Det går bra för Bob Malmström

LOVISA. Kaliningrad, Gdynia och Alytus. Det blir baltisk turné för hardcorebandet Bob Malmström som dessutom skrivit på för Spinefarm.

Uppdaterat
29.8.2011 kl. 14.50
Publicerad
29.8.2011 kl. 14.41

Bob Malmström, som till stora delar består av medlemmar från trakterna kring Lovisa och Lappträsk, har det mysigt just nu. Även om "mysigt" inte kanske är ett ord man använder i det här sammanhanget - det är musik som en oförstående majoritet skulle beskriva som oljud. Låttitlar som "Kött e gött", "Krigsmaskineriet" och "Över mitt lik" skvallrar också om en attityd där "mysigt" inte prioriteras. Själva klassar de sig som "borgarcore" med sitt hyperliberalistiska kapitalistbudskap vars ironiska underton sannolikt inte missförstås av någon. I sin genre går det ändå spikrakt uppåt för bandet. Just nu, i skrivande stund, har bandet inlett sin turné genom en rad baltiska länder.

– Finsk hardcoremusik har bra rykte i de där länderna. Det hela började med två konserter i Estland. De gick så bra att vi bestämde oss för att göra om det och började mejla olika klubbar. Och nu åker vi på en veckas turné, säger frontfiguren Kjell Simosas.

Kaliningrad

Resan bär av till Polen, Estland, Lettland och, av alla möjliga ställen, Kaliningrad, den ryska utposten som kanske kunde beskrivas som det kalla krigets sista reliker vid sidan om Nordkorea. Men konserten där var ändå lättast att arrangera.

– Jag tittade lite på Google maps och såg att det ligger nära Polen där vi också spelar. Så mejlade jag ett lokalt band i Kaliningrad utan att tänka på saken desto mera. De svarade genast och ordnade allt.

Lite absurd är ändå uppställningen: ett finlandssvenskt band som sjunger (att kalla det growla kommer väl närmare sanningen) på svenska om högervridna värderingar i länder studenthattar uppfattas som sjömanshattar. Det har sina fördelar, säger Simosas. Bandet uppfattas utomlands på ett helt annat vis.

– För finlandssvenskar är vi de där "rich guys". För finnar är vi "de där finlandssvenskarna". För utlänningar handlar det bara om musiken. De har inte ens någon aning om vad finlandssvenskar är.

Tala svenska eller dö

Förutom turnén ska bandet ge ut en skiva i oktober. Det är skivbolaget Spinefarm records - ett av de största i världen när det kommer till metallmusik - som tagit sig an bandet. Spinefarm ägs i sin tur av Universal som är världens största skivbolag.

– Visst kan man se det som ett framsteg för oss. Det finns allt fler som vet vad Bob Malmström är. Och allt har gått så otroligt snabbt. För ett drygt år sedan hade vi kanske fem låtar. I dag är vi här, säger Simosas.

Skivan "Tala svenska eller dö" kommer ut den 12 oktober.  Namnet är influerat av ett 1980-tals band vid namn S.O.D., eller Stormtroopers of death, som hade en skiva vid namn Speak english or die.

– Namnet på vår skiva är en honnör till dem. Samtidigt är Tala svenska eller dö en skivtitel man lägger märke till.

Det tar inte slut efter Baltiska turnén. Snart blir det också spelning i England, heavymusikens moderland. Bob Malmström ska vara huvudartisten på en festival i Birmingham dagen efter att skivan kommer ut.

– Black Sabbath och Judas Priest kommer Birmingham. Metallmusiken kommer Birmingham. Och vi får spela som huvudartist på en festival där. Det är verkligen otroligt, säger Simosas.

Här finns Bob Malmströms sajt.

Skriv ny kommentar

Första kedjan var på väg att ta över ledningen för Konstfabriken

Kristoffer Åberg

BORGÅ. In i det sista såg det ut som om stadsstyrelsen på måndagskvällen skulle byta ut Konstfabrikens politiska ledning, men så ändrades planerna. 

Åtminstone fyra skolor är nedläggningshotade

Lasse Lehtinen

LOVISA. Nu står det klart att upp till fyra skolor kan få stänga för gott. Skolnätsutredningen föreslår drastiska åtgärder.

Världsarv finns också Lappträsk

LAPPTRÄSK. Ett av Unescos världsarv finns i Porlom. En ny tillsatt arbetsgrupp har fått i uppgift att jobba för att öka medborgarnas kännedom om kulturmiljön.

Fusioner i Svenskfinland kräver tvång

De små kommunerna i Svenskfinland är kritiska till Finansministeriets förslag till ny kommunkarta.

Rosorna charmar i Lovisa

Fredrika Sundén

LOVISA Evenemanget Rosornas charm arrangeras för andra året i rad av föreningen Lovisa Historiska Hus. Den här gången smyckas staden med rosor mellan den 6 och 8 juli.

I kväll publiceras utredningen över skolnätet i Lovisa

LOVISA. I kväll presenteras strategin för skolnätet i Lovisa i ett möte för stadens lärare och personal. I morgon kväll, tisdag, är det föräldrar och andra intresserade som får ta del av utredningen. Konsultens resultat publiceras på Östra Nylands webbsida i kväll klockan 20.

Vägskojare ger fejkringar

Jan-Erik Andelin

ÖSTNYLAND. En bilskojare utmed motorvägen lurar bränslepengar av medbilister i utbyte mot tunga leksaksringar.

Pianist och Finlandia kronan på stilig öppningskonsert

Egil Green

BORGÅ. Den officiella öppningskonserten i Avantisalen med Nordea Jean Sibelius Orchestras (NJO) unga musiker under Jukka-Pekka Sarastes ledning den 19 maj blev en välklingande musikupplevelse i en nästan fullsatt sal.

Före detta Tarmo-spelare greps i USA

BORGÅ. Gyasi Cline-Heard, som spelade i Tarmo för tio år sedan, misstänks vara ledaren för en liga som bedrivit narkotika- och vapenhandel i Florida, skriver Tampa Bay Times.

Tysk-grekiska eurooklarheter

Tysklands förbundskansler Angela Merkel föreslår att Grekland kunde folkomrösta om euron, uppger den grekiska premiärministerns kontor. Tyskland förnekar bestämt uppgiften.

Möjligt men krångligt att klara sig utan egen bil i Borgå

BORGÅ. Även om Borgå i dag har en rätt väl fungerande lokaltrafik, ställs nya krav också på bussrutterna i takt med att staden växer och förändras.

Många endagsrestauranger i Borgå

BORGÅ. Ett tiotal entusiaster i Borgå nappade på idén att öppna restaurang för en dag. Gör en utfärd till ett privat hem som bjuder på läckerheter på lördag.

Körde berusad, två barn i bilen

ÖSTNYLAND. En förare körde på riksväg sju med 1,45 promille i blodet. Hon hade dessutom två barn med sig i bilen.

World Harmony Run nådde Pyttis

PYTTIS. Loppet startade 23 februari i Portugal. Fredagen den 18 maj nådde World Harmony Run Pyttis.

Nära storbrand i svingård

LAPPTRÄSK. I torsdags slog blixten ner i en svingård i Lappträsk och en storbrand var hotfullt nära.

Unga musiker ger extra kick

BORGÅ.Unga, ivriga och begåvade musiker ger alltid en tilläggsdimension åt en konsert. Så ta vara på tillfället och kom och lyssna på den officiella öppningskonserten i Konstfabrikens Avantisal på lördag kväll den 19.5.
Så tycker Nordea Jean Sibelius Orchestras dirigent och konstnärliga ledare Jukka-Pekka Saraste under en kort paus i fredagens övningar.

Stort intresse för SFP:s ordförandeval

ÖSTNYLAND. Svenska folkpartiets partidag i juni kommer att bli en rysare när delegaterna har två starka kandidater till ny partiordförande att välja mellan. Anna-Maja Henriksson och Carl Haglund anses allmänt var ganska jämnstarka. Partidagen hålls i Karleby och har väckt så stort intresse att man tvingats öka antalet delegater. Borgåbladet och Östra Nyland har kartlagt hur de östnyländska partidagsdelegaterna tänker rösta. 

När delikatessen kom till byn

PYTTIS. Sommarhandelsman Antti Metsola, 24, har inga små visioner.
– På sikt kan vi ha en hel kedja sommarbybutiker, säger han. Han står nu för andra sommaren i rad i butiken i Svartbäck i Pyttis, med öppet bara för stugsäsongen.

Många riskerar förlora sin studierätt

Tusentals studerande som inledde sina universitetsstudier 2005 måste ansöka om förlängning av studierätten om de saknar examen i slutet av juli.

Polisen varnar för skojare

ÖSTNYLAND. Krimskramsskojare har denna vecka försökt stoppa folk på motorvägen i östra Nyland.

För Johanna blev hobbyn ett yrke

LOVISA. Vindlande trappor leder upp till Konstvinden. I den skumma vindens mörka prång visas keramikföremål en dryg vecka framåt. Det är de allra första keramikartesanerna från en svenskspråkig vuxenutbildning som presenterar sina alster.

Musikal om falsk reality-tv tävling

BORGÅ. Hur skulle det kännas att delta i en tävling där vinnaren är utsedd i förväg och allt är en stor bluff?

Vårens studenter i Borgå och Sibbo

112 elever i Borgå gymnasium, 185 i Linnankosken lukio, 38 i Sibbo gymnasium och 48 i Sipoon lukio blir studenter denna vår.

Vårens studenter vid Lovisa gymnasium

LOVISA. Lovisa Gymnasium gjorde i år ett fint resultat i studentskrivningarna, medeltalet blir 4,8. Här är listan över årets svenska Lovisastudenter.

Här börjar rörelsen

LOVISA. På tisdagen sjöng Vesa-Matti Loiri för invånarna på Maritahemmet i Lovisa. Det här uppträdande var mera än bara en konsert.