Ny förening i Lovisa – populär sport kan bli OS-gren

Den 13 juli grundades föreningen Loviisan toiminnallinen urheilu i Lovisa. Hjärnan bakom föreningen är lovisabon Antti Väkevä och det handlar om så kallad funktionell träning, eller funktionell fitness. På internationell nivå försöker man göra sportgrenen till en Olympisk sport.

TRÄNING. Medlemmar i den nya föreningen Loviisan toiminnallinen urheilu gör ett träningspass.
02.08.2020 09:00
Ett gäng på sex personer klädda i träningskläder står samlade utanför den nya föreningens träningssal vid gamla mejeriet på Chiewitzgatan i Lovisa. Några är vana idrottare medan andra är lite nervösa nybörjare. I kväll ska det bli ett kort program men pulsen lär nog stiga ändå.
Funktionell träning är ett rätt så brett koncept som handlar om att göra övningar som kopplar in många muskler genom olika rörelser.
– I princip all träning där man blandar in fler muskler för att göra en rörelse är funktionell träning. Den här formen av träning är väldigt lätt att anpassa till olika individer, säger föreningens ordförande Antti Väkevä.

ANDRA LÄSER