Det går att fira nyår utan raketer

Redan på annandag jul hördes de första smällarna fyras av i Borgåtrakten.

Helén Kurrihelen.kurri@ostnyland.fi
29.12.2017 06:03 UPPDATERAD 29.12.2017 14:31
Det här trots att smällare är förbjudna, och raketer får avfyras endast mellan klockan 18 och 02 på nyårsnatten.
Smällarna har inget annat syfte än att ge ifrån sig en hög knall.
Nyår är smällarnas och fyrverkeriernas tid. Seden att skjuta raketer och fyrverkerier kommer från Kina, och är kända i Europa sedan 1400-talet.
Är det inte dags att begränsa "allemansrätten" att skjuta raketer?
Varje år skadas många eller förlorar synen på grund av slarv när raketerna fyras av.
Men också djuren lider av fyrverkerierna. Hundarnas känsliga öron kan uppfatta smällarljud som en intensiv smärta, som ger upphov till kraftig rädsla. Många hund- och kattägare måste medicinera sina djur med psykofarmaka varje gång smällandet brakar löst.
Dagen efter ligger det fullt med raketskräp där avfyrningen har skett, och få städar efter sig.
I Sverige går en del städer inför att slopa de klassiska nyårsraketerna. I stället satsar man på en lasershow. Förändringen motiveras med att man vill ta fram nya traditioner med tanke på att många djur far illa och att raketerna inte är bra för miljön.
Lasershow i stället för fyrverkeri väcker givetvis förargelse. Ett första steg kunde vara att städerna går inför ett eget fyrverkeri och förbjuder all annan fyrverkeri, raketer och smällare. Behöver vi verkligen några minuters dyrt nöje, som är till skada för såväl miljö, människor som djur?

ANDRA LÄSER