Här är kommunalvalskandidaterna

Bild: Kristoffer Åberg

Vilken är din kandidat? Här hittar du kandidaterna som ställer upp i Borgå, Sibbo, Lovisa och Lappträsk.

Kommunalvalskandidaterna i Borgå Samlingspartiet Borgå

Aalto Veikko, Antas Camilla, Blomqvist Tom, Glad Sari, Granfelt Anna, Grönman Jarmo, Gustafsson Mattias, Henttala Eero, Hjelt Nea, Hoffrén Irmeli, Ilkka Jari, Iradukunda Eric, Karvinen Joel, Kauppi Oskari, Kittilä Juha, Knuuttila Hilkka, Koskenniemi Jaana, Kotiniitty Perttu, Kouki Timo, Lindell Esa, Lahtela-Mällinen Riitta, Lukic Srba, Lähdeaho Tanja, Martin Paul, Mervasto Kari, Mokka Reijo, Mäki Jani, Nappari Markku, Orava Hilkka-Leena, Pulli Heljä, Ranta Janne, Smouni Zacharias, Tallberg Dan, Thesslund Keijo, Tyni Juha-Pekka, Uski Nina, Välimäki Markku, Ylärakkola Anu.

SFP

Andersson Christer, Andersson Elin, Andersson Robert, Antman Sofia, Backman Ulf, Björklund Magnus, Björkman Patrik, Björkskog Cecilia, Blomqvist Elin, Bäcklund Stig, Bärlund Alicia, Dadda Paola, Ekblom Sebastian, Fagerberg Charlotta, Forsblom Annette, Grönroos Niklas, Grönqvist Jerker, Hägqvist Malin, Johansson Max, Karén Laura, von Kraemer Katinka, Kulju Mikael, Liljendal Ron, Lindholm Ulf, Lund Bodil, Långvik Berndt, Lökfors Oscar, Lönnfors Hanna, Marsti Tom, Mattsson Emilia, Mellin-Kranck Gia, Metso Kim, Nieminen Samuli, Nyholm Patrick, Nylander Mikaela, Nymalm Henrik (obund), Nyman Mats, Pynnönen Kristel, Rehnstrand Edvard, Rosengren Anders, Rosqvist Mats, Sandelin Ann, von Schoultz Catharina, Sigfrids Frida, Sjöholm Sebastian, Sjöström Anne, Sjöström Frank, Stenström Leif, Ståhl Henrik, Sundqvist Björn, Svaetichin Elisabeth,, Svedberg Thomas, Sveholm Pehr, Särkkä Stina, Söderberg Johan, Tallsten Sara, Tuomolin Inga-lill, Uddström Marina, Utujije-Habiyakare Jacqueline, Väyrynen Maria, Wilkman Maj-Louise, Österman Liselott.

Sannfinländarna

Elo Juha, Glad Sari, Aittola Teija, Erkamo Risto, Lilja Timo, Mansner Håkan, Mylly Petri, Nokkala Pirkko, Oksa Ari, Rif Keijo, Saariniemi Jorma, Servin Kevin, Taulo Jussi.

Gröna

Aapalahti Riikka, Ahola Hannu, Chanth Marianne, Chanth Tatu, Green Tuomas, Hanska Sirpa, Hansson Mårten, Hirvilammi Tuuli, Impiö Jussi, Kangas Marko, Keskitalo Markus, Kivineva Sanna, Van der Knaap Arthur, Lappalainen Laura, Lassi Tomi, Lattu Pete, Lundqvist Anna-Stiina, Lybeck "Jocke" Joakim, Martin Klaus, Mikkola Markku, Nurmilaakso Leila, Purhonen Heikki, Oksanen Jari, Pölkki Jori, Raitimo Ulla, Ritari Sandra, Siltakorpi Pasi, Tamminen Olli, Teinoen-Lahti Paula, Turpeinen Kai, Varpio Mika, Westerlund Jaakko, Wetterstrand Anne.

Kommunistiska arbetarpartiet

Maarit Järvinen, Rauno Lintunen, Hannu Tuominen, Mikko Vartiainen.

Vänsterförbundet

Joonas Dachinger, Pirkko Friman, Tero Hakola, Aino Kylätasku, Leo Kylätasku, Hanna Kähkönen, Mikko Nieminen, Paula Ojala-Ruuth, Kalevi Pellinen, Kristina Pellinen, Sakari Pellinen, Aulis Ruuth, Antti Sinisaari, Katariina Stoor, Tuomo Tourunen, Edvard Vorobjev.

Socialdemokraterna

Abdelkhalig Bakri Amani, Ahola Riitta, Bergström Torolf, Blomqvist Ove, Collanus Silja Anita, Elomaa Nikolas, Emeleus Birgitte, Eskola Tapani, Forss Sune, Grönberg Einari, Hagström Ritva, Hammarström Markus Andreas, Hiltunen Mikael Sebastian, Hämäläinen Toivo "Topi", Ingelin Tom, Jakovesi Tuomas, Jalonen Jaakko, Jokinen Juha, Julin Ann-Marie, Kamotskin Kimmo, Karlsson Anette Helena, Kettunen Vesa, Kipponen Kari, Kohonen Eila, Korpi Marianne, Laine Kasperi, Lappalainen Piia, Larke Annamari, Lehesniemi Matti, Leinonen Lissa, Leinonen Satu Helena, Leinonen Teemu, Lindh Teppo, Lohenoja Ilmari, Luodetlahti Liisa, Martin Tuula, Mattila Heikki Juhani, Miettinen Arto, Moilanen Hannu, Mountraki Päivi, Pasanen Petri, Peitsoma Marko, Pessala Juhani, Piirainen Marko, Roiko Asko, Roponen Jouni, Rytkönen Millariikka, Saarela Liisa, Sairanen Jussi, Simos Timo, Spring Anita, Suhonen Mirja Hannukka, Teräväinen Merja, Tiilikainen Heino, Ulmanen Esko, Vaittinen Sari, Valasti Matti Juhani, Valtonen Mikko, Villanen Joni , Virkki Tuula, Väätäinen Pasi.

Centern

Anne Berg, Jamal Jamil, Tuomas Kanervala, Hanna Karlsson, Ritva Kilpirinne, Pentti Kinosmaa, Anne Korhonen, Soili Koskelainen, Jari Kupsu. Outi Lankia, Mauritz Leiramo, Misin Opoja, Petter Punnonen, Eija Quinlan (obunden), Eija Saarela, Marianna Sorvali (obunden), Ville Strandvall, Mikko Venäläinen.

Kristdemokraterna

Berg Gun, Halsey Tuulahannele, Hellqvist Riitta, Riikonen Jere, Sarento Kalevi, Sonck Mikael, Sorila Adam, Sundqvist Tiina, Valkeavirta Taina, Wahlström Jonas.

Feminispartiet

Anu Saari-Gomez

Kommunistpartiet (SKP)

Saari Jussi, Sormunen Hanna, Spring Casimir, Tammi Pavel, Wahrman Kalevi.

Valmansförening: Marjamaa, Teija

Kommunalvalskandidater i Sibbo De gröna

Hilden Martti, Hyhkö Matti, Inkeroinen Janne, Kahri Lilli, Kosonen Riitta-Kaisa, Lehtonen Harri, Lepistö Maija, Lepistö Vesa, Maristo Juha, Mattila Anna, Mattila Marketta, Myllynen Mika, Mäkinen Esa, Nykter Sami, Peltola Markku, Pöllönen Sirpa, Pöllönen Tapani, Räikkönen Tuula, Saarnio Sini-Pilvi, Sahlbom Maija, Turkki Anna, Ylirisku Pasi

Kristdemokraterna

Linnapuomi Antti, Pircklén Anne, Sinkkonen Tiina

Kommunistpartiet

Kähmi Ossi

Piratpartiet

Nikrus Kari

Socialdemokraterna

Boman Rainer, Grönqvist Kjell, Haarahiltunen Aslak, Huotari Juha, Kalvia Matti, Kuntsi Maija, Kuntsi Eva, Nickström Janne, Ojala Tarmo, Petäkoski Pekka, Rauha Hannele, Tiivola Sanna, Virtanen Tapio, Virtanen Teija, Vuohelainen Merja-Hannele

Samlingspartiet

Alasara Sami, Alaterä Mandi, Buddas Pirkko, Björn Jani, Jankkari Liisa, Kajander Anna, Karhinen Linda, Karjalainen Virpi, Kopra Juha, Kytö Juha, Lehvonen Simo, Lindblom Minna, Lindell Laura, Lundberg Claudia, Långsjö Camilla, Manninen-Ollberg Marja, Merikanto Jussi, Nieminen Jani, Oksanen Ari, Rantala Juhani, Ritvanen Ilkka, Salo Juha, Suuronen Juha, Tamminen Ari, Tapio Pauliina, Turan Kadir, Vestman Heikki, Vuoksenranta Suvi, Viita Mari, Väyrynen Pasi-Ilkka

Vänsterförbundet

Nevanlinna Anu

Sannfinländarna

Hursti Jari, Laitala Antti, Myrberg Bob, Ovaskainen Kristiina, Toivola Kirsi, Virtanen Maarit

Centern

Haikonen Petri, Hämäläinen Monika, Korpimäki Jari, Laine Jaana, Laine Kari, Lamberg Matti, Lehikoinen Hilkka, Malin Jemina, Maliniemi Hannu, Rauvanto-Eriksson Sari, Rope Timo, Rosenberg Helena, Ryynänen Seija, Takalo Marko, Virpiö Sami, Virtanen Martti

Svenska Folkpartiet

Abrahamsson Anna, Ahlberg Staffan, Albrecht Kenneth, Backström Björn, Berg Mari, Bergroth Bettina, Borgström Sebastian, Christiansson Hans-Eric, Ekholm Kenneth, Elfgren Thomas, Engblom Charlotta, Forss Maria, Granqvist Sven, Grönroos Mikael, Gustafsson Henrik, Helling Ann-Cathrine, Hindsberg Jan, Högel Caroline, Kaiser Elvira, Kankfelt Tim, Liimatainen Sakarias, Liljeström Maria, Lindgren Hans-Peter, Lindroos Catarina, Lindqvist Christer, Lindqvist Clara, Lindqvist Kaj, Mickos Viola, Möller Henrik, Nikander Klaus-Mauritz, Nokelainen Ann-Christin, Nyberg Kasper, Nygren Anna-Karin, Oljemark Karl-Erik, Orgun Murat, Röman Micaela, Sandström Stefan, Saxén Johanna, Silén Christer, Simonsén Kim, Skogster Antti, Snellman Erik, Ståhl Bjarne, Sundbäck Tom, Sundman Richard, Suomi Daniela, Syrjäläinen Kari-Matti, Törrönen Rolf, Udd Kenneth, Wikström Mia, Åkerfelt Tanja, Åström Magnus, Öhman Rasmus

Kommunalvalskandidaterna i Lovisa Samlingspartiet

Amberla Timo, Bärlund Päivi, Friman Henry, Hannula Martti, Haverinen Katri, Hyvönen Petri, Jalasvirta Matti, Järvinen Anja, Karvonen Juha, Kokko Ismo, Konttinen Lisbeth, Lepola Janne, Malmivaara Jouni, Malmivaara Marjatta, Melamies Päivi, Pekkola Janne, Pettersson Petri, Piiroinen Tuomo, Rinne Jens, Santapukki Rainer, Sokka-Tuomala Anne, Tiainen Paavo

Centern

Hovi Antti, Nurkkala Kirsi, Niemelä Lenita, Pekkola Katja, Hagfors Kari, Haikonen Iris, Ajomaa Pertti, Teräväinen Erkki, Rehnberg Mika, Schroderus Toini, Rahkonen Erkki, Strengell Minna, Brand Pirkko, Keckman Eija

Kristdemokraterna

Backman Merja, Huttunen Sonja, Jungner Hans, Marjakangas Miia, Saari Veikko, Sihvonen Jarmo

De gröna

af Hällström Suvi, Kiviranta Jonna, Länsipuro Janne, Noroviita Timo, Roots Eliko, Rossi Reeta, Stenbäck Dan, Vuokko Marjo

Sannfinländarna

Hyttinen Jari Juhani, Ivanoff Henri Petri, Jourio Risto, Kaasinen Nina, Kouvo Ilkka, Kouvo Katja, Lång Saara, Merovuo Sirkka-Liisa, Miettinen Veli-Matti, Nummijoki Seppo Aulis, Peltoluhta Vesa, Ruotsalainen Henry, Salmén Mikaela, Stenberg Immo, Söderström Peter, Väkevä Antti

Svenska Folkpartiet

Aitokari Mia-Leena, Andersson Otto, Björkman-Nystén Nina, Bruce Maria, Bäcklund-Kuikka Marina, Eriksson Mats, Forsblom-Helander Benita, Grundström Ben, Grundström Maria, Heijnsbroek-Wirén Mia, Hinttaniemi Jonna, Hollmén Annina, Hovi Karoliina, Ikäheimo Daniela, Jalkanen Kalle, Karlsson Ann-Mari, Karlsson Håkan, Karlsson Mikael, Karlsson Monica, Liljestrand Tom, Lindén Ralf, Lönnfors Johanna, Malms Kim, Meriheinä Therese, Orava Emma-Lotta, Relander Ilkka, Rosenberg Thomas, Sederholm Eva, Silvennoinen Algot, Sjödahl Ralf, Skogster Leif, Staffans Sten, Starck-Kastrén Martina, Stenvall Patrik, Svenskberg Veronica, Thesslund Stefan, Turku Roger, Törnroos Ingrid, Uutinen Lotte-Marie, Waltonen Peter, Willner Kristian

Socialdemokraterna

Bergström Torbjörn, Hakala Harri, Hannus Daniel, Holmström Eeva, Hämäläinen Satu, Isotalo Arja, Kekkonen Jari, Kohonen Kari, Laiho Pasi, Lammi Pirjo, Laitinen Henry, Lappalainen Kalevi, Lind Tuija, Lindroos Johannes, Lohenoja Meri, Lohenoja Pertti, Määttä Jouni, Nevalainen Sofia, Paakkarinen Toni, Ruokolainen Pauli, Selander Leena, Tähtinen Keijo, Valkokivi Kaj, Viklund Raija

Vänsterförbundet

Hällfors Per, Kalleinen Kristiina, Mansikka Matti, Tapio Ylitalo

Kommunistiska arbetarpartiet

Harju Hannu

Kommunalvalskandidater i Lappträsk Socialdemokraterna

Ceder Ilkka, Ikäheimo Kaj, Illman Jörgen, Silfvast Fabian, Silfvast Sauli, Rantanen Markku

Svenska Folkpartiet

Andersson Pricella, Engård Benny, Gustafsson Johan, Hoffström Kalevi, Huttunen Esa, Hällfors Christoffer,

Jordas Kim, Lill-Smeds Jan-Erik, Lindfors Linnea, Lustig Sonja, Malmström Staffan, Nygård Jonna, Salo Emilia, Sibelius Peter, Storgårds Jarno, Svennas Rea, Wallén Gun-Vivian, Wallén Sebastian

Vänsterförbundet

Karell Eija, Nenonen Kaisu-Maija, Partanen-Vinberg Ulla, Pekkarinen Arja, Vinberg Kurt

Samlingspartiet

Alatalo Minna, Kujala Arto, Kujala Kaj, Salonen Mikko

De Gröna

Holopainen Arno, Liljeqvist Elmira, Lotila Mari, Rantapää Essi, Virtala Timo, Westerlund Juha

Centern

Lempiö Päivi, Lill-Smeds Ritva, Onnila Oskari, Onnila Ulla, Peltola Vesa, Rönkkö Anne, Simola Anni, Sistola Mika, Sormunen Merja