Borgåbarnens olympiad badade i solsken

De små idrottarnas ansikten sken i kapp med solen då alla fick njuta av fint väder och god stämning vid årets barnolympiad i Borgå.

Förra årets kyliga väder är ett minne blott då årets deltagare i barnolympiaden samlas på centralidrottsplanen i Borgå på onsdagseftermiddagen. Den enda sura minen i sikt hör till en liten bebis, men det kan bero på att han bara kisar på ögonen på grund av det starka solskenet.

En rad koncentrerade unga damer står samlade vid startlinjen inför kvällens första lopp: 40 meter för flickor 5 år och yngre. De får sina sista anvisningar från sina tränare/föräldrar innan startskottet ljuder och de rusar i väg mot mållinjen. Kvällens första tävling blir också den mest dramatiska då det visar sig att Gabriella Johansson är vassast med tiden 9,96 sekunder medan Nicole Kulp kommer in på andra plats med tiden 9,97. Skillnaden mellan guld och silver var alltså en ynka hundradedelssekund.

Gabriella tar emot nyheten om sin vinst vid mållinjen med ödmjukhet.

– Det roligaste är att springa, säger hon.

När hon blir tillfrågad om hon var nervös så svarar hon med ett leende och skakar på huvudet. Hon har väntat på det här i flera veckor bekräftar hennes stolta mamma.

På andra sidan av idrottsplanen är längdhoppstävlingen för pojkar 9 år i full fart. Eino Maura seglar genom luften i hela 3,39 meter, vilket räcker till en första plats. Han studsar glatt upp ur sandgropen och ger sin pappa en high five. De har åkt hit ända från Esbo för att delta i barnolympiaden.

Eino är nöjd med sin prestation i sin favoritgren.

– Det kändes riktigt bra, säger han.

Sen är det bollkast för flickor 5 år och under som gäller. Här bjuds det på flera olika kaststilar och det blir snabbt klart att det här ar en teknikgren. Fyraåringen Ebba Liljendal låter den gula bollen flyga med ett stort leende på ansiktet.

Hennes svar på hur det känns att delta i barnolympiaden verkar representera den allmänna stämningen på idrottsplanen väl.

– Det är roligt!

Resultat

P5 40 m: (-2,3): 1) Aaron Skogman 10,22, 2) August Lund 10,68, 3) Leo Erokh 11,19, 4) Viggo Bärlund 11,63, 5) Rasmus Åkermarck 35,60.

P5 Bollkast: 1) August Lund 6,01, 2) Rasmus Åkermarck 5,68, 3) Viggo Bärlund 5,29, 4) Leo Erokh 4,20, 5) Aaron Skogman 4,05.

P6 40 m: 1) Vincent Lindroos 8,62, 2) Edwin Hägglund 8,67, 3) Kasper Koskela 8,89, 4) Jonathan Liljendal BorgåAk 9,00, 5) Viktor Kullberg 9,07, 6) Linus Niklander 9,14, 7) Onni Kankaala 9,43, 8) Ato Väistö 9,52, 9) Kevin Karlsson 9,65, 10) Eetu Korpilammi 9,77, 11) Benjamin Pousar 9,92, 12) Erik Hansson 9,96, 13) Isak Karlsson BorgåAk 10,16.

P6 Längd: 1) Viktor Kullberg 2,24, 2) Noah Rönnbacka 2,10, 3) Onni Kankaala 2,00, 4) Kevin Karlsson 1,99, 5) Robin Johansson BorgåAk 1,98, 6) Erik Hansson 1,91, 7) Linus Niklander 1,80.

P6 Bollkast: 1) Robin Johansson BorgåAk 14,17, 2) Benjamin Pousar 13,18, 3) Casper Hallikainen 11,45, 4) Noah Rönnbacka 11,39, 5) Edwin Hägglund 9,36, 6) Ato Väistö 9,04, 7) Vincent Lindroos 8,10, 8) Eetu Korpilammi 7,93, 9) Jonathan Liljendal BorgåAk 7,49, 10) Isak Karlsson BorgåAk 7,17.

P7 40 m: (-2,5): 1) Isak Ståhls 8,49, 2) Rasmus Helander BorgåAk 8,90, 2) Alexander Harling BorgåAk 8,90.

P7 Längd: 1) Isak Ståhls 2,50, 2) Viktor Lind 2,49.

P7 Bollkast: 1) Viktor Lind 20,27, 2) Alexander Harling BorgåAk 11,65, 3) Rasmus Helander BorgåAk 9,00.

P8 40 m: (-2,3): 1) Tobias Tallqvist BorgåAk 7,04, 2) Lucas Karlsson BorgåAk 7,45, 3) Leon Gustafson 7,79, 4) Cristian Stenbäck 7,80, 5) Veikka Lavonen 7,84, 6) Robin Hägglund BorgåAk 8,65.

P8 Längd: 1) Tobias Tallqvist BorgåAk 3,21, 2) Veikka Lavonen 3,03.

P8 Bollkast: 1) Leon Gustafson 28,42, 2) Lucas Karlsson BorgåAk 23,40, 3) Cristian Stenbäck 20,25, 4) Robin Hägglund BorgåAk 19,60.

P9 40 m: (-1,1): 1) Adrian Jakobsson EsboIF 6,78, 2) Eino Maura EsboIF 6,96, 3) Lucas Lindgren 7,04, 4) Milton Nylander BorgåAk 7,11, 5) Oliver Hallikainen BorgåAk 7,17, 6) Viggo Niklander 7,69, 7) Aron Nordman 8,12.

P9 Längd: 1) Eino Maura EsboIF 3,39, 2) Oliver Hallikainen BorgåAk 3,29, 3) Lucas Lindgren 3,24, 4) Oliver Liljendal BorgåAk 2,97, 5) Aapo Odiah PorvU 2,83.

P9 Bollkast: 1) Milton Nylander BorgåAk 35,93, 2) Adrian Jakobsson EsboIF 35,60, 3) Viggo Niklander 24,86, 4) Oliver Liljendal BorgåAk 23,11, 5) Aron Nordman 22,06, 6) Aapo Odiah PorvU 11,61.

P10 60 m: (-1,6): 1) Patrik Siitonen 10,35, 2) Alex Lindström 10,62, 3) Liam Blom 11,48.

P10 Längd: 1) Anton Forsén BorgåAk 3,55, 2) William Kinnunen BorgåAk 3,12, 3) Alex Lindström 3,03.

P10 Kula: 1) Liam Blom 6,52, 2) William Kinnunen BorgåAk 5,82.

P11 60 m: (-2,6): 1) Oiva Odiah PorvU 9,46, 2) Oliver Sveholm 10,00, 3) Albert Isaksson BorgåAk 10,03, 4) Veli Lindroos PorvU 11,04, 5) Joona Virta VehkVei 11,16.

P11 Längd: 1) Albert Isaksson BorgåAk 3,90, 2) Oiva Odiah PorvU 3,82, 3) Veli Lindroos PorvU 2,88.

P11 Kula: 1) Simon Lepistö 6,88, 2) Oliver Sveholm 6,45.

P12 60 m: (-0,6): 1) Alexander Heikkinen BorgåAk 9,02, 2) Niilo Mölsä PorvU 9,24.

P12 Längd: 1) Henri Aspelin BorgåAk 3,99, 2) Alexander Heikkinen BorgåAk 3,93, 3) Niilo Mölsä PorvU 3,67.

P12 Kula: 1) Henri Aspelin BorgåAk 8,15.

P13 60 m: (-1,3): 1) Elliot Schmidt BorgåAk 8,82, 2) Samuel Puustinen BorgåAk 9,31, 3) Thomas Isaksson BorgåAk 9,36, 4) Alec Ekblom HIFK 9,61.

P13 Längd: 1) Elliot Schmidt BorgåAk 4,20, 2) Alec Ekblom HIFK 4,17, 3) Thomas Isaksson BorgåAk 4,17.

P13 Kula: 1) Samuel Puustinen BorgåAk 8,67.

P15 100 m: (0,0): 1) Niklas Tallqvist BorgåAk 12,76, 2) Joona Heikkerö PorvU 14,02.

H 17 100 m: (-2,0): 1) Henrik Illman BorgåAk 12,15, 2) Sebastian Lundqvist BorgåAk 12,50.

F5 40 m: 1) Gabriella Johansson 9,96, 2) Nicole Kulp 9,97, 3) Rebecca Blomberg 10,10, 4) Isabel Lepistö 10,64, 5) Erin Korpilammi 10,79, 6) Malin Johansson 11,16, 7) Elsi Mizrahi 11,82, 8) Ebba Liljendal 12,91.

F5 Längd: 1) Elsi Mizrahi 1,88, 2) Erin Korpilammi 1,71, 3) Isabel Lepistö 1,62, 4) Nicole Kulp 1,60, 5) Gabriella Johansson 1,43.

F5 Bollkast: 1) Malin Johansson 4,69, 2) Ebba Liljendal 3,67, 3) Rebecca Blomberg 3,39.

F6 40 m: (-1,9): 1) Aada Hänninen 8,44, 2) Melody Lönnroos 9,21, 3) Olivia Forsén BorgåAk 9,22, 4) Mimmi Katainen BorgåAk 9,69, 5) Donna Ruokonen 10,06, 6) Amanda Erkintalo 10,28, 7) Alma Sjöström 10,33.

F6 Längd: 1) Aada Hänninen 2,31, 2) Olivia Forsén BorgåAk 2,28, 3) Mimmi Katainen BorgåAk 2,09, 4) Lykke Illman BorgåAk 1,19.

F6 Bollkast: 1) Lykke Illman BorgåAk 8,55, 2) Amanda Erkintalo 7,91, 3) Alma Sjöström 7,53, 4) Donna Ruokonen 5,28, 5) Melody Lönnroos 3,63.

F7 40 m: 1) Venla Wilenius PorvU 8,38, 2) Ellen Lindberg 8,43, 3) Elin Nyholm BorgåAk 8,61, 4) Natalia Nevalainen PorvU 8,76, 5) Elvina Lönnberg 8,88, 6) Lydia Paju BorgåAk 9,11, 7) Sofia Järveläinen BorgåAk 9,18, 8) Linnea Eriksson BorgåAk 9,36.

F7 Längd: 1) Venla Wilenius PorvU 2,76, 2) Ella Tuparinne PorvU 2,55, 3) Sini Knoop PorvU 2,51, 4) Ellen Lindberg 2,46, 5) Alma Stenberg BorgåAk 2,23, 6) Lydia Paju BorgåAk 2,17, 7) Emilia Palomäki PorvU 2,10, 8) Sofia Järveläinen BorgåAk 2,06.

F7 Bollkast: 1) Elin Nyholm BorgåAk 14,44, 2) Elvina Lönnberg 12,22, 3) Sini Knoop PorvU 8,89, 4) Natalia Nevalainen PorvU 7,06, 5) Linnea Eriksson BorgåAk 5,69, 6) Ella Tuparinne PorvU 4,75.

F8 40 m: (-2,9): 1) Nella Virta VehkVei 7,64, 2) Ilona Rönnbacka BorgåAk 8,18, 3) Alina Wiitala BorgåAk 8,37, 4) Clara Gullqvist BorgåAk 8,52, 5) Soraya Haakana BorgåAk 8,54, 6) Julia Kullberg 8,80.

F8 Längd: 1) Soraya Haakana BorgåAk 2,64, 2) Ilona Rönnbacka BorgåAk 2,60, 3) Hanna Wesslin BorgåAk 2,38, 4) Alina Wiitala BorgåAk 2,32, 5) Julia Kullberg 2,26, 6) Saimi Mizrahi 1,79.

F8 Bollkast: 1) Saimi Mizrahi 8,32, 2) Hanna Wesslin BorgåAk 6,05, 3) Clara Gullqvist BorgåAk 6,02, 4) Emilia Palomäki PorvU 5,79.

F9 40 m: (-1,6): 1) Matilda Krause HIFK 7,22, 2) Odessa Forsén BorgåAk 7,39, 3) Fanny Finell BorgåAk 7,47, 4) Amanda Forsén BorgåAk 7,66, 5) Clara Henriksson BorgåAk 7,81, 6) Vilma Lindroos 8,00.

F9 Längd: 1) Odessa Forsén BorgåAk 3,37, 2) Matilda Krause HIFK 3,20, 3) Fanny Finell BorgåAk 3,03, 4) Amanda Forsén BorgåAk 3,02, 5) Sara Tuparinne PorvU 2,91, 6) Erin Liljendal BorgåAk 2,87, 7) Janette Ikävalko 2,86, 8) Clara Henriksson BorgåAk 2,51, 9) Enni Jokkala PorvU 2,50.

F9 Bollkast: 1) Erin Liljendal BorgåAk 22,80, 2) Janette Ikävalko 20,01, 3) Sara Tuparinne PorvU 13,30, 4) Enni Jokkala PorvU 12,24, 5) Vilma Lindroos 8,38.

F10 60 m: (-0,7): 1) Erika Tallqvist BorgåAk 9,78, 2) Sienna Hundeshagen ÅIFK 9,99, 3) Piitu Tourunen LahdA 10,60, 4) Sarah Isaksson BorgåAk 10,64, 5) Isabella Stenbäck BorgåAk 10,80, 6) Kira Karlsson BorgåAk 10,91, 7) Alina Nyholm BorgåAk 11,02.

F10 Längd: 1) Aino Pirhonen PorvU 3,85, 2) Erika Tallqvist BorgåAk 3,83, 3) Piitu Tourunen LahdA 3,64, 4) Alina Nyholm BorgåAk 3,33, 5) Sarah Isaksson BorgåAk 3,29, 6) Sienna Hundeshagen ÅIFK 3,26, 7) Isabella Stenbäck BorgåAk 3,18, 8) Kira Karlsson BorgåAk 3,03, 9) Julia Fagerholm 2,17, 10) Veera Lavonen 2,00.

F10 Kula: 1) Aino Pirhonen PorvU 5,87, 2) Alexandra Lång BorgåAk 4,43, 3) Julia Fagerholm 3,88, 4) Veera Lavonen 3,43.

F11 60 m: (-0,6): 1) Madeleine Bengts LovTor 9,48, 2) Isabell Leinonen BorgåAk 9,61, 3) Amelie Bengts LovTor 9,73, 4) Alisa Kiiski PorvU 10,08, 5) Saana Knoop PorvU 10,19, 6) Emilia Liljendal BorgåAk 11,21.

F11 Längd: 1) Madeleine Bengts LovTor 3,87, 2) Alisa Kiiski PorvU 3,57, 3) Jessica Björksten BorgåAk 3,54, 4) Amelie Bengts LovTor 3,47, 5) Isabell Leinonen BorgåAk 3,38, 6) Amanda Paju BorgåAk 3,17.

F11 Kula: 1) Jessica Björksten BorgåAk 8,43, 2) Amanda Paju BorgåAk 6,20, 3) Emilia Liljendal BorgåAk 5,68.

F12 60 m: (-1,8): 1) Saara Eriksson PorvU 8,85, 2) Fanny Böhling BorgåAk 9,33, 3) Nathalie Jakobsson EsboIF 9,41, 4) Alma Henricson BorgåAk 9,99, 5) Melina Lundqvist BorgåAk 10,15, 6) Armi Piispanen PorvU 10,20, 7) Alexandra Kinnunen BorgåAk 10,31.

F12 Längd: 1) Saara Eriksson PorvU 3,94, 2) Sara Koskela 3,81, 3) Fanny Böhling BorgåAk 3,77, 4) Alexandra Kinnunen BorgåAk 3,68, 5) Alma Henricson BorgåAk 3,49, 6) Armi Piispanen PorvU 3,32, 7) Nathalie Jakobsson EsboIF 3,26.

F12 Kula: 1) Melina Lundqvist BorgåAk 7,83, 2) Juni Karlsson BorgåAk 7,09, 3) Malin Lindblom BorgåAk 5,98.

F13 60 m: (-1,4): 1) Ida Finell BorgåAk 9,00, 2) Aino Lindroos PorvU 9,24, 3) Erin Hägglund BorgåAk 9,36, 4) Suvi Knoop PorvU 10,11.

F13 Längd: 1) Aino Lindroos PorvU 4,14, 2) Selma Lepistö BorgåAk 4,05, 3) Suvi Knoop PorvU 4,02, 4) Erin Hägglund BorgåAk 3,95.

F13 Kula: 1) Ida Finell BorgåAk 7,65, 2) Selma Lepistö BorgåAk 7,49, 3) Madicken Lund 6,99.

F15 100 m: (-2,4): 1) Ida Henricson BorgåAk 13,36, 2) Jenni Natunen PorvU 13,49, 3) Jannika Viljakainen BorgåAk 13,69, 4) Sandra Johansson BorgåAk 14,25, 5) Amanda Ekblom HIFK 14,36.

D17 100 m: (-1,3): 1) Meri Kahila PorvU 14,10.

D19 100 m: (-1,3): 1) Sandra Liljendal BorgåAk 13,43, 2) Annika Ketola 14,44, 3) Hannah Olin 16,49.