) Oliver Liljendal 9,43, 14) Daniel Johansson 9,68.

P7 Längd: 1) Lucas Lindgren 3,00, 2) Milton Nylander 2,72, 3) Oliver Hallikainen BorgåAk 2,37, 4) Aron Nordman 2,35, 5) Viljo Ek 2,27, 6) Matias Karvala PorvU 2,17, 7) Max Helenius 2,02, 8) Amos Hasselblatt 1,98.

P7 Bollkast: 1) Viggo Niklander 13,53, 2) Tom Uutela 12,93, 3) Oliver Carlström 12,16, 4) Oliver Liljendal 11,25, 5) Aapo Odiah PorvU 9,79, 6) Daniel Johansson 6,84.

P8 40 m: 1) Aron Antas 7,35, 2) Tristan Illman BorgåAk 7,42, 3) William Kinnunen BorgåAk 7,55, 4) Jonne Saraniemi PorvU 7,72, 5) Linus Othman BorgåAk 7,80, 6) Erik Hägglund BorgåAk 7,86, 7) Alex Ahlgren PorvU 7,95, 8) Urho Grönvall KarhKa 8,01, 9) Hjalmar Virkki 8,02, 10) Anton Heikkerö PorvU 8,11, 11) Lauri Backman 8,12.

P8 Längd: 1) Aron Antas 3,14, 2) William Kinnunen BorgåAk 3,03, 3) Erik Hägglund BorgåAk 2,88, 4) Alex Lindström 2,86, 5) Jonne Saraniemi PorvU 2,83, 6) Linus Othman BorgåAk 2,82, 7) Lauri Backman 2,69, 8) Urho Grönvall KarhKa 2,56, 9) Hjalmar Virkki 2,51.

P8 Bollkast: 1) Tristan Illman BorgåAk 24,33, 2) Alex Ahlgren PorvU 22,45, 3) Anton Heikkerö PorvU 21,68, 4) Melvin Lönnberg 21,28, 5) Alex Lindström 16,17.

P9 40 m: 1) Oiva Odiah PorvU 7,02, 2) Oliver Sveholm 7,05, 3) Leonard van der Brugge 7,06, 4) Arne Könönen 7,23, 4) Jason Hollmén 7,23, 6) Albert Isaksson 7,28, 7) Daniel Wahlstedt 7,33, 7) Martin Karlsson 7,33, 9) Lucas Nordström 7,55, 10) Alexander Rubin 7,56, 11) Einar Wickholm LapinjLu 7,71.

P9 Längd: 1) Oiva Odiah PorvU 3,31, 2) Kevin Backman BorgåAk 3,31, 3) Albert Äijö 3,31, 4) Martin Karlsson 3,15, 5) Einar Wickholm LapinjLu 3,01, 6) Isak Henkola 3,00, 7) Oliver Sveholm 2,94, 8) Albert Isaksson 2,93, 9) Lucas Nordström 2,84, 10) Jason Hollmén 2,51.

P9 Bollkast: 1) Kevin Backman BorgåAk 28,55, 2) Daniel Wahlstedt 24,76, 3) Alexander Rubin 23,02, 4) Isak Henkola 22,91, 5) Leonard van der Brugge 22,22, 6) Albert Äijö 22,02.

P10 60 m: 1) Lenni Haavisto KarhKa 9,37, 2) Henri Aspelin BorgåAk 9,53, 3) Niilo Mölsä PorvU 9,65, 4) Valtteri Partanen KarhKa 9,83, 5) Elliot Gustafsson 10,09, 6) Elmer Lönnberg 10,22.

P10 Längd: 1) Henri Aspelin BorgåAk 3,77, 2) Valtteri Partanen KarhKa 3,63, 3) Perttu Grönvall KarhKa 3,60, 4) Saku Haapasalo 3,54, 5) Elmer Lönnberg 3,10, 6) Sebastian Ahlroos 3,09.

P10 Kula: 1) Aatu Kangasniemi PorvU 9,30, 2) Kasper Backman 7,00, 3) Alexander Heikkinen BorgåAk 6,41, 4) Saku Haapasalo 6,30, 5) Perttu Grönvall KarhKa 5,93, 6) Elliot Gustafsson 4,74.

P11 60 m: 1) Nikolaj van der Brugge 9,35, 2) Linus Henriksson BorgåAk 9,55, 3) Thomas Isaksson BorgåAk 9,58, 4) Alec Ekblom HIFK 9,66, 5) Anton Karlsson 9,71, 6) Liam Laukkanen 9,94, 7) Oliver Olenius BorgåAk 10,17, 8) Joni Leppäkoski BorgåAk 10,62.

P11 Längd: 1) Alec Ekblom HIFK 3,76, 2) Thomas Isaksson BorgåAk 3,71, 3) Linus Henriksson BorgåAk 3,69, 4) Nikolaj van der Brugge 3,62, 5) Samuel Puustinen 3,46, 6) Oliver Olenius BorgåAk 3,39, 7) Liam Laukkanen 3,13.

P11 Kula: 1) Anton Karlsson 7,58, 2) Samuel Puustinen BorgåAk 5,67, 3) Joni Leppäkoski BorgåAk 5,35.

P12 60 m 1) Samuel Shams KU-58 8,72, 2) Jami Leppäkoski BorgåAk 9,74, 3) Oscar Nyholm BorgåAk 10,76, 4) Oscar Lundell 11,03.

P12 Längd: 1) Samuel Shams KU-58 450, 2) Aron Johansson BorgåAk 375, 3) Jami Leppäkoski BorgåAk 350, 4) Oscar Nyholm BorgåAk 322.

P12 Kula: 1) Aron Johansson BorgåAk 8,52, 2) Oscar Lundell 6,43.

P13 60 m: 1) Jani Stenbäck BorgåAk 8,62, 2) Jesse Jäppinen 8,87, 3) Joona Heikkerö PorvU 9,79.

P13 Längd: 1) Niklas Tallqvist BorgåAk 457, 2) Joona Heikkerö 428, 3) Jesse Jäppinen 407.

P13 Kula: 1) Victor Kasurinen BorgåAk 9,87, 2) Niklas Tallqvist BorgåAk 8,70, 3) Jani Stenbäck BorgåAk 8,02.

P14 100 m: 1) Victor Kasurinen BorgåAk 13,76.

P15 100 m: 1) Severi Mäntylä BorgåAk 11,49, 2) Daniel Niva BorgåAk 12,14, 3) Henrik Illman BorgåAk 12,32, 4) Sebastian Lundqvist BorgåAk 12,80.

H17 100 m: 1) Eino Könönen BorgåAk 12,71.

H19 100 m: 1) Henri Puumalainen BorgåAk 11,68, 2) Jonni Blomqvist BorgåAk 12,06.

F5 40 m: 1) Natalia Nevalainen PorvU 9,44, 2) Manta Grav PorvU 9,45, 3) Senni Saarinen PorvU 10,03, 4) Ellen Lindberg 10,36, 4) Felicia Björkskog 10,36, 6) Oona-Lotta Auranen KarhKa 10,37, 7) Aurora Lähteenmäki 10,58, 8) Ella Tuparinne PorvU 10,59, 9) Liina Honkapää PorvU 10,90, 10) Sini Knoop 11,04, 11) Lykke Illman BorgåAk 11,30, 12) Vanessa Kinnunen BorgåAk 11,31, 13) Aino Ek 11,40, 14) Mayra Henkola 11,64, 15) Amelie Laakso 11,78, 16) Melinda Salminen 12,04, 17) Linda Koskelainen 12,16, 18) Felicia Sahamies 12,37, 19) Isabella Kulp 12,39.

F5 Längd: 1) Senni Saarinen PorvU 1,94, 2) Ellen Lindberg 1,84, 3) Natalia Nevalainen PorvU 1,84, 4) Sini Knoop 1,82, 5) Felicia Björkskog 1,74, 6) Elvina Lönnberg 1,60, 7) Aurora Lähteenmäki 1,53, 8) Elin Nyholm 1,46, 9) Oona-Lotta Auranen KarhKa 1,43, 9) Mayra Henkola 1,43, 11) Aino Ek 1,32, 12) Vanessa Kinnunen BorgåAk 1,29, 13) Isabella Kulp 1,06, 14) Felicia Sahamies 1,02.

F5 Bollkast: 1) Elvina Lönnberg 7,17, 2) Manta Grav PorvU 5,87, 3) Linda Koskelainen 4,71, 4) Ella Tuparinne PorvU 4,36, 5) Elin Nyholm 3,95, 6) Melinda Salminen 3,75, 7) Lycke Illman 2,16.

F6 40 m: 1) Wilma Vuorinen 8,65, 2) Saaga Peltokallio PorvU 8,84, 3) Alina Wiitala 8,89, 4) Karla Parviainen PorvU 8,98, 4) Victoria Eriksson 8,98, 6) Leonie Laukkanen 9,01, 7) Julia Kullberg 9,25, 8) Amanda Wallen LapptrIF 9,36, 9) Ingrid Ahlfors 9,51, 10) Amanda Kuhlberg PorvU 9,53, 11) Ellen Bremer 9,58, 12) Emmi Blom 9,79, 13) Ninja Lindström 10,37, 14) Ilena Backman 10,39, 15) Inez Hoff 10,50, 16) Matilda Salminen 11,24.

F6 Längd: 1) Wilma Vuorinen 2,47, 2) Karla Parviainen PorvU 2,13, 3) Ingrid Ahlfors 2,09, 4) Jessica Andersson 2,05, 5) Amanda Wallen LapptrIF 2,01, 6) Matilda Maasalo PorvU 2,00, 7) Julia Kullberg 1,93, 8) Emilia Lääti PorvU 1,63.

F6 Bollkast: 1) Amanda Kuhlberg PorvU 9,10, 2) Matilda Salminen 7,68, 3) Emilia Laati 7,27, 4) Ninja Lindström 6,96, 5) Leonie Laukkanen 6,76, 6) Matilda Maasalo PorvU 6,40, 7) Jessica Andersson 6,37, 8) Alina Wiitala 6,21, 9) Saaga Peltokallio PorvU 5,98, 10) Emmi Blom 5,50, 11) Inez Hoff 5,30, 12) Victoria Eriksson 5,10, 13) Ellen Bremer 5,01.

F7 40 m: 1) Ellen Lundell 7,90, 2) Fanny Finell BorgåAk 7,96, 3) Erin Liljendal 8,21, 4) Kiia Suojama 8,41, 5) Isabella Aarnio 8,45, 6) Ada Ulmanen PorvU 8,46, 7) Clara Henriksson BorgåAk 8,49, 8) Mirella Myllynen PorvU 8,50, 9) Janette Ikävalko 8,61, 10) Livia Silberstein 8,68, 11) Siri Sahamies 8,88, 12) Liliana Autio PorvU 8,93, 13) Sara Tuparinne PorvU 8,96, 14) Erica Kotajärvi 9,13, 15) Mia Helenius 9,25, 16) Siina Stengård PorvU 9,26, 17) Valentina Lönnström 9,39, 18) Adina Nyman 9,61, 19) Enni Wickholm LapinjLu 9,79.

F7 Längd: 1) Frida Äijö 2,64, 2) Erin Liljendal 2,48, 3) Ellen Lundell 2,42, 4) Lucia Illman BorgåAk 2,38, 5) Siina Stengård 2,37, 6) Mirella Myllynen PorvU 2,33, 7) Fanny Finell BorgåAk 2,31, 8) Mia Helenius 2,23, 9) Iris Hollmen 2,22, 10) Adina Nyman 2,17, 11) Liliana Autio PorvU 2,13, 12) Erin Lagerström BorgåAk 2,11, 13) Isabella Aarnio 2,08, 14) Clara Henriksson BorgåAk 2,02, 15) Saga Lönnström 1,90, 16) Siri Sahamies 1,83, 17) Mathilda Rikman 1,70.

F7 Bollkast: 1) Janette Ikävalko 14,26, 2) Ada Ulmanen PorvU 10,19, 3) Erin Lagerström BorgåAk 8,56, 4) Valentina Lönnström 8,30, 5) Frida Äijö 8,29, 6) Ella Sorsa 7,31, 7) Lucia Illman BorgåAk 7,30, 8) Sara Tuparinne PorvU 6,69, 9) Kiia Suojama 6,67, 10) Iris Hollmén 6,27, 11) Livia Silberstein 5,76, 12) Mathilda Rikman 5,61, 13) Erica Kotajärvi 5,39, 14) Saga Lönnström 5,28, 15) Enni Wickholm LapinjLu 5,05.

F8 40 m: 1) Erika Tallqvist 7,01, 2) Brenda Jalkanen PorvU 7,15, 3) Amelia Johansson 7,46, 4) Ronja Felin 7,52, 5) Eloise Melén BorgåAk 7,54, 6) Tindra Karlsson 7,56, 7) Emelie Lönnroth BorgåAk 7,62, 8) Isabella Stenbäck BorgåAk 7,68, 9) Kira Karlsson 7,69, 10) Alicia Gustafsson 7,70, 11) Sarah Isaksson BorgåAk 7,81, 12) Venla Heikkinen PorvU 8,64, 13) Vilma Heikkinen PorvU 8,85.

F8 Längd: 1) Erika Tallqvist 3,32, 2) Sofia Andersson 3,14, 3) Emelie Lönnroth BorgåAk 3,12, 4) Ronja Felin 3,03, 5) Kira Karlsson 2,98, 6) Aino Pirhonen PorvU 2,92, 7) Eloise Melén BorgåAk 2,63, 8) Sarah Isaksson BorgåAk 2,59, 9) Venla Heikkinen PorvU 2,49, 10) Alina Nyholm BorgåAk 2,41, 11) Vilma Heikkinen PorvU 2,29, 12) Julia Fagerholm 2,27, 13) Emma Kangasniemi PorvU 2,03.

F8 Bollkast: 1) Aino Pirhonen PorvU 16,71, 2) Brenda Jalkanen 14,69, 3) Sofia Andersson 13,80, 4) Tindra Karlsson 13,59, 5) Isabella Stenbäck BorgåAk 13,41, 6) Amelia Johansson 13,30, 7) Julia Fagerholm 13,18, 8) Alina Nyholm BorgåAk 12,02, 9) Emma Kangasniemi PorvU 9,52, 10) Alicia Gustafsson 8,50.

F9 40 m: 1) Amanda Kärkkäinen 7,15, 2) Iisa Auranen KarhKa 7,16, 3) Alisa Kiiski PorvU 7,22, 4) Erin Johansson BorgåAk 7,24, 5) Mathilda Oksanen PorvU 7,35, 6) Saana Knoop 7,37, 7) Livia Langhoff 7,97.

F9 Längd: 1) Iisa Auranen KarhKa 3,74, 2) Erin Johansson BorgåAk 3,30, 3) Alisa Kiiski PorvU 3,21, 4) Mathilda Oksanen PorvU 3,14, 5) Amanda Kärkkäinen 3,08, 6) Anna Ulmanen PorvU 2,95, 7) Livia Langhoff 2,93, 8) Saana Knoop 2,81, 9) Emilia Liljendal BorgåAk 2,36.

F9 Bollkast: 1) Emilia Liljendal BorgåAk 18,49, 2) Ilena Backman 5,25.

F10 60 m: 1) Niia-Sofia Auranen KarhKa 9,85, 2) Sara Ahlfors NurmijYU 10,05, 3) Malin Lindblom BorgåAk 10,34, 3) Alexandra Kinnunen BorgåAk 10,34, 5) Sissi Karlsson BorgåAk 10,36, 6) Josefiina Pönni BorgåAk 10,44, 7) Emilia Stenbäck BorgåAk 10,67.

F10 Längd: 1) Niia-Sofia Auranen KarhKa 3,75, 2) Amanda Nybom HIFK 3,55, 3) Alexandra Kinnunen BorgåAk 3,42, 4) Sara Ahlfors NurmijYU 3,29, 5) Josefiina Pönni BorgåAk 3,29, 6) Sissi Karlsson BorgåAk 3,20, 7) Lara Andersson 3,10, 8) Malin Lindblom BorgåAk 3,09, 8) Emilia Stenbäck BorgåAk 3,09, 10) Melina Lundqvist BorgåAk 2,95.

F10 Kula: 1) Juni Karlsson 6,15, 2) Amanda Nybom HIFK 6,02, 3) Melina Lundqvist BorgåAk 5,92, 4) Amelie Wallen LapinjLu 5,81, 5) Lara Andersson 4,92.

F11 60 m: 1) Alina Nylander BorgåAk 9,11, 2) Mariska Nykänen LapinjLu 9,33, 3) Eveliina Kitula BorgåAk 9,44, 4) Emelie Hägglund BorgåAk 9,79, 5) Jenny Eriksson PorvU 9,89, 6) Siiri Untinen PorvU 9,98, 7) Heidi Aspelin 10,04, 7) Erin Hägglund BorgåAk 10,04, 9) Ellen Von Schoultz BorgåAk 10,07, 10) Isabel Vänskä PorvU 10,19, 11) Selma Lepistö BorgåAk 10,23, 12) Suvi Knoop 10,42.

F11 Längd: 1) Mariska Nykänen LapinjLu 4,08, 2) Ida Finell BorgåAk 3,85, 3) Emelie Hägglund BorgåAk 3,83, 4) Selma Lepistö BorgåAk 3,63, 5) Jenny Eriksson PorvU 3,50, 6) Suvi Knoop 3,39, 7) Isabel Vänskä PorvU 3,38, 7) Julia Nystrand EsboIF 3,38, 9) Miranda Andersin BorgåAk 3,25, 10) Linnea Fagerholm BorgåAk 3,08, 11) Charlotta Brunberg 2,94, 12) Alice Kullberg 2,79.

F11 Kula: 1) Eveliina Kitula BorgåAk 7,45, 2) Julia Nystrand EsboIF 7,21, 3) Ida Finell BorgåAk 6,51, 4) Miranda Andersin BorgåAk 6,24, 5) Charlotta Brunberg 6,10, 6) Heidi Aspelin 5,80, 7) Linnea Fagerholm BorgåAk 5,64, 8) Siiri Untinen PorvU 5,43, 9) Ellen Von Schoultz BorgåAk 5,41, 10) Alice Kullberg 4,84.

F12 60 m: 1) Gisela Bergström BorgåAk 8,50, 2) Elvira Johansson BorgåAk 8,97, 3) Sofia Wahlstedt BorgåAk 10,40.

F12 Längd: 1) Elvira Johansson BorgåAk 4,41, 2) Gisela Bergström BorgåAk 4,05.

F12 Kula: 1) Tiina Järvinen LahdA 9,34, 2) Sara Puustinen BorgåAk 7,38, 3) Sofia Wahlstedt BorgåAk 6,17.

F13 60 m: 1) Ida Henricson BorgåAk 8,51, 2) Jenni Natunen PorvU 8,71, 2) Anni Junttila PorvU 8,71, 4) Jannika Viljakainen BorgåAk 8,86, 5) Sandra Johansson BorgåAk 8,99, 5) Anni Rahkonen PorvU 8,99, 7) Ronja Laine MyrskMy 9,29.

F13 Längd: 1) Ida Henricson BorgåAk 4,41, 2) Jenni Natunen PorvU 4,37, 3) Jannika Viljakainen BorgåAk 4,34, 4) Sandra Johansson BorgåAk 4,14, 5) Anni Junttila PorvU 4,12, 6) Anni Rahkonen PorvU 4,06, 7) Ronja Laine MyrskMy 3,64, 8) Aurora Wallen LapinjLu 3,61.

F13 Kula: 1) Patricia Kellgren BorgåAk 11,65, 2) Aurora Wallen LapinjLu 7,07, Kilpailun ulkopuolella: Tiina Järvinen 9,94.

F14 100 m: 1) Patricia Kellgren BorgåAk 14,04, 2) Lina Olenius BorgåAk 14,33.

F15 100 m:1) Sandra Granroth BorgåAk 13,68.

D17 100 m: 1) Noora Juslin BorgåAk 13,01, 2) Emilia Anttila BorgåAk 13,69.

D19 100 m: 1) Henna Hansen BorgåAk 14,65.

289 deltagare sågs i Borgåbarnens XVII friidrottsolympiad.