Här är listan på de östnyländska studenterna våren 2019

Östnyland gratulerar!

Listan uppdateras.

Borgå gymnasium, 107 studenter

Alhonen Luka
Andergård Hanna
Asplund Sophie
Astikainen Jannette
Augustsson Solmar
Bengs Anna
Björkendahl Carl-Wilhelm
Blomqvist Janne
Blomqvist Josefine
Borges Nestor
Bäckman Kira
Ek Rasmus
Elho Sofie
Englund Carl
Englund Linda
Englund Wilma
Fager Torbjörn
Fjäder Wilma
Fridolfsson Rasmus
Främling Ottilia
Grönlund Ellen
Gustafsson Emma
Haaja Isabella
Hackman Oscar
Haglund Sarah
Halttunen Julia
Helanne Daniela
Henrichson Oliver
Henriksson Alina
Hokkanen Tony
Hoviniemi Luna
Huitula Anna
Ingelin Nicce
Jalkanen Robin
Johansson Kenneth
Jokinen Anselmi
Jokinen Belinda
Jämbäck Benjamin
Jääskeläinen Kalle
Kaasinen Ninna
Kaikkonen Pipsa
Karlqvist Melinda
Karlsson Emil
Ketola Annika
Kukkonen Ville
Kyttälä Elin
Lai Kenny
Laine Iida
Liitiäinen Charlotta
Liljendal Sandra
Lindberg Ida
Lindberg Kasper
Lindberg Linus
Lindholm Mikael
Lindholm Monica
Lindroos Ellinor
Lindström Jesse
Malmström Ronja
Meling Patrik
Metsämäki Paulina
Nieminen Mikaela
Nordman Alina
Nordman Axel
Nordström Joakim
Nylund Johan
Nymark Elon
Ohinmaa Ida
Olin Hannah
Pakarinen Anna
Paldanius Sofia
Qorbani Reza
Ranta Sara
Rif Jim-Isak
Rikberg Oskar
Samlihan Marie
Seppälä Sami
Silberstein Nathaniel
Simonsen Fredrik
Sirkanoja Tara
Sjöblom Wilma
Sjöström Janica
Skogberg Jimmy
Smeds Benjamin
Smidtslund Janita
Staljon Mathilda
Stenström Isabella
Stenström Lina
Stenvall Rurik
Still Karla
Strandvik Maria
Ståhl Annika
Suojanen Kristiina
Svedberg Rasmus
Söderberg Ellen
Söderström Oliver
Veppling Erika
Weckström Jannica
Weissmann Saga
Ylänkö Erik
Åberg Benjamin
Borgå gymnasium, studenter med yrkesexamen som grund
Fredrikson Benjamin
Lindholm Melina
Sevelius Ville
Skog Isak
Söderman Phoebe
Tuppurainen Kia
Viljakainen Jessika

Sibbo gymnasium, 34 studenter

Ahlgren Fanny
Bergström Susanna
Bäckström Emilia
Franzén Niklas
Halmevaara Isabella
Henriksson Anders
Jakka Malin
Jakka Ida
Kerttula Kristian
Kuhlman Emilia
Kunnas Anton
Lehtimäki Henrik
Lindfors Nea
Lindgren Egon
Lindh Oliver
Lindström Kia
Marttinen Sebastian
Mänttäri Ellen
Nyberg Emma
Olin Max
Paimela Jenna
Selänniemi Lotta
Sundberg Sebastian
Taimitarha Yasha
Tillander Casper
Tåg Anni
Udd Emma
Weppling Oskar
Westerlund Alexander
Westerlund Minna
Wickström Vera
Wirén Alex
Wrede af Elimä Wilhelm
Åberg Matilda

Lovisa gymnasium, 48 studenter

Ek Linus
Eklöf Malena
Ekman Jon
Engström Elin
Engström Ida
Eriksson Rasmus
Eriksson Victor
Forsström Alex
Fält Emilia
Grönholm Isa
Heijnsbroek Charlotta
Henriksson Ingrid
Ihle Michelle
Isotalo Venla
Johansson Jessica
Jordas Hanna
Katajamäki Asta-Maria
Kavander Lina-Lotta
Kolu Annika
Kovanen Riku
Kristén Emil
Mickos Ina
Möller Robin
Neuvonen Joni
Norrmark Jonas
Nygrén Ina
Olander Jonatan
Pitkänen Kevin
Rinne Saska
Segerman Victoria
Sjöblom Nellie
Smeds Emil
Stark Niklas
Storgårds Fanny
Ståhl Kasper
Tallberg Emilia
Terkki Emma
van den Hoek Alice
Åkerlind Morris

Kotka svenska samskola, 2 studenter

Pousi Minna Kristiina
Westerlund Mikael Kristian

Linnankosken lukio, 129 studenter

Aitolahti Matias
Alanko Iina
Alanko Laura
Belhout Yasmin
Blomberg Julia
Bäcksbacka Sanni
Demirtas Melisa
Dumani Florina
Eerola Leevi
Eloranta Ira
Haapasaari Nanetta
Haapavaara Johannes
Halonen Alexandra
Hartikainen Jani
Hatunen Anna
Hautamäki Julia
Heikkilä Leevi
Heinonen Toivo
Hentunen Lassi
Hoikka Miina
Hänninen Laura
Ikonen Miro
Ikonen Ruusa
Ilander Charlotta
Illman Alexandra
Jaakola Maria
Johansson Elli
Jokinen Ida
Jokinen Joni
Jokinen Karoliina
Jokinen Katariina
Juusti Mikko
Järvinen Joanna
Kampman Annika
Kankaanpää Kielo
Karlsson Henna
Kauppi Juho
Kemppainen Jarkko
Kiiveri Paavo
Kiuru Aino
Komu Erin
Komulainen Aino
Koponen Oona
Koppanen Tomi
Korhonen Milla
Korte Juska
Kortejärvi Siiri
Korvenaho Oona
Koskinen Ella
Krigsman Cilla
Kuipers Miika
Kylmänen Konsta
Kytömaa Lauri
Kyytsönen Julia
Käpynen Oona
Laaksonen Teemu
Laine Renea
Lamponen Tiamaria
Lattu Onni
Laurila Jaana
Le Hai-Dang
Lehtinen Väinö
Lehto Juuso
Leinonen Nelli
Leppänen Miia
Leskinen Helmi
Leskinen Jim
Liimatainen Henri
Lindgren Iida
Lindström Emilia
Mankonen Rosa
Mansikkamäki Nelli
Miettinen Pyry
Mutikainen Marella
Mykkänen Joonas
Mykkänen Miska
Määttä Sara
Natunen Kristian
Nazarova Emilia
Nevalainen Thomas
Nousiainen Veera
Nyman Nooa
Paakkunainen Veikka
Palm Jasmin
Pasanen Rosanna
Peltola Joel
Perttilä Amanda
Pettersson Tuomas
Piilola Valtti
Punnonen Pinja
Puuronen Paavo
Rahkonen Lauri
Rankka Viljari
Ratinen Sara
Rautakoski Aapo
Ruotsalainen Roope
Röytiö Marianne
Saukko Saskia
Savioja Vertti
Savolainen Lotta
Schakir Damla
Seppänen Anni
Siloaho Milla
Siltala Vaula
Silvennoinen Otto
Sipilä Lauri
Somiska Aino
Sorvari Jenna
Sulander Iiro
Sunnvik Isabella
Suonpää Oona
Sutelainen Eerika
Söderström Fanny
Takala Tapani
Tepsa Catarine
Toivonen Susanna
Tran Jenniphi
Truong Anh
Tuominen Sanni
Tuominen Ville
Turunen Jemi
Vaahtiala Annika
Vainio Venla
Valorinta Miro
Vartiainen Antti
Vellamo Aida
Vuolteenaho Elina
Väinölä Jimi
Yee Myint

Linnankosken lukio, linjen för vuxenstuderande, 17 studenter

Andersson Hanna
Budeci Aurora
Haapanen Aapo
Hattukangas Suvi
Häyhä Siiri
Jäntti Elsi
Laakso Lauri
Maiste Mehis
Matikainen Kia
Nikula Ruut
Palosaari Antti
Partanen Roi
Savola Helmi
Sillfors Pinja
Sorvisto Anni
Uljua Jonna
och en person som inte gett sitt tillstånd till att namnet publiceras

Loviisan lukio, 16 studenter:

Aalto Wilma Alexandra
Heiskanen Kia Katarina
Hämäläinen Lauri Matti Juhani
Häyhä Severi Lauri Daniel
Kankkunen Iiro Oskari
Kantola Sonja Karoliina
Kekkonen Miia Maria
Koskinen John-Erik Osvald
Leppälä Arttu Oskari
Matiskainen Olli Eemeli
Mettälä Henna Susanna
Nilsson Ann-Marie Marcella
Pelto Thomas Henri Olavi
Sandvik Janina Nora Olivia
Viljasuo Wilma Emilia
Virtanen Jani Ilmari Johannes

Sipoon lukio, 41 studenter

Aalto Matti
Aaltonen Olli
Byman Elias
Finnbäck Sandra
Haikonen Ville
Heikkilä Kalle
Hietarinne Eemil
Holappa Jasmin
Hurtta Leevi
Hänninen Lotta
Järvinen Joonas
Kantonen Miia
Katajarinne Jonna
Koivisto Pinja
Kuula Emma
Lamppu Juuso
Lankinen Salla
Lappalainen Teppo
Lehmusto Rasmus
Manninen Markus
Mattila Kia
Mertaniemi Sara
Mäntynen Mikke
Nyholm Elias
Nyman Elis
Pelkonen Pinja
Pennanen Arttu (dubbelexamen)
Pennanen Emil
Pirtonen Julia
Pohjalainen Vesa
Rajamäki Karel
Raunio Eetu
Ruskeepää Aleksi
Seppänen Ina
Seppänen Mia
Säyniö Elias
Taponen Elina
Vuorinen Veeti
Vuorinen Vilma
Wahlström Timi
von Schantz Kim

ANDRA LÄSER