Tintin lyser också som filmstjärna
BORGÅ. När två av filmens stora namn slår sig ihop för att ge ny stjärnglans åt den världsbekanta seriefiguren Tintin på tredimensionell tecknad film är resultatet häpnadsväckande bra.
- Uppdaterat
- 18.11.2011 kl. 21.11
- Publicerad
- 16.11.2011 kl. 15.30
Men så sitter också Steven Spielberg i regissörsstolen och Peter Jackson på producenttaburetten i filmen The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn eller på svenska Tintin och enhörningens hemlighet.
Filmen baserar sig på två av de populära seriemagasinen om Tintin, som började utkomma redan 1929, nämligen Enhörningens hemlighet och Rackham den Rödes skatt.
Actionspäckat
De här två berättelserna har regissören piffat upp med tredimensionell ögonfröjd i allmänhet och en rejäl dos action i synnerhet.
Redan från start märker man att filmen är en för Steven Spielberg typisk dykning direkt ner i äventyret och tempot bara trissas upp. Ungefär från halva filmen, då kapten Haddock i en alkoholdoftande drömsekvens upplever hur förfadern, kapten Francois Haddoque, blir angripen av pirater, börjar den gå på högvarv och så fortsätter det fram till slutet. Det är ju samtidigt litet avigt eftersom böckerna inte karakteriseras av den här typens superfarthållning, men som helhet är Tintin-filmen ändå så bra att man förlåter det mesta.
Enda friska typen
Time Magazine har filmen som huvudartikel i sitt nummer den 31 oktober. Här framhålls bland annat att Spielberg länge närde drömmen att göra film av Hergés – en pseudonym för George Remi (1907–1983) – klassiska journalistdetektiv. Herrarna träffades kort före Hergés död 1983, men först i mitten av decenniet 2000-2010 hade den animerade filmtekniken utvecklats så långt att Spielberg på allvar tog itu med det tidsödande animationsarbetet. Hela fem år gick åt till förberedelser medan inspelningarna avverkades på 31 dagar.
Resultatet är en seriös hedersbetygelse till Tintins klassiskt realistiska men samtidigt mycket egendomliga värld. Ständigt i underläge slår denna evigt unga journalistgrabb med sin bångstyriga röda pannlugg sig fram "som den enda friska karaktären i ett universum befolkat av intrigmakare, dipsomaniker (periodsupare), excentriska genier och rena bindgalningar" för att låna Time.
Som en extra bugning till Hergé har Spielberg i filmens inledningssekvens, där Tintin låter avporträttera sig av en gatukonstnär, gett honom Hergés gestalt. Hergés märkliga slott i Frankrike finns också med i filmen.
Mystiska fartyg
Handlingen tar fart när Tintin hittar ett fint modellfartyg på en loppmarknad . Knappt har han köpt det förrän andra personer börjar visa ett omotiverat stort intresse för skeppet, som mycket snart blir stulet.
Tintin inser snart på att det finns tre identiska modeller och i vart och ett av dem ett hemligt budskap som leder honom och hans hund Milou vidare. Så bär det av, först till ett fraktfartyg där Tintin möter sin sedermera mycket goda vän kapten Haddock som är fången där. Det fortsätter med en flykt i livbåt, en vådlig färd i flygplan och vidare till en marockansk hamnstad.
Allt är tecknat i så kallad motion capure animationsteknik med riktiga skådespelare som rörlig modell. Jamie Bell, huvudperson i dansdramafilmen Billy Elliot från år 2000, är Tintin och James Bondskådespelaren Daniel Craig professor Sackarin/Rackham den Röde. Andy Sergis, förlaga till den vämjeliga Gollum i Peter Jacksons Sagan om ringen filmtrilogin, är kapten Haddock.
Skådespelarna har inte bara lånat sin habitus och sitt kroppsspråk utan också sina röster, eftersom filmen berömligt nog körs i engelskspråkig originalversion med textning på båda inhemska språken. Det betyder 99 minuter högklassig underhållning innan sluttexterna börjar rulla på.
Eftersom filmen slutar minst sagt på hälft är en uppföljare att vänta. Om ryktena stämmer blir Steven Spielberg i den filmen producent, medan Peter Jackson regisserar.
Första kedjan var på väg att ta över ledningen för Konstfabriken
BORGÅ. In i det sista såg det ut som om stadsstyrelsen på måndagskvällen skulle byta ut Konstfabrikens politiska ledning, men så ändrades planerna.
Åtminstone fyra skolor är nedläggningshotade
LOVISA. Nu står det klart att upp till fyra skolor kan få stänga för gott. Skolnätsutredningen föreslår drastiska åtgärder.
Världsarv finns också Lappträsk
LAPPTRÄSK. Ett av Unescos världsarv finns i Porlom. En ny tillsatt arbetsgrupp har fått i uppgift att jobba för att öka medborgarnas kännedom om kulturmiljön.
Fusioner i Svenskfinland kräver tvång
De små kommunerna i Svenskfinland är kritiska till Finansministeriets förslag till ny kommunkarta.
Rosorna charmar i Lovisa
LOVISA Evenemanget Rosornas charm arrangeras för andra året i rad av föreningen Lovisa Historiska Hus. Den här gången smyckas staden med rosor mellan den 6 och 8 juli.
I kväll publiceras utredningen över skolnätet i Lovisa
LOVISA. I kväll presenteras strategin för skolnätet i Lovisa i ett möte för stadens lärare och personal. I morgon kväll, tisdag, är det föräldrar och andra intresserade som får ta del av utredningen. Konsultens resultat publiceras på Östra Nylands webbsida i kväll klockan 20.
Vägskojare ger fejkringar

ÖSTNYLAND. En bilskojare utmed motorvägen lurar bränslepengar av medbilister i utbyte mot tunga leksaksringar.
Pianist och Finlandia kronan på stilig öppningskonsert

BORGÅ. Den officiella öppningskonserten i Avantisalen med Nordea Jean Sibelius Orchestras (NJO) unga musiker under Jukka-Pekka Sarastes ledning den 19 maj blev en välklingande musikupplevelse i en nästan fullsatt sal.
Före detta Tarmo-spelare greps i USA
BORGÅ. Gyasi Cline-Heard, som spelade i Tarmo för tio år sedan, misstänks vara ledaren för en liga som bedrivit narkotika- och vapenhandel i Florida, skriver Tampa Bay Times.
Tysk-grekiska eurooklarheter
Tysklands förbundskansler Angela Merkel föreslår att Grekland kunde folkomrösta om euron, uppger den grekiska premiärministerns kontor. Tyskland förnekar bestämt uppgiften.
Möjligt men krångligt att klara sig utan egen bil i Borgå
BORGÅ. Även om Borgå i dag har en rätt väl fungerande lokaltrafik, ställs nya krav också på bussrutterna i takt med att staden växer och förändras.
Många endagsrestauranger i Borgå
BORGÅ. Ett tiotal entusiaster i Borgå nappade på idén att öppna restaurang för en dag. Gör en utfärd till ett privat hem som bjuder på läckerheter på lördag.
Körde berusad, två barn i bilen
ÖSTNYLAND. En förare körde på riksväg sju med 1,45 promille i blodet. Hon hade dessutom två barn med sig i bilen.
World Harmony Run nådde Pyttis
PYTTIS. Loppet startade 23 februari i Portugal. Fredagen den 18 maj nådde World Harmony Run Pyttis.
Nära storbrand i svingård
LAPPTRÄSK. I torsdags slog blixten ner i en svingård i Lappträsk och en storbrand var hotfullt nära.
Unga musiker ger extra kick
BORGÅ.Unga, ivriga och begåvade musiker ger alltid en tilläggsdimension åt en konsert. Så ta vara på tillfället och kom och lyssna på den officiella öppningskonserten i Konstfabrikens Avantisal på lördag kväll den 19.5.
Så tycker Nordea Jean Sibelius Orchestras dirigent och konstnärliga ledare Jukka-Pekka Saraste under en kort paus i fredagens övningar.
Stort intresse för SFP:s ordförandeval
ÖSTNYLAND. Svenska folkpartiets partidag i juni kommer att bli en rysare när delegaterna har två starka kandidater till ny partiordförande att välja mellan. Anna-Maja Henriksson och Carl Haglund anses allmänt var ganska jämnstarka. Partidagen hålls i Karleby och har väckt så stort intresse att man tvingats öka antalet delegater. Borgåbladet och Östra Nyland har kartlagt hur de östnyländska partidagsdelegaterna tänker rösta.
När delikatessen kom till byn
PYTTIS. Sommarhandelsman Antti Metsola, 24, har inga små visioner.
– På sikt kan vi ha en hel kedja sommarbybutiker, säger han. Han står nu för andra sommaren i rad i butiken i Svartbäck i Pyttis, med öppet bara för stugsäsongen.
Många riskerar förlora sin studierätt
Tusentals studerande som inledde sina universitetsstudier 2005 måste ansöka om förlängning av studierätten om de saknar examen i slutet av juli.
Polisen varnar för skojare
ÖSTNYLAND. Krimskramsskojare har denna vecka försökt stoppa folk på motorvägen i östra Nyland.
För Johanna blev hobbyn ett yrke
LOVISA. Vindlande trappor leder upp till Konstvinden. I den skumma vindens mörka prång visas keramikföremål en dryg vecka framåt. Det är de allra första keramikartesanerna från en svenskspråkig vuxenutbildning som presenterar sina alster.
Musikal om falsk reality-tv tävling
BORGÅ. Hur skulle det kännas att delta i en tävling där vinnaren är utsedd i förväg och allt är en stor bluff?
Vårens studenter i Borgå och Sibbo
112 elever i Borgå gymnasium, 185 i Linnankosken lukio, 38 i Sibbo gymnasium och 48 i Sipoon lukio blir studenter denna vår.
Vårens studenter vid Lovisa gymnasium
LOVISA. Lovisa Gymnasium gjorde i år ett fint resultat i studentskrivningarna, medeltalet blir 4,8. Här är listan över årets svenska Lovisastudenter.
Här börjar rörelsen
LOVISA. På tisdagen sjöng Vesa-Matti Loiri för invånarna på Maritahemmet i Lovisa. Det här uppträdande var mera än bara en konsert.
Dela med dig
Svenskfinlands bästa plats för köp och sälj