Höstens nya yrkesstuderande

Bild: Kristoffer Åberg

I dag publicerar gymnasier och yrkesskolor namnen på höstens nya studerande. ÖN publicerar namnen på dem som gett sitt tillstånd.

Point College

Liiketoiminnan perustutkinto

Bergström Janina Tuulikki

Ekman Katrin Emilia

Erhomaa Markus Matias

Eriksson Jenny Miranda Kristina

Granroth Daniel Juhana Jofiel

Hara Rasmus Oliver

Hukka Teresa Pauliina

Huotari Tara Charlotta

Hyvärinen Jade Joanna

Hyypiä Leevi Aatu Antero

Ihalainen Meri Nelli Elina

Kaarheiding Gregor Simo

Kalevala Eliel Johannes

Kekkonen Ronja Johanna

Khokkonen Eerika Anna Lisa

Kinnunen Veikko Ilmari

Kojo Ville-Valtteri

Kokkonen Julius Juha

Koskinen Ronja Tuula Alexandra

Kuha Klaus Petteri

Kujala Ken Kasper Samuel

Kuosmanen Eerika Marja Helena

Käki Topias Oskari

Lassas Oliver Jan Elmeri

Lindholm Väinö Ilmari

Lindkvist Rasmus Olof

Lintunen Samuel Martti Jeremia

Lovin Natalia Juliaana

Makkonen Oskari Kai Elias

Makkonen Valtter Juhani

Mehtomaa Lumi Viivi

Mukkala Väinö Pyry Samuel

Nuorteva Ukko Antero

Närkki Sofia Ketsia Carolina

Parviainen Noel Angelo

Punnonen Venla Sara Pirita

Rasimus RoniOlavi

Riissanen Marcus Chanat Markunpoika

Seikku Olivia Iines Matilda

Simojoki Helmi Lotta Johanna

Sundström Veeti Alexsander

Söderström Alex Emil Johannes

Talaskallio Aino Maarit

Tarvainen Kalpana Anju

Tissari Iida Maria

Vehkaluoto Eero Lauri Olavi

Vellonen Vilppu Arno Rafael

Virkki Waltteri Jan Bernhard

Virtanen Riina Marja Inkeri

Väre Juho Ilmari

Öberg Mikko Ilari

Liiketoiminnan perustutkinto, yo

Hartikainen Mervi Susanna

Tieto-ja viestintätekniikan perustutkinto

Henriksson Misca Alex Hjalmar

Ikäläinen Tim Kaleva

KhatiChhetri Abhishek

Kumpulainen Lauri Sebastian

Lahdensuo Matias Villehart

Laurila Jarkko Julius

Malmivaara Oliver Jaakko

Niskanen Dani Mikael

Sahlberg Jonas Kristian Stefan

Taponen Eetu Elias

Åström Oskari Kristian

Tieto-ja viestintätekniikan perustutkinto,yo

Lamminen Markus Juhana

Pennanen Oona Maria

Somwong Krista Rahwipoon

Grundexamen i affärsverksamhet

Backström Linn Miranda

Broman Anna Elisabeth

Johansson Isabel Pauline

Karjalainen Elias Mikael

Karlsson Karl Vilhelm Mikael

Korhonen Emma Elisabeth

Liljeblad Nicholas Kevin Dominic

Mustonen Venla Eerika

Oitola Susanna Margareta

Stade Oskar Kristian

Wikman Sofia Elisabet

Sosiaali-ja terveysalan perustutkinto

Budeci Aurela

Eskelinen Aleksandra Katariina

Hajdaraj Fjolla

Henry Aiesha Antoinette

Hintsala Iida Eveliina

Johansson Sara Tuulia

Jussila Arttu Asser Oskari

Kotajärvi Mette-Marit Emilie

Lehtonen Milla Maria Aleksandra

Mikkola Eemil Viljam

Mustonen Sini Jasmin Maria

Palo Janne Juho Eemeli

Remes Emmi Sofia

Salonen Lotta Katariina

Sinevirta Milla Onerva

Westerholm Jessica Josefin

Wiklund Ida Alexandra

Väisänen Ville Jaakko Oskari

Vöyri Janna Roosa Vilhelmina

Younis Ahmed Mohmmed Ahmed

Zarembinski Janina

Totalt 74 personer har antagits till Östra Nylands Yrkesinstitut Inveon. 11 vill inte deras namn publiceras.

Grundexamen inom konstindustrin

Andersson, Sofia Viktoria Irene

Blomqvist, Madicken Helena Christina

Phattanadittharat, Phimmada

Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning, ​

Bäcklund, Wilma Maria

Grön, Alexandra Julia

Kärkkäinen, Ronja Matilda

Lindberg, Ronja Ada Wilhelmiina

Sivén, Lia Kristina

Westerholm, Stella Natalia Wilhelmina

Grundexamen inom mediebranschen och visuell framställning

Lindborg, Sara Maria

Grundexamen inom bilbranschen

Bergvall, Jonatan Paul Einar

Hannus, Aleksi Juhana Mikael

Liljeberg, Jens Mikael Robert

Nybondas, Anton Dan Lennart

Puurtinen, Gustav Axel Håkan

Stjernberg, Albert Karl Wilhelm

Sundberg, Pontus Hans-Åke

Vuokko, Vivian Maria

Grundexamen inom byggnadsbranschen

Blomberg, Douglas Erik

Jääskeläinen, Ville Kasper

Leppälä, Peik Wilhelm Valdemar

Lindfors, Linus Lars Mikael

Lindgård, Mattias Kristoffer

Niska, Frank Evert

Sahlberg, Sampo Otto Patrik

Starck, Johan Olavi Valentin

Uddström, Sebastian Hilding

Umpala, Walter Christian

Grundexamen inom datateknik och datakommunikationsteknik

Aarnio, Johnny André

Grönqvist, Christoffer Marcus

Hällsten, Ronnie Anton Oliver

Isaksson, Jonas Mikael

Karlsson, Oliver Erik

Karvonen, Oscar Williami

Kronvall, Victor Mathias

Lafzayni, Mohammed Amin

Lindfors, Mathias Vilhelm Rafael

Nykänen, Max Christian

Ollas, Linus Klas-Anders

Rannström, Kim André

Sjöström, Daniel Bengt Henrik

Tuominen, Anton Wilhelm

Venäläinen, Nico Antero

Grundexamen i logistik

Bakke, Christoffer Sebastian

Eriksson, Mats Mikael

Gustafsson, Nicolas Karl Vidar

Karlsson, Fredric Birger Jonatan

Karlsson, Walter Erik Mikael

Lassas, Lisette Margaretha

Lindfors, Alec Emil

Lindfors, Mathias Johan Erik

Lopez, Lucas Antonio

Mattas, Max Johan

Nieminen, Kia Irene

Suhonen, Chantelle Amalia Marita

Öhman, Frej Alex

Grundexamen i maskin- och produktionsteknik

Finnbäck, Oliver Raimond Kristian

Gripenberg, Carl William Leonard

Kellgren, Linus Nils Jörgen

Pihlflyckt, Lukas Patrik Jonathan

Stjernberg, Andreas Johannes

Wiksten, Rickhard Johan Gustaf