"Så roligt att man glömmer bort allt annat"

Föreningen Borgå Boxing har satt fart på handskarna i över ett årtionde och då hösten närmar sig är det dags att slå i gång nybörjarkurserna igen. Östnyland var på plats då Borgå Boxing hade öppet hus och frågade bland annat en viss världsmästare vad som är så fascinerande med boxning som hobby.

Före detta världsmästaren Eva Wahlström och fortfarande aktiva proffsboxaren Niklas Räsänen brukar träna tillsammans på Borgå Boxings gym i Vårberga.
Tommi Willbergtommi.willberg@ksfmedia.fi
19.08.2022 18:31
Föreningen Borgå Boxing hade i lördags öppet hus för idrotts- och motionssugna människor, gamla och eventuellt nya medlemmar. Föreningens unga boxare körde ett lätt träningspass under chefstränaren Miika Forsströms vakande öga varefter ordförande Kristian Nieminen presenterade föreningens verksamhet inför höstsäsongen som bland annat bjuder på nybörjarkurser, konditionsboxning och boxningsskola i föreningens lokal i Vårberga.

ANDRA LÄSER