Point College ska bygga ett nytt campus på Västra åstranden. Projektet beräknas kosta 12–15 miljoner euro och finansieringsmodellen är leasing i tjugo års tid. Efter det följer förlängning, inlösning eller överföring till annan ägare. För finansieringen behövs en proprieborgen av ägarna för att leasingen ska bli så förmånlig som möjligt. Bygget ska stå inflyttningsklart före hösten 2018.
Frågan tas upp av kommunfullmäktige på måndag. Förslaget är ett klart nej.
Kommundirektören hänvisar till ett tidigare beslut om riktlinjerna för att ordna utbildning på andra stadiet i östra Nyland. I det sägs bland annat att verksamheten och lokalen ska hållas isär och lokalfrågan ska lösas först. Byggandet av campuset ska ske utan kommunal finansiering. Dessutom bör utbildningen ordnas separat för varje språkgrupp så att Point Colleges trespråkighet beaktas.
Om lokalfrågan inte kan lösas på det sätt Sibbo önskar, vill kommunen påbörja förhandlingar om att dra sig ur de nuvarande utbildningsorganisationerna. Om det inte hittas en lösning för att ordna utbildning utifrån språk är det Sibbos förslag att Borgå stad tar helhetsansvaret för ordnandet av utbildningen på andra stadiet.
ANDRA LÄSER
Musik
Flera av Finlands mest intressanta popmusikartister uppträder i Lovisa i augusti
31.03.2023 13:21

Medaljer
Med sisu och blodet rinnande ur näsan – veteranerna tog hem över 60 medaljer i VM på skidor
01.04.2023 08:41


Fastighetsaffärer
Fastighetsmarknaden stannade upp i Lovisa – men också andra orter ser minskad köpiver
01.04.2023 09:10

Borgå
Gamla stan i Borgå hade kunnat jämnas med marken – en enda man spelade en avgörande roll för att rädda stadsdelen
31.03.2023 11:09
