Här är kommunalvalskandidaterna i Borgå

Det är ett imponerande antal kandidater som ställer upp för de olika partierna i Borgå. Längst ner finns partier som lämnat in namnen i ett senare skede: Liike Nyt och Kristall Parti.

Kandidatlistorna ska ännu bekräftas vid centralvalnämndens möte. På fredag, om en vecka, får kandidaterna nummer.
Övriga östnyländska kommuner hittar du längst ner i texten, som bifogade artiklar.

Svenska Folkpartiet

Ahlfors Mikael, restaurangchef, Andersin Stefan, sjukskötare, magisterstuderande, Andersson Christer, färjskötare, företagare, Andersson Elin, internationell koordinator, pol. mag., Andersson Robert, pensionär, företagare, Antman Sofia, socionom, daghemsföreståndare, af Björksten Peter, köksmästare, Blomander Nicolina, gymnasiestuderande, Blomqvist-Valtonen Elin, förhandlingschef, medlem i stadsstyrelsen, Böhme Fredrik, ekonomichef, Ekblom Sebastian, applikationsspecialist, tradenom, Fagerberg Ritja Charlotta, närvårdare, Forsblom Annette, pensinär, fd. vårdare, Halttunen Rosanna, barn- och ungdomskoordinator, Havila Malin, företagare, Holmström Johnny, vd, föreningsaktiv, Kliucharev-Foy Aleksandr, verksamhetsledare, Liljeberg Tomas, försäljare, Liljendal Ron, verksamhetsledare, Lund Bodil, lektor em, fil. mag., Lökfors Oscar, teknisk försäljningschef, Lönnfors Hanna, högstadielärare, vicerektor, Lönnroth Malin, biolog, FM, Mattsson Emilia, pol. mag., utbildningsplanerare, Mattsson Hilding, ped. mag., pensionär, Mattsson Pontus, diplomingenjör, pensionär, Melin-Kranck Gia, redaktör, pol. kand., Montonen Niklas, fotograf, Nevalainen Kim, automationsmontör, Nieminen Samuli, Nyholm Patrick, lägescentraloperatör, Nylander Mikaela, rättsnotarie, ekonomie kandidat, Orrenius Karl-Johan, företagare, Paavola Maria, företagare, Peltonen John, pensionär, hjälpreda i butik, Pynnönen Kristel, biträdande chefsjurist, jur. mag., Reijonen Otso, studerande, Rosengren Anders, bonde, Savin Charlotta, internationell koordinator, Sigfrids Frida. pol. kand., förbundsordförande, Sundbäck Benjamin, byggmästare, yrkeshögskola, Sveholm Pehr, pol. kand., pensionär, Sågbom Pia, controller, Särkkä Kristina, klasslärare, timlärare, Söderberg Johan, dipl. ekon., pensionär, Tavastila Frida, flygvärdinna, Tyyskä Heidi, företagare, Utuije Habiyakare Jacqveli, farmaceut, von Veh Nikolaj, psykoligie magister, Väyrynen Maria, närvårdare, Wilkman Maj-Louise, pensionär, jordbrukare.
Tillsatt i efterhand: Florenta Dushi, Ingalill Tuomolin, Andreas Nymark, Daniel Björkhem.

Feministiska partiet

Saari Anu, palvelusuunnitelija, Niemi Katri, opiskelija, Posio Sanna, sairaanhoitaja.

De Gröna

Aapalahti Riikka, sosionomi, Ahola Hannu, ekonomi, yrityskonsultti, Airas Toni, yrittäjä, Alastalo Aila, sairaanhoitaja, Blomqvist Rouzanna, frisör, ekofrisör, Boman Maria, opiskelija, Dianoff Maria, koulunkäynninohjaaja, kulttuurituottaja, Forstén Tiina, opiskelija, tarjoilija, Green Tuomas, fil. mag., opintojohtaja, Haapasaari Saija lähihoitaja, graafisen suunnittelun perustutkinto, mielenterveys- ja päihdealan erikoisammattitutkinto, Halla-aho Mirja opiskelija, nuorisovaltuutettu, Hanska Sirpa, asiakkuuspäällikkö (eläkkeellä), Harjumaaskola Anu, psykologi, työnohjaaja, Hasselblatt Helena, teatteri-ilmaisunohjaaja, Hassinen Janne, pastori, traumapsykoterapeutti, Hellsten Simo, sovelluskehittäjä, Hirvilammi Tuuli, yliopistotutkija. kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtaja, Hummastenniemi Krista, filosofian maisteri, biologian ja maantiedon aineenopettaja, Impiö Jussi, vanhempi ilmastoasiantuntija, Johansson Pepe, muusikko, yrittäjä, Kekki Saara, filosofian tohtori, tutkija, Keskitalo Markus, filosofian maisteri, biologi, Kivineva Sanna, filosofian maisteri, lukion opettaja, Kunelius Johanna, taiteen maisteri, tekstiilitaiteilija, Kähkönen Ninni, kauppatieteen maisteri, placeringschef, Lantz Erika, kaupunkisuunnittelun maisteri, Lassi Tomi, asiakaspalvelija, musiikin maisteri, Lattu Emmi, ravintoloitsija, Lattu Pete, näyttelijä, kaupunginvaltuutettu, Lattu Touko, opiskelija, Leskinen Eero, diplomi-insinööri, Liljeqvist Teemu, myyjä, Lotila Mari, sairaanhoitaja, sjukskötare, Lundqvist Anna-Stiina, kaupuninghallituksen jäsen, pol. mag., Malve-Ahlroth Sara, ympäristöasiantuntija ja -suunnittelija, Mannerström Moa, sjukskötare, sairaanhoitaja, Mustonen Hanna, yrittäjä, klinikkaeläinhoitaja, Nordman Roger, sosiaalityöntekijä, eläkeläinen, Oksanen Jari, nuorisotyöntekijä, diakoni, Olin Iina, kuvataiteilija, kuvataiteen opettaja, Palm Sini, erityisasiantuntija, kasvatustieteiden maisteri, Perkinen Henna, insinööri, ammatillinen opettaja, Puromies Eeva, KM, luokanopettaja, draamapedagogi, Raitimo Ulla, kauppatieteiden maisteri, toiminnanjohtaja, Raunio Eetu, opiskelija, Saarela Ville, diplomi-insinööri, Sarkama-Antila Anna, visuaalinen suunnitelija, sairaanhoitaja AMK, Siltakorpi Pasi, erityisopettaja, KM, Sirkka-Hovén Iina työpajakoordinaattori, Sjöblom Vivika, bachelor of arts in hospitality management, lentoemäntä, Songpraguy Hanna, Bachelor of business administration, resurssisuunnittelija, Soukka Mira, filosofian maisteri, kielenkääntäjä, Tama Pauli, DI, toimitusjohtaja, Tennberg Sanna, nuroiso- ja vapaa-ajan ohjaaja, Tuuloskorpi Teemu, valokuvaaja, yrittäjä, von Bagh Hans, diplomi-insinööri, Ågren Timo "Tilly", eläkeläinen, pastori.
Tillsatt i efterhand: Roua Badran, Emmi Hahto, Janne Halinen, Aino Pajari, Sari Saariaho-Uusimäki,

Inget parti (otydligt scannat dokument)

Chanth Marianne, sosiaaliohjaaja, Chanth Tatu, järjestelmäasiantuntija

Vänsterförbundet

Buzdalek Damir, sähköasentaja, Dachinger Joonas, sairaanhoitaja, Granroth Iiro, prosessinhoitaja, koulunkäynnin ohjaaja, Heiskanen Jari, pääluottamusmies, varastotyöntekijä, Häkkinen Reijo, ict-spesialisti, Iivonen Kaija-Riitta, kuvanveistäjä, Järvinen Maarit, työläinen, soc. ped., Järvinen Minna, lähihoitaja, palveluneuvoja, Katinganniemi Petri, eläkeläinen, Kotsalo Adele, ylioppilas, Kyältasku Leo, Leinonen Janniina, ylioppilas, Mehto Viljami, säveltäjä, äänisuunnittelija, Mäki Jani, lentokoneasentaja, prosessinhoitaja, Nieminen Mikko, toimittaja, omaishoitaja, Nikki Samu, lähihoitaja, Ojala-Ruuth Paula, eläkeläinen, Pellinen Kalevi, betoniraudoittaja, eläkeläinen, Perukanga Michael, vtm, luonto- ja ympäristöneuvo, Ruuth Aulis, eläkeläinen, Siimes Juho, koneistaja, ohjaaja/näyttelijä, Sinisaari Jari-Antti, asiantuntijaoperaattori, Tallqvist Annika, rakennusrestaroija, pienyrittäjä, Talvitie Maiju, kuvataiteilija, eläkeläinne, Tourunen Tuomo, eläkeläinen, Voima-Kylätasku Liisa, yrittäjä, eläkeläinen,
Tillsatt i efterhand: Satu Siltala, Hanna Sormunen, Katarina Stoor, Mikael, Söderström.

Socialdemokraterna

Aaltonen Johanna, oppilashoitaja, omaishoitaja, Ahola Riitta, laitosapulainen, Alava Ilkka, yhteiskuntatieteiden maisteri, Blomqvist Ove, chaufför, Elomaa Nikolas, edunvalvontajohtaja, Emelèus Birgitte, pensionär, Eskola Tapani, opettaja, Eskola Vilhelmiina, opiskelija, Hammarström Markus, turvallisuuspäällikkö, poliisi (YAMK), Hiltunen Mikael, VTM, projektchef, Hosiaisluoma Petri, valmentaja, muusikko, Hämäläinen Toivo, eläkkeellä, muurari, Jokinen Juha, erityisopettaja, kasvatustieteiden maisteri, Kettunen Vesa, operaattori, Laine Jyri-Pekka, operaattori, Lehesniemi Matti, sosionomi, Lindell Satu, myyntiedustaja, Lindfors Kerstin, socionom YH, pensionssakkunnig, Lintukangas Riikka, yrittäjä, omaishoitaja, Jakovesi Tuomas, varastomies, Jalonen Jaakko, perhehoitaja, familjevårdare, Karlsson Anette, riksdagsledamotsassistent, soocionom (YH), Kohonen Eila, osastonhoitaja, eläkeläinen, Koivisto Markus, valtiotieteiden maisteri, Korpi Marianne, erikoissairaanhoitaja (YAMK), Korpinen Ulrika BBA (international business, markett services), Koskelainen Risto, kuljettaja, Lindblad Anders, postityöntekijä, tietokoneasentaja, Luodetlahti Liisa, eläkeläinen, Mattila Heikki, sähköasentaja, Miettinen Arto, YTM, tilastoasiantuntija, Nousiainen Jarno, it-järjestelmäasiantuntija, Nykänen Siru, opiskelija, henkilökohtainen avustaja, Nyström Jan, filosofian maisteri, Martin Tuula, kouluttaja, ammatillinen opettaja, Pasanen Petri, baarimestari, Perokorpi Jenna, ammatillinen opettaja, sh/th, Piirainen Marko, johtaja, Roms Ronja, yrittäjä, yhteisöpedagogi, VTM, Roponen Jouni, pääluottamusmies, asentaja, Ryynänen Sami, pääluottamusmies, Saarela Liisa, arkkitehti, eläkkeellä, Simos Timo, tradenomi, postityöntekijä, Sorjonen Leena, konttorinjohtaja, eläkkeellä, Suhonen Mirja, sopimusasiantuntija, kasvatustieteen maisteri, Valasti Matti, nuorisotyöntekijä, Valtonen Mikko, johtava asiantuntija, insinööri, Virta Krista, lähihoitaja, Väätäinen Pasi, puuseppä, korjausrakentaja, Laurila Mika, luokanopettaja, yrittäjä.
Tillsatt i efterhand: Kati Ylivainio, Karoliina Nygård, Sari Törmä, Marko Peitsoma.

Samlingspartiet

Aaltonen Juha, asiakasjohtaja, Arola Heli, valokuvaaja, markkinointivastaava, Andersson Brita, eläkeläinen, pensionär, Berg Anu, tradenomi, Blomqvist Tom, insinööri, johtaja, ingenjör, direktör, Elfving-Elvilä Pertti, yrittäjä, Forsblom Jonna, asiantuntija, ylempi tradenomi, Glad Sari, HUK, kulttuurituottaja, Grönman Jarmo, yrittäjä, företagare, Helanne Minttu, tradenomi, Henttala Eero, maanviljeilijä, Hjelt Nea, opiskelija, assistentti, studerande, assistent, Hoffren Irmeli, sairaanhoitaja, sjuksköterska, Ijäs Seppo, poliisi, vanhempi konst.; polis, äldre konstapel, Kaario Desirée, yrittäjä, företagare, Kanon Tommi, opiskelija, Karvinen Joel, yrittäjäisännöitsijä, Kittilä Perttu, rakennusinsinööri, Kouki Timo, johtava palotarkastaja, ledande brandinspektör, Lehtonen Aleksi, yrittäjä, toimitusjohtaja, företagare, Lukic Srboljub, yrittäjä, MA, Luukkainen Hannele, valt. lis, ekonomisti; pol. lic., Malin Pekka, yrittäjä, Malmberg Piia, toimitusjohtaja, terveydenhoitaja YAMK, verkställande dir., Mervasto Kari, insinööri, yrittäjä, Metsola Silja, yrittäjä, Mokka Reijo, dipl. ins., ekonomi, Naumanen Erkki, ins. PD, kehityspällikkö, utvecklingsdirektör, Orava Hilkka-Leena, koulutuskoordinaattori, utbildningskoordinator, Partanen Gunilla, materiaalikoordinaattori, materialkordinator, Pulli Heljä, sairaanhoitaja, sjukskötare, Raatikainen Matti,siviilikriisinhallinan erytyisasiantintija, ylita, Ranta Janne, liiketoimintapäällikkö, Sinkko Anni, johtava suuhygienisti, Smouni Zacharias, asiantuntija, Sonntag Linda, yrittäjä, företagare, Suhonen Jukka, eläkeläinen, Tanska Juho, yrittäjä, Uski Nina, AD, mainostoimistoyrittäjä, Välimäki Markku, ent. sivistysjohtaja, fd. bildningsdirektör, Wiitakorpi Jorma, hallitusammattilainen, Wiksten Thor, eläkeläinen, von Willebrand Felix (sitoutumaton), rehtori, rektor.
Tillsatt i efterhand: Veikko Aalto, Michael Berner, Jeanette Broman, Jarkko Ilomäki, Hilu, Kangas-Ranta, Asko Laaksonen, Max-Johan Lang, Minna Raumanni, Tinja Toivonen, Henna Virtanen.

Kristdemokraterna

Halsey Tuula Hannele, fil. yo., Laukkonen Linda, sosionomi (AMK), socionom (YH), Parjanen Pirkko, fysioterapian osastonhoitaja, eläkkeellä, Riikonen Jere, merianalyytikko, marinanalytiker, Salonen Hanna, kasvatustieteen maisteri, luokanopettaja,
Tillsatt i efterhand: Pekka Ijäs, Ulf Emeleus.

Piratpartiet

Pohjalainen Tomi, artesaani, puolueen hallituksen jäsen.

Sannfinländarna

Bergström Ilpo, graafinen sunnittelija, Helenius Karl, lähihoitaja, Hollmén Joni, kokki, automaatioasentaja, Karlsson Christian, opiskelija, Laine Eero, yrittäjä, eläkeläinen, Lumme Mika, työntekijä, prosessinhoitaja, Luusua Ilkka, insinööri, Mansner Håkan, yrittäjä, eläkeläinen, Merovuo Harri, eläkeläinen, Miettinen Pia, lähihoitaja, Mäntuypuro Thomas, terveysteknologi, Oksa Ari, eläkeläinen, Ottman Jack, yrittäjä, eläkeläinen, Pauloaho Kari, toimitusjohtaja, Perttula Sonja, kokki, autonasentaja, Rahikainen Joel, opiskelija, Servin Kevin, yhdistelmäajoneuvon kuljettaja, Taulo Jussi, vanhempi konstaapeli, Teittinen Matti, työnjohtaja, Valgijainen Jan, opiskelija, Malmsten Jerker, Viitala Anne-Marie, purkutyöntekijä,
Tillsatt i efterhand: Mikko Vahanne, Kari Kivekäs, Miia Salokoski, Katja Paasonen och, Marko Kosonen.

Centern

Andersson Sanna, yrittäjä, Heinänen Jani, kauppiasyrittäjä, Junes Heikki, tekniikan tohtori, Kanervala Tuomas, yrittäjä, Korpela Kaisa, operaattori, opiskelija, Lankia Outi, työturvallisuuspäällikkö, FM, Leriramo Mauritz, eläkeläinen, Luoma Anja, kehitysaputyöntekijä, yrittäjä, Mouselli Alessar, koulunkäyntiavustaja, Quinlan Eija-Riitta, toimittaja, Saarela Eija, talouspäällikkö, Seikku Mika, rikosseuraamustyöntekijä, työnohjaaja, Stranvall Ville, kuorma-autonkuljettaja, järjestyk, Venäläinen Mikko, yrittäjä,
Tillsatt i efterhand: Anne Hornborg-Franck,

Partier med senare ansökan

Kristall Parti (Kristallipuolue): Teija Marjamaa, Soria Kaddouri, Helen Bianek

Liike Nyt: Olli Kykkänen, Johanna Knoop

ANDRA LÄSER