Företagets mål är att anställa upp till femtio experter i Borgå. Servicecentret flyttar in i tredje våningen i kontorshuset på Linnankoskigatan 28.
- Vi har fått in ett stort antal arbetsansökningar i Borgå. Utbildningen av den första gruppen inleds redan den 18 oktober och målet är att få ihop ytterligare en grupp under den andra veckan i november. Arbetsintervjuerna pågår aktivt och vi söker nu också en servicechef för vårt nya servicecenter, säger Jyri Pouttu, VSP:s affärsverksamhetsdirektör i ett pressmeddelande.
Företagets kundserviceverksamhet har vuxit kraftigt de senaste åren, med kunder som representerar flera kända finländska varumärken. Företagets kundservice sysselsätter redan i nuläget nästan 350 personer i Salo, Åbo och Nystad. I Borgå är företaget särskilt intresserat av svensktalande arbetskraft.
ANDRA LÄSER

Polis
Polisens rapport om skolavslutningsfirandet: Några misshandlar och en hel del fylleri
05.06.2023 07:52


Drycker
Gunnel Englunds alkoholfria pellingeskumpa charmar - serveras på restaurang Vår
05.06.2023 06:29

Välgörenhetskonsert
Kända och okända Borgåkvinnor i minidrama under välgörenhetskonsert
03.05.2022 13:42