Café Ankaret behövs

FIRAR 25 ÅR. I förgrunden från vänster Sanna Lindström, Lars Schmidt och Marina Smeds. Runt borden sitter Ankarets cafévärdinnor. Bild: Kristoffer Åberg

I 25 års tid har Cafè Ankaret fungerat i svenska församlingshemmet i centrum av Borgå. Om tre veckor blir det fest.

Onsdagen den 26 september firas Café Ankaret med kaffe och tårta och musikalisk underhållning av Gaudeamuskören.

Caféet fungerar med frivilliga krafter och intäkterna går till missionsarbetet i församlingen. Ankaret är ett vardagsrum, eller en sjömanskyrka, där man kan titta in, läsa tidningar, dricka en kopp kaffe och ta sig en pratstund med cafévärdinnorna. Ankaret fungerar också som väntrum för föräldrar vars barn går på församlingens baby- eller knatterytmik.

Cafévärdinnorna jobbar två och två, både när Ankaret är öppet tisdag till torsdag mellan 10 och 13.30, och inför församlingens gruppsamlingar, som Männens samtal och Mariakretsen. Värdinnorna är också med och stickar babykoltar till Afrika och Nepal och lappar till filtar.

De många och utdragna diskussionerna om svenska församlingshemmets framtid berör förstås också Café Ankaret.

– Jag litar på att församlingshemmet och Ankaret får bli kvar, säger Sanna Lindström som är ansvarig för missionsarbetet.

– Församlingen behöver en samlingsplats i centrum, som Ankaret, anser Lindström.