För några veckor sedan ville Lovisa stad ha förslag från barn i åldern 1–6 år om vad den nya gränden invid det planerade daghemmet i centrum ska heta.
Barnens skaparkraft blomstrade och staden tog emot 19 förslag.
Till slut valdes Elwa-Lilja Franks förslag Fnittergränd (Kikatuskuja). Arbetsgruppen gillade även skarpt Vertti Hakalehtos förslag Kompisgränden och beslöt att föreslå namnet Kompisskogen (Kaverimetsä) för den närliggande parkskogen.
Båda får ett gåvokort till en bokbutik i Lovisa, där de kan mata sin kreativitet ytterligare. Lovisa stad vill tacka alla deltagare.
Planutkastet för bangården, inklusive dessa namnförslag, tar fart inom beslutsfattandet redan nästa vecka. Planprocessen är ännu i startgroparna. Trots att inga hinder för namnförslagen hittades i detta skede, kan man inte garantera att det inte senare blir ändringar.
Efter framläggande fortsätter planen via näringslivs- och infrastrukturnämnden till stadsstyrelsen och vidare till stadsfullmäktige.
– Hoppeligen kommer man om några år att i Kompisskogen i Lovisa fnittra åt Fnittergränden, säger chefen för småbarnspedagogik Sofia Hoff i ett pressmeddelande.
ANDRA LÄSER
Lovisa
Skrotbilar, olja och ackumulatorer: Företagare dömd för miljöförstörelse i Lovisa – hovrätten skärpte straffet
30.03.2023 06:32

Räddningsverket
Skärmflygning misslyckades i Lappträsk – räddningsverket kom till undsättning
30.03.2023 07:59



Personalbrist
Sjuk personal i vårdcentralen och brist på vikarier gör väntetiden lång i Borgå
29.03.2023 13:01
