I början av december gick OK Trian ut med att de anlitat Otto Simosas som ny träningschef. Simosas är alltså tillbaka i sin före detta hemmaförening, men rollen är annorlunda för topporienteraren som före flytten till Tampereen Pyrintö i Trians färger gick hela vägen till EM och VM.
Det var i augusti-september då hjulen började rulla då Simosas tog emot ett tränaruppdrag för en liten grupp i idrottsakademin i Östra Nyland. Kort därpå dök träningschefsjobbet upp. OK Trian kontaktade Simosas och efter förhandlingar samt diskussioner om arbetsrollen nappade 27-åringen på jobbet.
– Jag har huvudansvar om OK Trians träningsschema på vecko- och årsnivå. Jag ser till att träningen sköts på rätt sätt. Jag är själv med på minst två träningar per vecka, berättar Simosas.