Ett gäng äldre frivilliga brandmän från Tolkis jobbar med belysningen vid bryggan vid Dansholmen. De brukar träffas varje tisdag, det finns alltid något som behöver repareras eller skötas om i eller utanför lokalen. Alla har en lång historia på orten, flera har jobbat vid industrin som de sista åren före stängningen 2009 hörde till Stora Enso-koncernen.
– Vi protesterar inte mot planerna att förstora industriområdet vid hamnen. Vi tror att ett stort hamnområde leder till fler arbetsplatser och det är en viktig sak. Tolkis har varit industriort sedan 1872, nästa år blir det 150-årsjubileum.
Man konstaterar att verksamheten på det nuvarande hamnområdet säkert redan sysselsätter fler än sågen gjorde under de sista åren.
ANDRA LÄSER

E-handel
Kurt Lindroos fick bild på nakna bröst när han väntade på postpaket: ”Jag insåg att jag blivit lurad”
31.01.2023 10:08

Skolor
Försäljningen av Kyrkoby skola i Pernå återremitterades – "Personligen anser jag att..."
31.01.2023 09:08


Evenemang
Grands digra vårprogram: småstygg och finurlig teater om Tinder är bara ett av inslagen
31.01.2023 06:32
