Anni Töyrylä hoppade sig till mästare

Det blev prisutdelning på prisutdelning i helgen då Borgå Mustang ordnade tävlingar i banhoppning. Tävlingen var den tredje och sista deltävlingen i en cuptävling och samtidigt tävlade man om att bli föreningsmästare i hoppning.

MÄSTARE. Anni Töyrylä på Fenomen är föreningsmästare i banhoppning bland juniorerna.
Jannika Lindén
18.10.2016 14:01
Ett femtiotal ryttare tog mått på varandra i söndags då ridföreningen Borgå Mustang ordnade tävlingar i banhoppning på ridskolan i Kokon. Tävlingen var den tredje och avslutande deltävlingen i en cup i banhoppning där deltagarna samlade poäng i alla tre deltävlingar. Samtidigt avgjordes mästerskapen i banhoppning bland föreningens medlemmar.
Mästerskapet avgjordes på valfri höjd. Ekipaget fick en poäng per centimeter för hinderhöjden. Från den poängen drogs sedan eventuella fel, omvandlade till poäng, av. Om ekipaget tävlade i klassen med en hinderhöjd av 90 cm var utgångspoängen 90, om ekipagen valde att hoppa hinder med en höjd av 70 cm var utgångspoängen 70. Vid jämna poäng avgjorde tiden.
– Det här är ett sätt att göra mästerskapstävlingarna tillgängliga för alla våra hoppryttare, säger föreningens ordförande Jenny Tomperi.
Anni Töyrylä och Heli Harri kan nu titulera sig föreningsmästare, Töyrylä bland juniorerna och Harri bland seniorerna. Anni Töyrylä red sin egen häst Fenomen och Heli Harri en av ridskolans hästar, Cubas.
På andra plats i mästerskapen kom juniorryttaren Isla Hällström på Gräns Murphy Conneely och seniorryttaren Matti Kuivisto på Éclair. Junioren Anton Beijar och Cubas blev tredje liksom senioren Nicolina Bergström och Twister
En orsak är att bottnen på vår tävlingsplan i Kokon behöver byggas om innan vi kan ordna tävlingar där igen.

Cupvinnare

Ryttarna kunde samla poäng för cuptävlingen under alla tre deltävlingar. Den första ordnades 18.9, den andra 2.10 och den tredje 16.10. Ekipagen fick poäng enligt hur de placerade sig i sin klass.
Vinnare blev Minni Heiniemi på Tünemény Colly. De samlade ihop 30 poäng. Heiniemi representerar föreningen Ratsastusseura Kopse ry, På andra plats kom Isla Hällström på Gräns Murphy Conneely från Mustang med 28 poäng och på tredje plats Alice Tallberg på Piiga, också från Mustang, med 24 poäng. Fjärde i cupen blev arrangörsföreningens Anni Töyrylä och Fenomen med 20 poäng och femte Helmi Luoto och Tiana med 18 poäng.
I våras ordnade föreningen en liknande cup-tävling i dressyr.
– I år har vi satsat på att ordna tävlingar på nivå 1 på olika stall i bygden. En orsak är att bottnen på vår tävlingsplan i Kokon behöver byggas om innan vi kan ordna tävlingar där igen. Det har varit givande att ordna tävlingar i flera stall och våra medlemmar har tycket om det, säger Jenny Tomperi.
Föreningen står ännu som arrangör för en tävling i dressyr. Den är söndagen den 13 november i Pr-stallet i Veckjärvi. I samband med den avgörs vilka som blir föreningsmästare i dressyr.

Banhoppning, nivå 1, 16.10

1. Lumia Timonen-Sandokhan, Hl-Ryttarteam Lovisa Rf, 0 felpoäng. 1. Elin Englund-Mary, Ratsastusurheilijat ry , 0. 1. Nelli Nieminen-Joso, Borgå Mustang, 0. 1. Jenny Tomperi-Gibaldo, Borgå Mustang, 0.
1. Lina-Lotta Kavander-Rolex, Hl-Ryttarteam Lovisa Rf, 0 fel, tid 64,45s. 2. Helmi Luoto-Tiana, Borgå Mustang, 0, 64,65s. 3. Anni Töyrylä-Fenomen, Borgå Mustang, 0, 64,93s. 4. Anton Beijar-Cubas, Borgå Mustang, 0, 72,84s. 5. Minni Heiniemi-Fidel, Ratsastusseura Kopse ry, 0, 73,77s. 6. Janette Vänttinen-Lassus, Borgå Mustang, 0, 76,67s. 7. Heidi Päivärinta-Gwen, Borgå Mustang, 0, 77,31s. 8. Roosa Kesonen-Lassus, Borgå Mustang, 4, 58,81s. 9 Leena Hill-Ms Emily Quackfaster, Porvoon Ratsastajat ry, 4, 71,29s. 10. Alice Tallberg-Piiga, Borgå Mustang, 4, 73,93s. 11. Emelie Malm-Elektros Proud Mary, Ratsastusurheilijat ry,4, 74,11s. 12. Ronja Turunen-Master, Borgå Mustang, 4, 76,75s. 13. Kaarina Olin-Liucius, Borgå Mustang, 4, 85,19s. 14. Isla Hällström-Gräns Murphy Conneely, Borgå Mustang Janus - 8, 62,63s.
1. Anni Töyrylä-Fenomen, Borgå Mustang 0 fel, tid 57,49s. 2. Isla Hällström-Gräns Murphy Conneely, Borgå Mustang, 0, 63,26s. 3. Alice Tallberg-Piiga, Borgå Mustang, 0, 68,16s. 4. Minni Heiniemi-Tunemeny Colly, Ratsastusseura Kopse ry, 0, 72,19s. 5. Madeleine Forsström-Vannas, Hl-Ryttarteam Lovisa Rf, 4, 61,57s. 6. Ronja Kuismin-Vifa, Borgå Mustang, 4, 63,33s. 7. Minni Heiniemi-Fidel, Ratsastusseura Kopse ry, 4,67,55s, 8. Anna Niska-Tropic Night, Borgå Mustang, 4, 81,45s. 9.
1. Minni Heiniemi-Tunemeny Colly, Ratsastusseura Kopse ry, 0 fel, tid 66,32s. 2. Heli Harri-Cubas, Borgå Mustang, 0, 76,49s. 3. Laura Korhonen-Sheila IV, Porvoon Ratsastajat ry, 0, 84,30s. 4. Matti Kuivisto-Eclair, Borgå Mustang, 0, 87,27s. 5. Nicolina Bergström-Twister, Borgå Mustang, 4, 66,34s.
6 Ronja Kuismin-Vifa, Borgå Mustang, 8, 67,21s.