Företagare dömdes för miljöförstöring i Sibbo – fick nytt tillstånd för grustäkt på samma förorenade område

En 73-årig företagare har dömts för miljöförstöring i Sibbo. Hans företag fick nyligen ett nytt tillstånd för en grustäkt på de områden som han ursprungligen dömdes för.

73-åringen dömdes till 8 månaders villkorligt fängelse. Bilden har inget med hans fastigheter att göra.
Max Nybergmax.nyberg@ostnyland.fi
20.01.2023 06:22
Mellan 2010 och 2018 förvarade en 73-årig företagare verktyg, oljetunnor och annat som förorenade marken på åtta fastigheter – fördelade på två adresser – i Sibbo. Till stora delar saknades också tillstånd. Kommunen hade uppmanat honom att åtgärda problemen, men inget hände. Uppmaningarna ledde till sist till en polisanmälan som följdes av åtal och en rättegång. 
I juni 2021 dömde tingsrätten företagaren och fyra företag för två fall av miljöförstörelse.
I augusti 2022 fick han ändå tillstånd för en grustäkt på vissa av fastigheterna som hade förorenats. Förvisso hade inte domen vunnit laga kraft ännu då.