Akillestjejer gladde i FSSM

GULDTJEJER. Akillestrion Wilma Lax. Ida Suuronen och Melissa Lönnström tog hem stafettguldet i F12 i förbundsmästerskapen i Vörå.Bild: Lars Meyer

Akilles kammade hem sammanlagt sju medaljer i Finlands Svenska Skidförbunds mästerskapstävlingar i Vörå.

Borgåföreningen tog två guld, tre silver och två brons i förbundsmästerskapen som på grund av snöbrist i Lappfjärd med kort varsel flyttades till Vörå där Vörå IF, Oravais IF och IF Femman fungerade som arrangörsföreningar.

Borgå Akilles deltog med trupp på 22 aktiva skidåkare. I de individuella distansloppen blev Melissa Lönnström förbundsmästare i klassen D12 medan Wilma Lax knep bronset. Ida Suuronen assisterade väl med en femte plats i samma åldersklass.

Dessa tre flickor tog dessutom en förkrossande seger i söndagens stafetter med en segermarginal på drygt två minuter över Pargas IF. Övriga individuella medaljer knep Marlene Grönqvist-Lönnström (brons i D35) och Mikael Salo (silver i H45).

NÅID:s juniorer starka

I söndagens stafetter knep trion Axel Nordman, Eetu Liukkonen och Leevi Liukkonen silver i H16 knappt slagna av IK Falken. I oldboysklassen HD/120 blev det likaså silver för akilleiterna med Kim Lönnström, Marlene Grönqvist-Lönnström och Mikael Salo i laget.

Även Sibbo-Vargarna ställde upp med en bred trupp i FSSM och blev inte heller utan framgång. I klassen H20 blev det silver genom Benjamin Tulonen och brons genom Benjamin Holmgren.För var sin medalj noterades dessutom Robin Fransman som knep brons i D12 och Sam Fransman som var trea i H35.

På det hela taget kan man konstatera att NÅID-åkarna har bra bredd och framgång i de yngsta klasserna medan ÖID dominerar de äldre klasserna.

I herrstafetten gick segern till IF Femman där Joachim Gustafsson och Johan Gustafsson åkte den andra och tredje sträckan i guldlaget. Sibbo-Vargarnas unga lag kämpade sig till sexa och stannade endast 34 sekunder från en bronsplats.

Resultat

FSSM i Vörå

Fredag sprint, finaler:

D16 1,3 km: 1) Hanna Ray Ik Falken 3.43,95,..6) Rebecca Lönnqvist Borgå Akilles 3.58,16.

H16, 1,3 km: 1) Patrik Kuuttinen Närpes Kraft Skidförening 3.18,3,..6) Eetu Liukkonen Borgå Akilles 3.38,1.

D18, 1.527 km: 1) Sonja Katajamäki If Minken 4.03,24,..5) Klaara Kontinen Borgå Akilles 4.11,41.

Lördag, individuellt:

H10, 2 km: 1) Florian Fritzén Österby Sportklubb 8.05,4,..4) Noa Lax Borgå Akilles 8.56,9,..9) Christoffer Höglund IF Sibbo-Vargarna 9.59,3,..11) Lauri Kortejärvi Borgå Akilles 10.12,3.

H12, 3 km: 1) Oskari Kalliokoski Pargas IF 11.26,2,..3) Robin Fransman IF Sibbo-Vargarna 12.07,5,..8) Robin Hildén IF Sibbo-Vargarna 12.40,6, 9) Elias Lönnström Borgå Akilles 12.51,7.

D12, 3 km: 1) Melissa Lönnström Borgå Akilles 12.01,7,..3) Wilma Lax Borgå Akilles 12.28,1,..5) Ida Suuronen Borgå Akilles 12.28,5,..26) Emelie Hägglund Borgå Akilles 14.50,8,..29) Charlotta Höglund IF Sibbo-Vargarna 15.02,1.

H13, 3 km: 1) Jacob Smeds Oravais IF 11.02,6,..8) Anton Liukkonen Borgå Akilles 11.56,0,..11) Casper Höglund IF Sibbo-Vargarna 12.59,9, 12) Santeri Kortejärvi Borgå Akilles 13.45,6.

D13, 3 km: 1) Emma Haglund Sundom IF 11.21,6,..8) Sandra Rauva Borgå Akilles 12.44,3.

H14, 5 km; 1) Alexander Ståhlberg Norrvalla Ski Team 14.50,7,..5) Kristian Salo Borgå Akilles 17.47,1,..7) Benjamin Fransman IF Sibbo-Vargarna 18.23,8.

H15, 5 km: 1) Christian Tarvonen IK Falken 15.18,8,..4) Simon Lindström IF Sibbo-Vargarna 16.01,7,..8) Alexander Linden IF Sibbo-Vargarna 17.09,4.

D15, 5 km: 1) Anni Lindroos Pargas IF 16.36,7,..4) Rebecca Lönnqvist Borgå Akilles 18.07,5, 5) Amanda Lindström IF Sibbo-Vargarna 18.36,1,..10) Chira Gullqvist Borgå Akilles 20.30,0,..13) Sofia Valasti Borgå Akilles 21.00,6.

D17, 5 km: 1) Erika Storbacka IF Femman 16.06,6,..9) Klaara Kontinen Borgå Akilles 17.40,2, 10) Siiri Kortejärvi Borgå Akilles 18.25,5, 11) Jenna Tulonen IF Sibbo-Vargarna 18.50,4.

D35, 5 km: 1) Johanna Skog IK Falken 16.50,1,..3) Marlene Grönqvist-Lönnström Borgå Akilles 18.18,2.

H16, 7,5 km: 1) Patrik Kuuttinen Närpes Kraft Skidförening 21.41,3,..4) Leevi Liukkonen Borgå Akilles 23.21,4, 5) Joakim Nordström IF Sibbo-Vargarna 23.27,6, 6) Axel Nordman Borgå Akilles 23.35,6, 7) Eetu Liukkonen Borgå Akilles 24.10,9.

H18, 10 km: 1) August Högnabba IF Åsarna 28.12,3,..5) Mark Lindström IF Sibbo-Vargarna 30.27,9.

H20, 10 km: 1) Jonatan Lindqvist IF Minken 28.08,0, 2) Benjamin Tulonen IF Sibbo-Vargarna 28.52,5, 3) Benjamin Holmgren IF Sibbo-Vargarna 29.22,6,..5) Jonas Nordström IF Sibbo-Vargarna 29.49,3.

H40, 10 km: 1) Niklas Westerlund Pargas IF 29.27,9,..3) Sam Fransman IF Sibbo-Vargarna 31.26,0.

H45, 5 km: 1) Erik Holm IK Falken 14.23,7, 2) Mikael Salo Borgå Akilles 14.53,1.

Söndag, stafetter:

H12: 1) Österby Sportklubb 31.30,0,..6) Borgå Akilles 34.02,4, 7) IF Sibbo-Vargarna 34.03,9.

D12: 1) Borgå Akilles 31.19,0,..9) IF Sibbo-Vargarna 36.51,6.

H14: 1) Pargas IF 28.27,7,..5) Borgå Akilles 30.13,6.

D16: 1) Pargas IF 28.38,7,..4) Borgå Akilles 30.59,2, 5) IF Sibbo-Vargarna 31.41,9.

H16: 1) IK Falken 41.51,0, 2) Borgå Akilles 42.03,2,..4) IF Sibbo-Vargarna 43.41,5.

H/D-120: 1) Pargas IF 45.16,8, 2) Borgå Akilles 46.25,5.

Herrar: 1) IF Femman 1.13.13,3,..6) IF Sibbo-Vargarna 1.18.13,5.