På 1700-talet var östnyländska måltider mer sociala än idag, men maten var också ett sätt att upprätta status

De kryddor som användes i matlagningen på 1700- och 1800-talen skulle förmodligen avskräcka många moderna människor, men en aktuell utställning belyser hur våra måltider förändrats genom årtionden.

Niclas Warius är känd som fotokonstnär, men en del av hans verk är medvetet skapta så att åskådaren blir osäker på om det handlar om fotografier eller målade verk.
01.03.2023 14:07
På Lovisa stads museum pågår utställningen Salt, socker och citron som ger en fascinerande inblick i hur viktiga måltiderna varit redan i 1700-talets östnyländska hushåll. Framför allt belyses herrgårdarnas och de finare borgarhemmens kosthållning, eftersom överklassens måltider är bättre dokumenterade än lantbefolkningens.
Museet har samarbetat med Svenska litteratursällskapets forskare Maren Jonasson och Mannerheim- museets chef Märtha Norrback som är aktuella med det digitala utgivningsprojektet Historiska recept. Det går bra att testa de gamla recepten, eftersom nästan alla ingredienser fortfarande går att få tag på.
Forskarna har själva prövat flera recept, både mer och mindre framgångsrikt.

ANDRA LÄSER