Den nya adressen för den som ska hämta ett paket som fraktats med Matkahuolto är Mariegatan 22 i Lovisa. Andra maj öppnar pakettjänsterna i samband med loppmarknaden på samma adress. Företagare Sami Naskali är nöjd med att nu också vara ombud för Matkahuolto.
– Så här ska det gå, med snabba beslut. Jag ser fram emot att börja med pakettjänsterna. Det passar utmärkt in i vår övriga verksamhet, säger han.
Matkahuolto och pakettjänsterna har varit en fråga i Lovisa i flera år. Under några år fanns Matkahuolto i R-Kiosken på Brandensteingatan, under de två senaste åren har paketlogistiken skötts i busstationen då paret Linda och Joakim Hällfors fungerat som ombud för Matkahuolto. De har nu sagt upp avtalet med Matkahuolto per den sista april.
ANDRA LÄSER
Lovisa
Skrotbilar, olja och ackumulatorer: Företagare dömd för miljöförstörelse i Lovisa – hovrätten skärpte straffet
30.03.2023 06:32



Personalbrist
Sjuk personal i vårdcentralen och brist på vikarier gör väntetiden lång i Borgå
29.03.2023 13:01

Avfall
Bioavfall ska sorteras i alla egnahemshus – i Borgå träder regeln i kraft om ett år
29.03.2023 10:19
