Borgå Akilles har varit ett givet namn i guld- och medaljstriden i Bandyligan under de senaste åren. Akilles har inte förlorat en kvartsfinalmatch sedan 2015 och i fjol med det förnyade slutspelssystemet gick man enkelt direkt till semifinalskedet efter en obestridd andraplats i den övre fortsättningsserien.
Vårvintern 2023 är det andra takter som gäller. Akilles kom femma i grundserien och fortsätter därmed sin säsong i den lägre fortsättningsserien därifrån bara två av fem lag tar sig vidare till kvartsfinalskedet.
Akilles slant ner till den lägre fortsättningsserien på grund av en segerlös fem matcher lång svit i slutet av grundserien. Tre förluster och två oavgjorda blev det.
ANDRA LÄSER
Lovisa
Skrotbilar, olja och ackumulatorer: Företagare dömd för miljöförstörelse i Lovisa – hovrätten skärpte straffet
30.03.2023 06:32


Avfall
Bioavfall ska sorteras i alla egnahemshus – i Borgå träder regeln i kraft om ett år
29.03.2023 10:19


Stress
Inflammerande mat, blåljus och stillasittande - hälsocoachen vet var skon klämmer
29.03.2023 11:08
