Lasse LehtinenÄn finns det plats för snö på tippen i Lovisa.Lasse Lehtinen

Snötippen i Lovisa inte full än

LOVISA. Att röja snö och is från taken på stadens fastigheter är ett tidskrävande jobb. Särskilt om det hela tiden kommer mer snö.

Publicerad
22.2.2012 kl. 16.04

I dag började staden ta bort is och snö från Lovisa gymnasiums tak. När arbetet var klart där fortsatte man röja snö från Forums tak i centrum.
– På listan står också Generalshagens skola, biblioteket och Myllyharjun koulu, berättar Esa Puurunen som är en av arbetsledarna på avdelningen för fastighetsskötsel i staden.

Eftersom mer snö väntades i kväll och under natten mot torsdag kommer fastighetsavdelningen att kolla hur läget ser ut i morgon
– Vi fortsätter röja på fredagen eftersom det har lovats bättre väder då. Den här morgonen gav oss andhämtningspaus då det var solsken och några minusgrader. Då hann vi få undan ganska mycket snö. Men kommer det mer måste vi se hur och var vi fortsätter jobba.

Puurunen hoppas att stadens invånare ska ha tålamod. Snöröjningen kräver tid. Han önskar också att alla är försiktiga och kastar ett extra vakande öga upp mot husens takkanter.

Mycket mer snö i fjol

På snöavstjälpningsplatsen finns ännu gott om utrymme för snön.
– Vi är inte ens nära de mängder som vi hade där i fjol, säger arbetsledare Tauno Mäkelä. Där finns ungefär fem meter snö nu, men mängden är lite svår att uppskatta eftersom snön ligger i en grop.

Med hjälp av maskiner stampas snön ihop. Ungefär en gång i veckan sköter ett företag om att snön vattnas så att den pressas ytterligare samman.

– Även om vi skulle få en meter snö till finns det plats på avstjälpningsplatsen, säger Mäkelä. Vi har kommit upp i det så kallade andra varvet nu. Jag vågar lova att alla kan det lugnt, snötippen är inte full. Låt oss säga att om det snöar ända fram till midsommaren, då får vi problem.

Till Sågudden förs snön inte längre. Eftersom det alltid följer skräp med snön tvingas staden städa udden på våren, vilket krävde orimligt mycket resurser.

När försvann den sista snön från snöavstjälpningsplatsen i fjol?

– Någon gång i juli, säger Mäkelä. Egentligen ser man inte att där finns snö eftersom det ligger under ett lager av sand. Sanden bidrar till att snön och isen som packats ihop där under smälter mycket långsamt.

Tippen öppen för alla

Vem som helst får föra snö till snöavstjälpningsplatsen på nya industriområdet.
– Huvudsaken är att snön är ren, säger Mäkelä. Vi uppbär inga avgifter, för då skulle vi vara tvungna att ha någon här för att räkna mängderna som tippas.

Mäkelä säger att entreprenörerna som kör snölass för olika företags räkning vet hur de ska agera på snötippen. Om privatpersoner för snö till området gäller det bara att dumpa den där man sett att staden och andra dumpat.

Inne i centrum försöker staden få bort snöhögarna från gatorna så fort det går.
– Vi jobbar med det tidigt om morgnarna då inte så många parkerade bilar är i vägen.

Första kedjan var på väg att ta över ledningen för Konstfabriken

Kristoffer Åberg

BORGÅ. In i det sista såg det ut som om stadsstyrelsen på måndagskvällen skulle byta ut Konstfabrikens politiska ledning, men så ändrades planerna. 

Åtminstone fyra skolor är nedläggningshotade

Lasse Lehtinen

LOVISA. Nu står det klart att upp till fyra skolor kan få stänga för gott. Skolnätsutredningen föreslår drastiska åtgärder.

Världsarv finns också Lappträsk

LAPPTRÄSK. Ett av Unescos världsarv finns i Porlom. En ny tillsatt arbetsgrupp har fått i uppgift att jobba för att öka medborgarnas kännedom om kulturmiljön.

Fusioner i Svenskfinland kräver tvång

De små kommunerna i Svenskfinland är kritiska till Finansministeriets förslag till ny kommunkarta.

Rosorna charmar i Lovisa

Fredrika Sundén

LOVISA Evenemanget Rosornas charm arrangeras för andra året i rad av föreningen Lovisa Historiska Hus. Den här gången smyckas staden med rosor mellan den 6 och 8 juli.

I kväll publiceras utredningen över skolnätet i Lovisa

LOVISA. I kväll presenteras strategin för skolnätet i Lovisa i ett möte för stadens lärare och personal. I morgon kväll, tisdag, är det föräldrar och andra intresserade som får ta del av utredningen. Konsultens resultat publiceras på Östra Nylands webbsida i kväll klockan 20.

Vägskojare ger fejkringar

Jan-Erik Andelin

ÖSTNYLAND. En bilskojare utmed motorvägen lurar bränslepengar av medbilister i utbyte mot tunga leksaksringar.

Pianist och Finlandia kronan på stilig öppningskonsert

Egil Green

BORGÅ. Den officiella öppningskonserten i Avantisalen med Nordea Jean Sibelius Orchestras (NJO) unga musiker under Jukka-Pekka Sarastes ledning den 19 maj blev en välklingande musikupplevelse i en nästan fullsatt sal.

Före detta Tarmo-spelare greps i USA

BORGÅ. Gyasi Cline-Heard, som spelade i Tarmo för tio år sedan, misstänks vara ledaren för en liga som bedrivit narkotika- och vapenhandel i Florida, skriver Tampa Bay Times.

Tysk-grekiska eurooklarheter

Tysklands förbundskansler Angela Merkel föreslår att Grekland kunde folkomrösta om euron, uppger den grekiska premiärministerns kontor. Tyskland förnekar bestämt uppgiften.

Möjligt men krångligt att klara sig utan egen bil i Borgå

BORGÅ. Även om Borgå i dag har en rätt väl fungerande lokaltrafik, ställs nya krav också på bussrutterna i takt med att staden växer och förändras.

Många endagsrestauranger i Borgå

BORGÅ. Ett tiotal entusiaster i Borgå nappade på idén att öppna restaurang för en dag. Gör en utfärd till ett privat hem som bjuder på läckerheter på lördag.

Körde berusad, två barn i bilen

ÖSTNYLAND. En förare körde på riksväg sju med 1,45 promille i blodet. Hon hade dessutom två barn med sig i bilen.

World Harmony Run nådde Pyttis

PYTTIS. Loppet startade 23 februari i Portugal. Fredagen den 18 maj nådde World Harmony Run Pyttis.

Nära storbrand i svingård

LAPPTRÄSK. I torsdags slog blixten ner i en svingård i Lappträsk och en storbrand var hotfullt nära.

Unga musiker ger extra kick

BORGÅ.Unga, ivriga och begåvade musiker ger alltid en tilläggsdimension åt en konsert. Så ta vara på tillfället och kom och lyssna på den officiella öppningskonserten i Konstfabrikens Avantisal på lördag kväll den 19.5.
Så tycker Nordea Jean Sibelius Orchestras dirigent och konstnärliga ledare Jukka-Pekka Saraste under en kort paus i fredagens övningar.

Stort intresse för SFP:s ordförandeval

ÖSTNYLAND. Svenska folkpartiets partidag i juni kommer att bli en rysare när delegaterna har två starka kandidater till ny partiordförande att välja mellan. Anna-Maja Henriksson och Carl Haglund anses allmänt var ganska jämnstarka. Partidagen hålls i Karleby och har väckt så stort intresse att man tvingats öka antalet delegater. Borgåbladet och Östra Nyland har kartlagt hur de östnyländska partidagsdelegaterna tänker rösta. 

När delikatessen kom till byn

PYTTIS. Sommarhandelsman Antti Metsola, 24, har inga små visioner.
– På sikt kan vi ha en hel kedja sommarbybutiker, säger han. Han står nu för andra sommaren i rad i butiken i Svartbäck i Pyttis, med öppet bara för stugsäsongen.

Många riskerar förlora sin studierätt

Tusentals studerande som inledde sina universitetsstudier 2005 måste ansöka om förlängning av studierätten om de saknar examen i slutet av juli.

Polisen varnar för skojare

ÖSTNYLAND. Krimskramsskojare har denna vecka försökt stoppa folk på motorvägen i östra Nyland.

För Johanna blev hobbyn ett yrke

LOVISA. Vindlande trappor leder upp till Konstvinden. I den skumma vindens mörka prång visas keramikföremål en dryg vecka framåt. Det är de allra första keramikartesanerna från en svenskspråkig vuxenutbildning som presenterar sina alster.

Musikal om falsk reality-tv tävling

BORGÅ. Hur skulle det kännas att delta i en tävling där vinnaren är utsedd i förväg och allt är en stor bluff?

Vårens studenter i Borgå och Sibbo

112 elever i Borgå gymnasium, 185 i Linnankosken lukio, 38 i Sibbo gymnasium och 48 i Sipoon lukio blir studenter denna vår.

Vårens studenter vid Lovisa gymnasium

LOVISA. Lovisa Gymnasium gjorde i år ett fint resultat i studentskrivningarna, medeltalet blir 4,8. Här är listan över årets svenska Lovisastudenter.

Här börjar rörelsen

LOVISA. På tisdagen sjöng Vesa-Matti Loiri för invånarna på Maritahemmet i Lovisa. Det här uppträdande var mera än bara en konsert.