Ann-Louise Hansson (till vänster), Siw Malmkvist och Lill-Babs Svensson fick stående ovationer också i Borgå.

4
Damtrio sprängde myten om tanten

BORGÅ. Sällan har väl förväntningarna på en konsert varit så höga som inför Tre tjejer som i torsdags slutligen landade i Borgå efter en mindre Finlandsturné.

Publicerad
23.5.2011 kl. 15.13

 Svenska schlagerhimlens främsta drottningar har fått stående ovationer var de än uppträtt och det är inte lite för tre artister som inledde sina karriärer på 1950-talet.
Och visst var det något extraordinärt som publiken fick se. Barbro, Lill-Babs, Svensson, Siw Malmkvist och Ann-Louise Hansson bjöd på en så dundrande show att man för ett ögonblick undrade vad de blandat i sin morgongröt. Svaret torde dock hittas i en kombination av erfarenhet, begåvning och ett brinnande intresse för att få göra det man älskar allra mest. Trots att de turnerat med showen sedan 1996 syntes inga spår av trötthet eller slentrian i uppträdandet. Det var professionellt utfört och framför allt roligt. Det finns inget mer underhållande än artister som behärskar den ädla konsten att vara självironiska.
Sånger och anekdoter
Att damerna älskar att uppträda, syns. Redan från första stund när de sveper in på scenen iklädda vita korta kavajer, svarta byxor och smycken i strass, har de publiken i sitt grepp. Den starka scenkarisman och de fantastiska sångrösterna gör att det inte spelar någon roll att man aldrig hört Lill-Babs sjunga Är du kär i mig ännu, Klas-Göran. Här bjuds på musik som är lätt att falla för oavsett om man är schlagerentusiast eller inte. En dam i publiken kunde inte ha sagt det bättre: Tänk att musik som gjordes när vi var unga fortfarande låter så här bra. Månne våra ungdomar om femtio år tycker det samma om sin musik.
Cloun i showen är att visa att god underhållning inte hänger på åldern. Vid fyllda 74 (Malmkvist), 73 (Lill-Babs) och 67 (Hansson) verkar det som om damerna njuter som aldrig förr. Sångnummer som består av de största hitsen av respektive artist varvas med anekdoter och minnen som en lång karriär inom musikbusinessen gett.
Sångerna framförs i stort sett solo och publiken får njuta av många gamla godingar som Malmkvists Flickor bak i bilen, Hanssons Är du ensam i kväll, och Lill-Babs Mitt liv. För ackompanjemanget står en tremanna orkester vars insats man verkligen förstår att uppskatta när det blir dags för konsertens avslutande 25 minuter långa medley som är så fartfyllt att man tror att Idrottshallens tak på riktigt ska lyfta.
Middag med Kekkonen
När man varit med så länge som Malmkvist, Lill-Babs och Hansson har man också råd att driva med sig själv och visa att livet inte är så allvarligt. Den som lägger sig själv mest i blöt är Lill-Babs vars färggranna liv getts spaltutrymme så gott som hela den tid hon varit hela svenska folkets Lill-Babs. Det är ett faktum som hon med beundransvärd självironi delar med sig av utan att verka det minsta bitter.
En skojig anekdot om hur hon en gång fick äran att vara bordsdam åt president Kekkonen under en middag i Helsingfors, vittnar också om ett varmt sinne för humor. Kekkonen hade frågat Lill-Babs om hon visste varför toalettpappret är dubbelt i Finland. Svaret löd: För att en kopia alltid måste skickas till Sovjetunionen.
Till konsertens bästa giv hör det underliggande budskapet att man inte måste börja bete sig på ett visst sätt bara för att man uppnått en viss ålder. 70+ behöver inte alls innebära att det enda som gäller är ett stillsamt pensionärsliv fyllt av ålderskrämpor men inga nöjen. Lill-Babs, Malmkvist och Hansson är levande bevis på motsatsen och efter att ha sett dem ge järnet på scen skulle det aldrig falla en in att kalla dem tanter. Man skulle aldrig våga.

Pia Vuorio

Betyg: 
4
4
Snitt: 4 (2 betyg)
Ditt betyg: Ingen

Skriv ny kommentar

Första kedjan var på väg att ta över ledningen för Konstfabriken

Kristoffer Åberg

BORGÅ. In i det sista såg det ut som om stadsstyrelsen på måndagskvällen skulle byta ut Konstfabrikens politiska ledning, men så ändrades planerna. 

Åtminstone fyra skolor är nedläggningshotade

Lasse Lehtinen

LOVISA. Nu står det klart att upp till fyra skolor kan få stänga för gott. Skolnätsutredningen föreslår drastiska åtgärder.

Världsarv finns också Lappträsk

LAPPTRÄSK. Ett av Unescos världsarv finns i Porlom. En ny tillsatt arbetsgrupp har fått i uppgift att jobba för att öka medborgarnas kännedom om kulturmiljön.

Fusioner i Svenskfinland kräver tvång

De små kommunerna i Svenskfinland är kritiska till Finansministeriets förslag till ny kommunkarta.

Rosorna charmar i Lovisa

Fredrika Sundén

LOVISA Evenemanget Rosornas charm arrangeras för andra året i rad av föreningen Lovisa Historiska Hus. Den här gången smyckas staden med rosor mellan den 6 och 8 juli.

I kväll publiceras utredningen över skolnätet i Lovisa

LOVISA. I kväll presenteras strategin för skolnätet i Lovisa i ett möte för stadens lärare och personal. I morgon kväll, tisdag, är det föräldrar och andra intresserade som får ta del av utredningen. Konsultens resultat publiceras på Östra Nylands webbsida i kväll klockan 20.

Vägskojare ger fejkringar

Jan-Erik Andelin

ÖSTNYLAND. En bilskojare utmed motorvägen lurar bränslepengar av medbilister i utbyte mot tunga leksaksringar.

Pianist och Finlandia kronan på stilig öppningskonsert

Egil Green

BORGÅ. Den officiella öppningskonserten i Avantisalen med Nordea Jean Sibelius Orchestras (NJO) unga musiker under Jukka-Pekka Sarastes ledning den 19 maj blev en välklingande musikupplevelse i en nästan fullsatt sal.

Före detta Tarmo-spelare greps i USA

BORGÅ. Gyasi Cline-Heard, som spelade i Tarmo för tio år sedan, misstänks vara ledaren för en liga som bedrivit narkotika- och vapenhandel i Florida, skriver Tampa Bay Times.

Tysk-grekiska eurooklarheter

Tysklands förbundskansler Angela Merkel föreslår att Grekland kunde folkomrösta om euron, uppger den grekiska premiärministerns kontor. Tyskland förnekar bestämt uppgiften.

Möjligt men krångligt att klara sig utan egen bil i Borgå

BORGÅ. Även om Borgå i dag har en rätt väl fungerande lokaltrafik, ställs nya krav också på bussrutterna i takt med att staden växer och förändras.

Många endagsrestauranger i Borgå

BORGÅ. Ett tiotal entusiaster i Borgå nappade på idén att öppna restaurang för en dag. Gör en utfärd till ett privat hem som bjuder på läckerheter på lördag.

Körde berusad, två barn i bilen

ÖSTNYLAND. En förare körde på riksväg sju med 1,45 promille i blodet. Hon hade dessutom två barn med sig i bilen.

World Harmony Run nådde Pyttis

PYTTIS. Loppet startade 23 februari i Portugal. Fredagen den 18 maj nådde World Harmony Run Pyttis.

Nära storbrand i svingård

LAPPTRÄSK. I torsdags slog blixten ner i en svingård i Lappträsk och en storbrand var hotfullt nära.

Unga musiker ger extra kick

BORGÅ.Unga, ivriga och begåvade musiker ger alltid en tilläggsdimension åt en konsert. Så ta vara på tillfället och kom och lyssna på den officiella öppningskonserten i Konstfabrikens Avantisal på lördag kväll den 19.5.
Så tycker Nordea Jean Sibelius Orchestras dirigent och konstnärliga ledare Jukka-Pekka Saraste under en kort paus i fredagens övningar.

Stort intresse för SFP:s ordförandeval

ÖSTNYLAND. Svenska folkpartiets partidag i juni kommer att bli en rysare när delegaterna har två starka kandidater till ny partiordförande att välja mellan. Anna-Maja Henriksson och Carl Haglund anses allmänt var ganska jämnstarka. Partidagen hålls i Karleby och har väckt så stort intresse att man tvingats öka antalet delegater. Borgåbladet och Östra Nyland har kartlagt hur de östnyländska partidagsdelegaterna tänker rösta. 

När delikatessen kom till byn

PYTTIS. Sommarhandelsman Antti Metsola, 24, har inga små visioner.
– På sikt kan vi ha en hel kedja sommarbybutiker, säger han. Han står nu för andra sommaren i rad i butiken i Svartbäck i Pyttis, med öppet bara för stugsäsongen.

Många riskerar förlora sin studierätt

Tusentals studerande som inledde sina universitetsstudier 2005 måste ansöka om förlängning av studierätten om de saknar examen i slutet av juli.

Polisen varnar för skojare

ÖSTNYLAND. Krimskramsskojare har denna vecka försökt stoppa folk på motorvägen i östra Nyland.

För Johanna blev hobbyn ett yrke

LOVISA. Vindlande trappor leder upp till Konstvinden. I den skumma vindens mörka prång visas keramikföremål en dryg vecka framåt. Det är de allra första keramikartesanerna från en svenskspråkig vuxenutbildning som presenterar sina alster.

Musikal om falsk reality-tv tävling

BORGÅ. Hur skulle det kännas att delta i en tävling där vinnaren är utsedd i förväg och allt är en stor bluff?

Vårens studenter i Borgå och Sibbo

112 elever i Borgå gymnasium, 185 i Linnankosken lukio, 38 i Sibbo gymnasium och 48 i Sipoon lukio blir studenter denna vår.

Vårens studenter vid Lovisa gymnasium

LOVISA. Lovisa Gymnasium gjorde i år ett fint resultat i studentskrivningarna, medeltalet blir 4,8. Här är listan över årets svenska Lovisastudenter.

Här börjar rörelsen

LOVISA. På tisdagen sjöng Vesa-Matti Loiri för invånarna på Maritahemmet i Lovisa. Det här uppträdande var mera än bara en konsert.