Ödesmatch väntar Butchers – Futuralagen på friidrottsresa

Augusti är här, sommarpauserna är över och nu börjar det vara dags att tagga upp sig för en lång slutspurt. Östnyland kollar vad läget är för de lokala bollsportslagen.

Argentinsk-italienska kickern Enzo Affaticati i farten.
Tommi Willbergtommi.willberg@ksfmedia.fi
01.08.2022 05:02
Lönnligan: Butcher avslutade juli månad med en blytung förlust. En seger borta mot huvudkonkurrenten Wolverines hade varit guld värd men Butchers lyckades inte med ett rövartåg till Helsingfors.
Kampen var det inget fel på. Unga Luukas Eerolas touchdown och Enzo Affaticatis bonuspoäng gav Butchers en tidig ledning. Wolverines svarade dock med tre touchdowns inom loppet av fem spelminuter. Eerola-Affaticati reducerade ännu före pausvilan (21–14) men närmare än så kom man inte. Wolverines avslutade matchen starkare och vann med 38–20.
Näst på programmet står Butchers-Roosters på torsdag. I praktiken en måste Butchers vinna om hoppet om en semifinalplats ska leva länge. Just nu ser tabelltoppen och lagens seger/förlust-facit ut så här: Steelers 9/0, Crocodiles 6/2, Wolverines 6/3, Roosters 5/3, Butchers 3/5.

ANDRA LÄSER