FC Lovisa redo att ta nästa steg i utvecklingen

FC Lovisas 30-årsjubileum i fjol fick sig en perfekt avslutning då föreningens herrlag flyttades upp till division 3. Nu vill Lovisalaget befästa sin plats på den nya serienivån samtidigt som damlaget slänger blickar mot division 2.

FC Lovisas ordförande och damlagets tränare Niclas Mattsson ser fram emot säsongen i division 3, där numera bägge representationslagen håller till.
Tommi Willbergtommi.willberg@ksfmedia.fi
21.04.2023 12:31
Lovisas fotbollsstoltheter inleder sina säsonger i division 3 fredag kväll. FC Lovisas damlag reser till östra Helsingfors för sin premiär mot MPS medan herrlaget – nykomling i division 3 – får sitt elddop hemma på VBO-arenan mot etablerade Toukolan Teräs.
Föreningens ordförande och damlagets chefstränare Niclas Mattsson ser fram emot den dubbla premiärkvällen. 
– Vintern är lång. Speciellt den här, det var så mycket snö. Vi fick planen upp först för några veckor sedan, berättar Mattsson som tillsammans med sitt lag började träna inomhus så tidigt som i november-december.

ANDRA LÄSER