För ett år sedan slog Pernåbördiga Remi Lindholm skidkretsarna med häpnad under världscuppremiären Ruka. Det var bara andra gången han tävlade i världscupen och han slog sig redan in bland de tjugo bästa i 15 km fristil med jaktstart. Han var bäst av finländarna, då Iivo Niskanen stod över på grund av kylan.
Ett år senare, förra veckoslutet, var han i farten igen och inledde den internationella skidsäsongen 2022–2023 med buller – bokstavligen – och bång.
Uthållighetsspecialisten Lindholm stod över sprinten och satsade i stället på de längre distanserna. Åtta kilometer in i herrarnas 10 kilometerslopp såg det strålande ut då Lindholm låg på sjuttonde plats. Det kunde ha blivit karriärens bästa placering i världscupen, men i den sista utförsbacken kraschade han.
ANDRA LÄSER
Stockholm
Författaren Hanna Lundström är ett stort namn i Sverige –nu blir hennes dikter teater i Stockholm
06.02.2023 07:02


Skola och utbildning
Kitty Broas: Praktik på Östnyland – spännande men mycket givande
04.02.2023 11:47


Samhällsskydd och beredskap
Räddningsdirektören: Tidigare skrattade man åt Finland för att vi hade så många reservister och för att vi envisades med skyddsrum – nu skrattar man inte längre
03.02.2023 16:50
