Mycket har hänt i Andersböle och Veckkoski – på fastlagsjippot finns de flesta av de artiklar som skrivits om regionen

Allt som hänt i Andersböle och Veckkoski har säkert inte omnämnts i tidningarna, men mycket nog. När byaföreningen Anderböle-Veckkoski Ungdomsförening ordnar fastlagsfest på söndagen kan man ta del av historien i artikelform.

Kristina Lönnfors, mångårig ordförande för Andersböle-Veckkoski ungdomsförening, visar fram en av artiklarna som skrivits om bygden. 
Jannika Lindénjannika.linden@ostnyland.fi
17.02.2023 13:26
Mellan klockan 13 och 15 på söndag, den 19 februari, är det öppet hus på Andersböle-Veckkoski ungdomsförenings föreningshus Högbacka. Förutom – naturligtvis – möjligheten att få sig en kopp kaffe med fastlagsbulle ställer föreningen också till med en utställning.
– Vi har sparat alla gamla artiklar som handlar om bygden eller personer som bott här. Nu kan man komma och ta del av allt som skrivits, säger föreningens mångåriga ordförande Kristina Lönnfors
Kvarnen, järnvägen, Högbacka, igenkänningsfaktorn är säkert stor för den som vuxit upp i byarna.
– Vi lägger fram urklippen på bordet, och så kan man köpa en kopp kaffe och fastlagsbulle, säger Lönnfors.
Det är inte första gången de aktiva i ungdomsföreningen ordnar med utställning av något slag, men det är första gången som artiklar skrivna om bygden plockats fram.
Andersböle-Veckkoski ungdomsförening har omkring 200 medlemmar, i dag största delen pensionärer. 

ANDRA LÄSER