Markägaren dök inte upp på tomtinfo

PERNÅ. Varken Rolf Nordström eller hans planläggare deltog i det möte där Nordströms markplaner för Isnäs skulle presenteras för allmänheten på söndagskvällen.

Uppdaterat
30.8.2010 kl. 08.05
Publicerad
29.8.2010 kl. 18.41

Salen i föreningslokalen Solbacka var välfylld, ett åttiotal intresserade hade mött upp, men huvudpersonen saknades.

- Jag fick ett meddelande sent på fredagseftermiddagen där professor Rolf Nordstöm bad mig annulera mötet, berättade byarådets ordförande Mia Aitokari. Det var ändå för sent att få iväg informationen till alla berörda . Jag har bett honom ompröva sitt beslut men han har varken svarat på e-post eller på ringbud.

I en annons har plastikkirurgen Nordström bjudit ut flera bostadstomter som inte har godkänd byggnadsrätt. Han har också meddelat att han tar emot reserveringar på nya tomter på ett område där planläggningsprocessen ännu bara har inletts.

- Tekniska chefen i Lovisa har också meddelat att staden nu tar time out när det gäller planläggning på privat mark, berättade Aitokari. Det finns just nu 70 osålda tomter i Isnäs, stadens tomter och privata tomter. Behovet av tilläggsplanering är därför mycket litet.

- Jag har övervägt att köpa en tomt i Isnäs, därför är jag här idag, berättade Helsingforsbon Kristian Strömberg. Men det verkar mycket konstigt att markägaren, som själv har nämnt det här tillfället i sin annons, varken kommer själv på plats eller ens skickar någon som representerar honom.

 

 

Tål Nordström själv att kunderna bara blir borta? 30.8.2010 kl. 20.56

Borde man kanske lära kirurgen hur det känns när kunderna bara blir borta? Kanske vi alla borde beställa en tid (och använda lite fantasi...) och sedan bara låta bli att gå.... nog kryper han fram sedan! Snopen!

Fuling (ej verifierad)

Skriv ny kommentar

Polisen ber krockoffer ta kontakt

Polisen ber bilister och passagerare som var inblandade i fredagens krockar på de stora trafiklederna i huvudstadsregionen att ta kontakt.

Extremt dåligt väglag – närmare 200 krockar i Nyland – ovädret väntas pågå till lördag kväll

Foto: Kristoffer Åberg

Hundratals bilar har krockat i snöyran i dag. I stora delar av Nyland råder kaos. Polisen uppmanar alla att lämna bilen hemma eller på jobbet.

Chefredaktören: Vi kände tre stora smällar

Micaela Röman, chefredaktör på Borgåbladet och Östra Nyland, var med om en av de stora trafikolyckorna i dag.

De stickar hela natten lång

Carita Liljendahl

LOVISA. I kväll vid sextiden samlades ett tiotal handarbetande entusiaster på församlingshemmet i Lovisa.

Vilken Runebergstårta är bäst?

LOVISA. I fredags testade Östra Nylands redaktion och kundtjänst fyra Runebergstårtor.

Disciplinproblemen i högstadiet i Lovisa har ökat

Max Nyberg

LOVISA. Ökande problem med disciplinen ger huvudbry i Lovisanejdens högstadium. Nyligen fick en ung lärare nästan se sin karriär i skolan avslutad efter problem med disciplinen.

"Onödigt klaga på bussturerna, Ruohonen-Lerner"

Foto: Max Nyberg

– Det går 220 bussturer mellan Helsingfors och Borgå dagligen så det finns ingen orsak att klaga, säger Jukka Ylitalo vid Matkahuolto som svar på riksdagsledamot Pirkko Ruohonen-Lerners förklaring till varför hon måste köra bil till och från jobbet.

"Bilbomben var lite överraskande"

Max Nyberg

LOVISA. På torsdagen besökte rättstandläkaren Helena Ranta Lovisa för att berätta om sitt jobb och varför hon röstar på Haavisto.

Oklart om Liljendal Shells framtid

Harriet Bruce

LILJENDAL. Det behövs grundligare utredningar innan ett beslut kan fattas om framtiden för Liljendal Shell. Efter omröstning remitterade Lovisas byggnads- och miljönämnd ärendet.

FC Lovisa utan herrlag i sommar

Benny Liljendahl

LOVISA. – Jo, det stämmer, vi har inget herrlag i division fem i sommar, säger FC Lovisas ordförande Niclas Mattsson. Men det ligger ingen dramatik bakom beslutet. Det fanns bara inte tillräckligt många spelare.

Pekka Haavisto möttes av ett folkhav i Näse

Presidentkandidaten Pekka Haavisto började dagen i Borgå.

Kärleksprognos vann… BoGy:s Runebergspris

BORGÅ. Borgå Gymnasiums eget Runebergspris tillföll i år Mikael Helenius. Lyriktävlingen som ordnades för nionde året i följd samlade tolv deltagare, sju flickor och fem pojkar. Prisceremonin ägde rum tidigt i dag på morgonen.

Borgå bjuder på 11 000 Runebergstårtor i dag

I dag bjuder Kostserviceenheten vid Affärsverket Borgå lokalservice sina lunchgäster i skolor och daghem på Runebergstårtor.

Leif Sjöström har dött

Karikatyrtecknaren Leif Sjöström är död, skriver Vasabladet på sin webbsida.

Varning för dåligt väglag i dag

Snöyra drar in över Borgåtrakten under förmiddagen. Meteorologiska institutet varnar för halt väglag och dålig sikt i hela östra Nyland.

Han ska rädda Gamla stan

BORGÅ. I ett skede såg framtiden dyster ut, men nu är det klart att Föreningen Invånarna i Gamla Borgå jobbar vidare. Mannen som tog över rodret i onsdags heter Timo Rajakaltio.

De här projekten fick luciapengar

Greppa livet hör de projekt som i år fick pengar av luciainsamlingen. – Jag blir så glad, det är en så stor summa för oss, nu kan vi planera något roligt för framtiden, säger projektledaren Marika Johansson.

Nu begravas en modern skärgårdsby

BORGÅ. Det blir ingen skärgårdsby i Essvik på Emsalö, planeringen avbryts på grund av Tukes starka motstånd.

Två bilar frontalkrockade på Valkjärvivägen

Två personbilar krockade i ett vägskäl vid Valkjärvivägen i Borgå på torsdagseftermiddagen.

Tio grader i Kvarnbackens skola i morse – eleverna uppmanas klä sig varmt

Det blev en kall skoldag för eleverna i Kvarnbackens skola i Borgå dag. Inne i barackerna, dit eleverna evakuerats medan skolan renoveras, var det inte mer än tio grader på morgonen.

Fler köper kolhydratfattig och närproducerad mat

Det går bra för S-gruppens butiker i hela landet.

Vanligare med mobbning på jobbet

Hela 29 procent av löntagarna har märkt att arbetskamrater blir mobbade, enligt en rapport från Arbets- och näringsministeriet.

Bil på taket efter krock

BORGÅ. Två bilar krockade med varandra på riksväg sju, motorvägen, på onsdag eftermiddag vid 15.30-tiden. Båda förarna skadades i olyckan.

Stor årskull sätter tryck på gymnasiet

BORGÅ. Borgå gymnasium kan ta emot fler elever än vanligt i höst, men får inte mer budgetpengar för det.

Det komplicerade språket

Onödigt komplicerat språk gör ofta stadens föredragningslistor till svår läsning. Sedan ett år tillbaka har man jobbat för ett klarare språk via projektet Rakt på sak.