Lovisas historia med alla sinnen
LOVISA. Projektet "Lapsissa vara parempi – Barnen vårt hopp" tar i dansens och konstens tecken med de yngsta eleverna i Haddom skola och i Länsiharjun Koulu på en resa genom Lovisas historia.
- Publicerad
- 8.11.2010 kl. 17.20
Det är ståtlig hållning och djupa bugningar som övas in då eleverna i årskurs ett och två i Haddom skola förbereder sig inför sin 1700-tals bal. Eleverna är entusiastiska och lyssnar noga på när Kati Kawasumi instruerar dem i gammaldags baldans.
– Så sträcker vi alla på oss så att vi är raka i ryggen och har god hållning. Vi är alla kungar och drottningar på en fin bal, säger Kawasumi medan eleverna följer efter.
Eleverna är duktiga på att lära sig koreografin och det går snabbt då det samtidigt är roligt.
Workshop med barn
Tanken med projektet är att genom konsten få barnen att lära sig om Lovisas historia där de själva får vara med på ett levande sätt.
– Idén är att barnen skall få lära sig med alla sina sinnen, säger danskonstnär Kati Kivilahti-Fagerudd.
Barnen får bland annat teckna, dansa och sy sina egna balkläder.
Det är Kivilahti-Fagerudd som tillsammans med fotografen Kati Rapia kommit med idén om att jobba med barn på ett konstnärligt och kreativt sätt. Tillsammans håller de workshoparna för första klassare i Länsiharjun koulu medan Kati Kawasumi och Anna Palasmaa jobbar med de svenska eleverna i Haddom skola.
Kivilahti-Fagerudd förklarar att det är staden och stads museet som står bakom finansieringen av hela projektet. Tanken till projektet har funnits redan i ett par år.
– Det här är ett pilotprojekt och vi förväntar oss feedback både av eleverna och skolorna och från stadens sida, så vi vet hur vi kan utveckla projektet, säger Kivilahti-Fagerudd.
Projektet kommer att kulminera i en egen fest för barnen, eller snarare en bal som äger rum på Rådhuset den 26 november. Eleverna kommer att vara klädda i gammaldags balkläder med fina peruker som de själva syr ihop och konstruerar under workshoparna. Stadsdirektör Olavi Kaleva kommer att fungera som stadens borgmästare och välkomna alla balgäster med att hålla tal åt dem.
– Det är viktigt att barnen får göra saker på riktigt, och att de får träffa barn från andra skolor, säger Kawasumi.
Viktigt med rörelse
En stor del av projektet går ut på att jobba med rörelse.
– Det är viktigt för barn, speciellt för pojkar, att få röra på sig och att få pröva på dans, säger Kawasumi.
Hon förklarar att det finns endast en lågstadieskola i Finland som för tillfället har dans insatt i undervisningen.
– Genom dansen kan man få hjälp med många problem och samtidigt göra undervisningen roligare, säger Kawasumi.
Hon förklarar att man borde ägna mera tid åt dans och rörelse i skolorna. Själv har hon blivit strängt dansuppfostrad då hon var liten, men hennes tanke är att rörelse och dans i skolan skall vara något roligt.
Barnen positiva till projektet
– Idag när eleverna kom till skolan frågade de när de skall få dansa, säger Johanna Hansson som är klasslärare för klass ett och två i Haddom skola.
Hon förklarar att eleverna varit mycket entusiastiska vad gäller projektet och att få jobba med konst i olika former.
– Föräldrarna har också varit mycket positiva och hjälpt till med att samla tuppappersrullar som vi tillverkat peruker av, säger Hansson.
Det är tacksamt för skolan då det kommer någon utifrån med ett färdigt workshoppaket till undervisningen. Både eleverna och skolans lärare får mycket ut av att delta i workshoparna.
Kawasumi förklarar att hon gärna skulle jobba mera med liknande projekt för barn i olika åldrar. Det är någonting som Kivilahti-Fagerudd också hoppas på att kunna göra.
Efter att Kawasumi gått igenom baldansens koreografi med eleverna ber hon dem att lägga sig ner för att slappna av en stund. Sedan bildar de en stor cirkel som de tillsammans blåser upp som en stor ballong av energi tills den exploderar i hela rummet.
– Det var roligt, kommenterar eleverna.
Skoldagen fortsätter med rast.
Första kedjan var på väg att ta över ledningen för Konstfabriken
BORGÅ. In i det sista såg det ut som om stadsstyrelsen på måndagskvällen skulle byta ut Konstfabrikens politiska ledning, men så ändrades planerna.
Åtminstone fyra skolor är nedläggningshotade
LOVISA. Nu står det klart att upp till fyra skolor kan få stänga för gott. Skolnätsutredningen föreslår drastiska åtgärder.
Världsarv finns också Lappträsk
LAPPTRÄSK. Ett av Unescos världsarv finns i Porlom. En ny tillsatt arbetsgrupp har fått i uppgift att jobba för att öka medborgarnas kännedom om kulturmiljön.
Fusioner i Svenskfinland kräver tvång
De små kommunerna i Svenskfinland är kritiska till Finansministeriets förslag till ny kommunkarta.
Rosorna charmar i Lovisa
LOVISA Evenemanget Rosornas charm arrangeras för andra året i rad av föreningen Lovisa Historiska Hus. Den här gången smyckas staden med rosor mellan den 6 och 8 juli.
I kväll publiceras utredningen över skolnätet i Lovisa
LOVISA. I kväll presenteras strategin för skolnätet i Lovisa i ett möte för stadens lärare och personal. I morgon kväll, tisdag, är det föräldrar och andra intresserade som får ta del av utredningen. Konsultens resultat publiceras på Östra Nylands webbsida i kväll klockan 20.
Vägskojare ger fejkringar

ÖSTNYLAND. En bilskojare utmed motorvägen lurar bränslepengar av medbilister i utbyte mot tunga leksaksringar.
Pianist och Finlandia kronan på stilig öppningskonsert

BORGÅ. Den officiella öppningskonserten i Avantisalen med Nordea Jean Sibelius Orchestras (NJO) unga musiker under Jukka-Pekka Sarastes ledning den 19 maj blev en välklingande musikupplevelse i en nästan fullsatt sal.
Före detta Tarmo-spelare greps i USA
BORGÅ. Gyasi Cline-Heard, som spelade i Tarmo för tio år sedan, misstänks vara ledaren för en liga som bedrivit narkotika- och vapenhandel i Florida, skriver Tampa Bay Times.
Tysk-grekiska eurooklarheter
Tysklands förbundskansler Angela Merkel föreslår att Grekland kunde folkomrösta om euron, uppger den grekiska premiärministerns kontor. Tyskland förnekar bestämt uppgiften.
Möjligt men krångligt att klara sig utan egen bil i Borgå
BORGÅ. Även om Borgå i dag har en rätt väl fungerande lokaltrafik, ställs nya krav också på bussrutterna i takt med att staden växer och förändras.
Många endagsrestauranger i Borgå
BORGÅ. Ett tiotal entusiaster i Borgå nappade på idén att öppna restaurang för en dag. Gör en utfärd till ett privat hem som bjuder på läckerheter på lördag.
Körde berusad, två barn i bilen
ÖSTNYLAND. En förare körde på riksväg sju med 1,45 promille i blodet. Hon hade dessutom två barn med sig i bilen.
World Harmony Run nådde Pyttis
PYTTIS. Loppet startade 23 februari i Portugal. Fredagen den 18 maj nådde World Harmony Run Pyttis.
Nära storbrand i svingård
LAPPTRÄSK. I torsdags slog blixten ner i en svingård i Lappträsk och en storbrand var hotfullt nära.
Unga musiker ger extra kick
BORGÅ.Unga, ivriga och begåvade musiker ger alltid en tilläggsdimension åt en konsert. Så ta vara på tillfället och kom och lyssna på den officiella öppningskonserten i Konstfabrikens Avantisal på lördag kväll den 19.5.
Så tycker Nordea Jean Sibelius Orchestras dirigent och konstnärliga ledare Jukka-Pekka Saraste under en kort paus i fredagens övningar.
Stort intresse för SFP:s ordförandeval
ÖSTNYLAND. Svenska folkpartiets partidag i juni kommer att bli en rysare när delegaterna har två starka kandidater till ny partiordförande att välja mellan. Anna-Maja Henriksson och Carl Haglund anses allmänt var ganska jämnstarka. Partidagen hålls i Karleby och har väckt så stort intresse att man tvingats öka antalet delegater. Borgåbladet och Östra Nyland har kartlagt hur de östnyländska partidagsdelegaterna tänker rösta.
När delikatessen kom till byn
PYTTIS. Sommarhandelsman Antti Metsola, 24, har inga små visioner.
– På sikt kan vi ha en hel kedja sommarbybutiker, säger han. Han står nu för andra sommaren i rad i butiken i Svartbäck i Pyttis, med öppet bara för stugsäsongen.
Många riskerar förlora sin studierätt
Tusentals studerande som inledde sina universitetsstudier 2005 måste ansöka om förlängning av studierätten om de saknar examen i slutet av juli.
Polisen varnar för skojare
ÖSTNYLAND. Krimskramsskojare har denna vecka försökt stoppa folk på motorvägen i östra Nyland.
För Johanna blev hobbyn ett yrke
LOVISA. Vindlande trappor leder upp till Konstvinden. I den skumma vindens mörka prång visas keramikföremål en dryg vecka framåt. Det är de allra första keramikartesanerna från en svenskspråkig vuxenutbildning som presenterar sina alster.
Musikal om falsk reality-tv tävling
BORGÅ. Hur skulle det kännas att delta i en tävling där vinnaren är utsedd i förväg och allt är en stor bluff?
Vårens studenter i Borgå och Sibbo
112 elever i Borgå gymnasium, 185 i Linnankosken lukio, 38 i Sibbo gymnasium och 48 i Sipoon lukio blir studenter denna vår.
Vårens studenter vid Lovisa gymnasium
LOVISA. Lovisa Gymnasium gjorde i år ett fint resultat i studentskrivningarna, medeltalet blir 4,8. Här är listan över årets svenska Lovisastudenter.
Här börjar rörelsen
LOVISA. På tisdagen sjöng Vesa-Matti Loiri för invånarna på Maritahemmet i Lovisa. Det här uppträdande var mera än bara en konsert.
Dela med dig
Svenskfinlands bästa plats för köp och sälj

Skriv ny kommentar